Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ciekawe propozycje filmowe w ramach festiwalu Inny Wymiar

(ak)
Kadr z filmu Handlarz Cudów, który będziemy mogli obejrzeć 3 września
Kadr z filmu Handlarz Cudów, który będziemy mogli obejrzeć 3 września mat. organizatora
Białostocki Ośrodek Kultury proponuje prawdziwą filmową podróż. Będzie to podróż w bardzo różne miejsca i kraje, w których spotkać można ludzi zawieszonych gdzieś pomiędzy Zachodem i Wschodem, pomiędzy światem liberalnym i konserwatywnym, historią, teraźniejszością i przyszłością.

Bohaterowie filmów to postacie uniwersalne, podobnie jak ich, często bardzo bolesne, doświadczenia, zaś większość opowiedzianych w prezentowanych filmach historii, równie dobrze mogłaby się wydarzyć w Białymstoku.

W ramach Festiwalu Inny wymiar w kinie Forum prezentowane będą:

03 września godz.18
Handlarz Cudów reż. B.Pawica, J. Szoda

Historia przyjaźni dwójki dagestańskich dzieci i wyleczonego alkoholika z małego miasteczka we wschodniej Polsce. Polak pielgrzymujący do Lourdes pomaga dzieciom-uchodźcom dostać się nielegalnie do ojca mieszkającego we Francji. Bohaterów dzieli wszystko: wiek, doświadczenie, religia, kultura, krąg cywilizacyjny -a jednak dla każdej z tych postaci wzajemne spotkanie okazuje się kluczowe. Przynosi im doświadczenia, które zadecydują o ich dalszym życiu... Film został doceniony na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni przez jury polskie (nagroda za kostiumy) oraz polonijne (nagroda Srebrnego Kangura dla Borysa Szyca za rolę Stefana). "Handlarz Cudów" odnosi też międzynarodowy sukces: miał światową premierę na największym azjatyckim festiwalu w Pusan, amerykańską na prestiżowym festiwalu w Palm Springs. Film otrzymał nagrodę krytyków amerykańskich na festiwalu w Chicago. Polska publiczność doceniła film przyznając mu nagrodę Grand Prix na festiwalu Debiuty w Koninie.

03 września godz.20
A potem nadejdą turyści reż. Robert Thalheim (Niemcy)

Sven musi odbyć w Oświęcimiu zastępczą służbę wojskową. Nie ukrywając niezadowolenia z przydziału młodzieniec podejmuje się opieki nad Stanisławem Krzemskim, byłym więźniem obozu koncentracyjnego. Wraz z opowieściami staruszka zmienia się jego podejście do historii, a wraz z nim w sercu mężczyzny rodzi się szacunek to tego miejsca. Służba w Oświęcimiu okazuje się błogosławieństwem dla Svena, który nie tylko odnajduje tu prawdy o sobie, lecz przede wszystkim odkrywa Annę, atrakcyjną przewodniczkę wycieczek.

07 września godz.18
Co wiesz o Elly? reż. A. Farhadi

Wybitny irańsko - niemiecki film poruszający emocjonalnie, szarpiący nerwy wywołanym na ekranie dramatem i suspensem, pełen realizacyjnego wigoru.
Dla uczczenia powrotu Ahmada z Niemiec, grupa jego przyjaciół ze studiów, postanawia zorganizować wspólny weekend nad morzem. Energiczna Sepidah zabiera na wyjazd Elly, przedszkolankę córki - w nadziei, że uda się jej umówić dziewczynę z Ahmadem. Jednak podczas wyprawy kobieta znika...

07.września godz.20.15
Filmy Lesława Dobruckiego

Ekipa - Dokument ukazujący sylwetki ludzi, bez których nie mógłby powstać żaden film: oświetleniowców, elektryków, wózkarzy itd. Nie zważając na ciężkie warunki pracy, w pełni oddają się temu co robią, mając świadomość, że uczestniczą w tworzeniu czegoś ważnego. W filmie kulisy prac nad filmami Wajdy, Munka, Morgensterna i innych.

Kilka mniejszych wygranych - W nowoczesnym mieście nie ma miejsca dla małej budki, gdzie sprzedaje się losy na loterię. Jej koniec oznacza także rozpad towarzyskich więzi, które łączą jej stałych klientów.

Przyrzeczona - Mniejszość turecka w Niemczech liczy ok. 2,5 miliona. Co roku przynajmniej kilkanaście Turczynek ginie tam z rąk swoich mężów i członków rodziny. Nie wiadomo, jaka jest rzeczywista skala tych przestępstw na terenie Niemiec, w których tak bardzo ceni się prawo i porządek - w Turcji według oficjalnych danych popełnianych jest ponad 300 tzw. honorowych zabójstw rocznie, a 40% żon pada ofiarą przemocy.

Młoda Turczynka została wysłana do Niemiec i wydana za mąż, kiedy miała 13 lat. Niedługo potem zaczęła się jej gehenna: bicie i maltretowanie na różne sposoby. Po kilku latach dziewczynie udało się uciec; ukrywa się do dziś - tylko dzięki temu jest w stanie opowiedzieć nam swoją historię.

Po projekcji zapraszamy na spotkanie z Lesławem Dobruckim - Ur. 1969 w Warszawie. Absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych Warszawie (dyplom w Pracowni Animacji prof. Daniela Szczechury w 1998) oraz kursu dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy. Autor filmów, paradokumentalnych i dokumentalnych.

Wstęp na wszystkie seanse jest bezpłatny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny