NASZE
  GALERIE

  Białystok się buduje

  Rozwiń
  Przegląd filmów wojennych O zabijaniu w kinie Forum

  Przegląd filmów wojennych O zabijaniu w kinie Forum

  (ak)

  Kurier Poranny

  Kurier Poranny

  1 października rusza Ogólnopolski Przegląd Filmów Wojennych "O zabijaniu". Podczas trzech dni, w trzynastu miastach w Polsce - w tym białostockim kinie Forum - zostanie wyświetlonych blisko dziesięć tytułów, w tym najnowsze dokumenty o wojnie w Iraku i Afganistanie. Cen biletów: normalny/ulgowy - 9 zł, całodniowy - 21 zł, karnet - 54 zł.
  1 października rusza Ogólnopolski Przegląd Filmów Wojennych "O zabijaniu". Podczas trzech dni, w trzynastu miastach w Polsce zostanie

  1 października rusza Ogólnopolski Przegląd Filmów Wojennych "O zabijaniu". Podczas trzech dni, w trzynastu miastach w Polsce zostanie wyświetlonych blisko dziesięć tytułów. ©mat. organizatora

  Zobavzymy m.in. "Restrepo" nagrodzone na festiwalu Sundance 2010 za najlepszy pełnometrażowy dokument, czy nominowany do Oskara "Operation Homecoming: writing the wartime experience" oraz filmy fabularne, które zapisały się w historii kina wojennego jako kultowe.

  Na dużym ekranie będzie można obejrzeć reżyserską wersję filmu "Czas apokalipsy. Powrót" Francisa Forda Coppoli oraz kultowy film "Łowca jeleni" . Przegląd Filmów Wojennych oferuje widzowi cały przekrój wizualnej interpretacji, którą twórcy podejmują w kontekście wojny. Od najbardziej osobistych obrazów z "This is War - memories of Iraq", przypominających wideo pamiętnik żołnierzy Batalionu Gwardii Narodowej wysłanych do Iraku w 2004 roku, przez wspomnienia weteranów II wojny światowej zebranych w filmie "Operation Homecoming" aż po zabawne historie żołnierzy stacjonujących w pałacu syna Husseina, w Al. Azimiya, jednym z najbardziej niebezpiecznych terenów Bagdadu.

  Przeciwstawiając się wojnie próbują przywołać choć część swojego amerykańskiego życia leżakując w basenie (używając do tego opon od samochodu ciężarowego), słuchając swojej muzyki i pijąc drinki. Żołnierze z Gunner Palace nie są tytanami intelektu, nie wybierali tego losu - znaleźli się w centrum wojny w obcym kraju i próbują ocalić nie tylko swoje życie, ale także tożsamość. Zabijanie jest wciąż tematem tabu. Podejmuje się go w publicystyce, filmach, w literaturze beletrystycznej, ale mówienie o nim wprost jest wciąż rzadkością.

  Przy okazji Przeglądu Filmów Wojennych ukaże się pierwsze polskie wydanie książki popularnonaukowej "O zabijaniu" Dave'a Grossmana. Autor, opierając się na badaniach S.L.A. Marshalla, zastanawia się dlaczego jedynie 15-20 procent żołnierzy od II wojny światowej do czasów wojny w Wietnamie używało swojej broni przeciwko nieprzyjaciołom.

  Próbuje wyjaśnić dlaczego w Wietnamie ten procent wzrósł kilkakrotnie. "O zabijaniu" to lektura obowiązkowa dla studentów West Point, nominowana do Nagrody Pulitzera, teraz w języku polskim.

  Plan projekcji:
  1 października,
  godz. 17.30 This is War - memories of Iraq, 82'

  kraj produkcji: USA
  rok produkcji: 2007
  reżyseria: Gary Mortensen
  Wśród wielu filmów dokumentalych na temat zaangażowania wojsk USA w Iraku, This Is War jest jednym z najbardziej osobistych. Wideo
  pamiętnik opowiada o doświadczeniach Batalionu Gwardii Narodowej
  wysłanej do Iraku w 2004 roku. Poczynając od przygotowania
  psychicznego i fizycznego w postaci półrocznego szkolenia wojskowego, poprzez stopniowe uzyskiwanie świadomóści przez żołnierzy, że walka z wrogiem często polega na wielodniowym wyczekiwaniu, gdzie najbardziej liczy się odporność na zmęczenie i stres.

  godz. 19.00 Łowca Jeleni (The Deer Hunter), 182′
  kraj produkcji: 1978
  rok produkcji: USA
  reżyseria: Michael Cimino
  Michael, Steven i Nick to młodzi pracownicy fabryki wPensylwanii, którzy dostają powołanie do wojska, na wojnę w Wietnamie. Jeszcze przed wyjazdem Steven poślubia ciężarną Angelę, ich przyjęcie ślubne jest zarazem przyjciem pożegnalnym. Po pewnym czasie spędzonym w Wietnamie przyjaciele wpadają w pułapkę Vietcongu i trafiają do obozu jenieckiego gdzie zostają zmuszeni do gry w rosyjską ruletkę między sobą. Kiedy Michael umożliwia im ucieczkę, znowu zostają rozdzieleni.

  2 października,
  godz. 15.30 Restrepo, 93'

  kraj produkcji: USA
  rok produkcji: 2010
  reżyseria: Tim Hetherington, Sebastian Junger
  Pełnometrażowy dokument opowiadający o plutonie amerykańskich żołnierzy stacjonujących w Dolinie Korangal w Afganistanie. Ukazuje 15 osobową placówkę “Restrepo", której nazwa pochodzi od plutonu medycznego, który w całości zginął podczas wojny. To miejsce jest jednym z najniebiezpieczniejszych stanowisk w armii Stanów Zjedynoczonych. Zamiarem twórców filmu, było ukazanie doświadczeń żołnierzy uczestniczących w walce. Nie pojawiają się wywiady z dyplomatami i generałami. Kamera nie opuszcza doliny,czyniąc z widza uczestnika wojny w Afganistanie.

  godz. 17.15 Pałac Gunner (Gunner Palace), 85′
  kraj produkcji: USA
  rok produkcji: 2004
  reżyseria: Petra Epperlein, Michael Tucker
  Amerykański oddział artyleryjskich wojsk Stanów Zjednoczonych, nazywany Gunner Battalion, stacjonuje w dawnym pałacu Udaya Husseina Al Azimiya. Jest on położony w Adhamiya, jednym z najbardziej niebezpiecznych terenów Bagdadu. Film przedstawia obraz inwazji tych wojsk na Irak a także historię kobiet i mężczyzn służących na tej wojnie. Naocznych świadków wszystkiego, co tam się dzieje.

  3 października,
  godz. 16.00 Combat Diary: The Marines of Lima Company, 120′

  kraj produkcji: 2006
  rok produkcji: USA
  reżyseria: Michael Epstein
  Combat Diary to film o najbardziej doświadczonej kompanii stacjonującej w Iraku w 2003 roku. Znaczna część materiału została nakręcona przez samych żołnierzy z kompanii Lima ich własnymi kamerami. Nagrania ukazują życie codzienne żołnierzy w Iraku, zaciekłe walki z wrogiem oraz ich rozterki i wątpliwości

  godz. 18.15 Operacja: powrót do domu (Operation Homecoming), 81′
  kraj produkcji: 2007
  rok produkcji: USA
  reżyseria: Richard Robbins
  Unikalny film dokumentalny o “doświadczeniach żołnierzy w Iraku i Afganistanie, na podstawie dzienników żołnierzy marines. Jest to niezwykła opowieść o żołnierzach oraz ich obawach, problemach, zmaganiach z przeciwnościami losu…

  Bitwa o Irak (Battle for Haditha), 97′
  kraj produkcji: 2008
  rok produkcji: Wielka Brytania
  reżyseria: Nick Broomfield
  Kanwą fabularyzowanego dokumentu Nicka Broomfielda jest masakra w irackiej miejscowości Haditha pod koniec 2005 roku, gdzie w odwecie za śmierć jednego z żołnierzy, marines zabijają 24 cywilów, w tym kobiety i dzieci. Broomfield koncentruje się na ofiarach i sprawcach tragedii zarówno po stronie amerykańskich wojsk okupacyjnych jak i rebeliantów. Autor filmu został doceniony na ubiegłorocznym festiwalu w San Sebastian, gdzie otrzymał nagrodę za reżyserię.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama