Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powstaje film o bitwie niemeńskiej. U nas Piłsudski walczył o przyszłe granice Polski

Jerzy Doroszkiewicz
Leszek Staroń, reżyser filmu, i Andrzej Lechowski, dziennikarz-narrator przy pomniku Marszałka
Leszek Staroń, reżyser filmu, i Andrzej Lechowski, dziennikarz-narrator przy pomniku Marszałka Wojciech Wojtkielewicz
Film „17 dni, które zadecydowały o Polsce” będzie pierwszym dokumentem poświęconym znaczeniu bitwy niemeńskiej

21 września 1920 roku na białostocki dworzec wjechał pociąg sztabowy z Józefem Piłsudskim. - To stąd Naczelny Wódz kierował bitwą niemeńską, która zdecydowała o granicach Polski - przypomina Leszek Staroń, reżyser współfinansowanego przez miasto Białystok filmu dokumentalnego.

- Dotychczas nie powstał żaden film na temat tej bitwy, a wojnę polsko-bolszewicką kwituje się zwycięstwem pod Warszawą - przypomina Staroń. - Tam był początek. Ostateczne pokonanie wojsk Tuchaczewskiego, liczących około miliona żołnierzy, zawdzięczamy operacji niemeńskiej.

Wątek kierowania bitwą z Białegostoku będzie jednym z dwóch elementów kręconego właśnie filmu „17 dni, które zadecydowały o Polsce”. - Jej konsekwencją był pokój ryski i ustalenie granic Polski- przypomina Staroń. Czas spędzony w Białymstoku filmowy Piłsudski będzie wspominał jadąc rok później na uroczystości nadania mu honorowego obywatelstwa naszego miasta. Te zdjęcia, z udziałem aktorów, będą kręcone w Skierniewicach.

- Tam jest skład przypominający ówczesny pociąg sztabowy, z którego dowodził Piłsudski - tłumaczy Staroń. Niestety, z pobytu Piłsudskiego w Białymstoku nie zachował się żaden materiał filmowy. Dlatego drugim elementem filmu będzie konfrontacja archiwalnych fotografii miasta z widokiem współczesnego Białegostoku. Narratorem będzie tu Andrzej Lechowski, dyrektor Muzeum Podlaskiego. Zagra dziennikarza idącego śladami wizyty Józefa Piłsudskiego u nas w 1921 roku.

- Mamy dworzec kolejowy, pozostałości koszar 42. Pułku Piechoty, kręcimy też zdjęcia przy pomniku, który stoi mniej więcej w tym miejscu, gdzie marszałek na specjalnie przygotowanym podeście uczestniczył w mszy polowej w 1921 roku - wymienia Lechowski.

Będą zdjęcia przy Ratuszu, gdzie była druga brama powitalna i z ulicy Kilińskiego, gdzie była kolejna. Ale nie wszystko da się pokazać.

- Nie ma gmachu magistratu, nie ma też domu prezydenta Bolesława Szymańskiego przy ul. Starobojarskiej 30, gdzie Piłsudski z białostockim towarzystwem przez dwie godziny pił w ogrodzie herbatkę - ubolewa Lechowski. - Tam jest teraz tak brzydko, że kamera nic nie pokaże, będę o tym tylko opowiadał.

Premierę filmu magistrat zapowiada na 12 grudnia 2017 roku.

Bitwa o Białystok 2017. Rekonstrukcja Bitwy Białostockiej z 22 sierpnia 1920 roku

Bitwa o Białystok 2017. Rekonstrukcja Bitwy Białostockiej z ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny