Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowa wystawa w Centrum im. L. Zamenhofa - Piotr Andrews - Dlaczego...vol.2

(ak)
Podczas Spotkania z Autorem 10 września każdy będzie miał szansę uzyskać odpowiedź na tytułowe pytanie Dlaczego...
Podczas Spotkania z Autorem 10 września każdy będzie miał szansę uzyskać odpowiedź na tytułowe pytanie Dlaczego... Fot. Mat. organizatora
65 wielkoformatowych barwnych zdjęć z wojen prowadzonych na całym świecie. Wystawę przygotowaną we współpracy z agencją informacyjną Reuters od piątku (3 września) będzie można oglądać w Centrum L. Zamenhofa. 10 września będzie można też spotkać się i porozmawiać z autorem zdjęć - Piotrem Andrewsem.

Wernisaż wystawy

3 września o godz. 18.00 w Centrum im. Ludwika Zamenhofa planowane jest otwarcie wystawy "Dlaczego.. vol. 2" Piotra Andrewsa - jednego z najlepszych na świecie fotoreporterów wojennych.

Fotografie są wstrząsającą relacją z wojen powstałych na tle różnic religijnych i narodowościowych w Afganistanie, Iraku, na Bliskim Wschodzie oraz afrykańskie wybory.
Zdjęcia Andrewsa wywołują bardzo silne emocje, uświadamiają oczywistą prawdę: Świat mógłby uniknąć tych konfliktów, a jednak stale mają one miejsce…
Zdjęcia mają często drastyczną wymowę . Decyzję o wprowadzaniu dzieci na wystawę pozostawiamy rodzicom i opiekunom.

Wystawę można będzie oglądać do 10 października 2010 r., codziennie, oprócz poniedziałków, w godz. 10.00-17.00, wstęp wolny.

Spotkanie z autorem

10 września o godz. 18.00 w Centrum im. Ludwika Zamenhofa planowane jest Spotkanie z Piotrem Andrewsem.

Piotr Andrews urodził się w 1961 r. w Kano w Nigerii, a od 1966 mieszkał w Polsce. W roku 1981 r. wyemigrował do Kanady, gdzie w 1984 r. podjął studia fotograficzne na Uniwersytecie w Ottawie. Wtedy już fotografował jako "wolny strzelec" dla montrealskich gazet.
W 1989 r. wrócił do Europy i podjął pracę fotografa w Associated Press. Dla Reuters'a pracuje od 1991 r., kiedy został zatrudniony jako fotograf kontraktowy w byłym Związku Radzieckim.

W latach 1996-2000 pracował w Afryce najpierw jako szef fotografów na Afrykę Południową, a następnie Wschodnią i Południową.
Jest autorem licznych reportaży m.in. z wyborów w Afryce Południowej i na Haiti w 1994 r., Sarajewa 1994 r., inwazji Rosji w Czeczenii w 1995 r., walk etnicznych w Nagornym Karabachu, konfliktu w Afganistanie w latach 2001-2002 i 2008 r., wojny w Zatoce Perskiej 2003-2005 r., Izraelu 2000-2001 r., 2005, 2008 r.
W 1996 r. był nominowany do nagrody Pulitzera za zdjęcie masakry w Sarajewie.
Obecnie związany z warszawskim biurem Reuters'a.

Autor licznych nagród, juror w konkursach fotograficznych.

Podczas Spotkania z Autorem 10 września każdy będzie miał szansę uzyskać odpowiedź na tytułowe pytanie Dlaczego...

Historia wydarzeń wojennych przedstawiana jako relacja telewizyjna najczęściej skupia się na przekazaniu niezbędnych informacji oraz danych statystycznych. Jednak wojna, to głównie tragiczne losy pojedynczych jej uczestników, nie tylko żołnierzy, ale przede wszystkim ludności cywilnej, uwikłanej w walki często wbrew swej woli. Życiu ludzi w tak niespokojnym czasie towarzyszą przeżycia i emocje niespotykane w świecie pokoju.

Sztuka fotografii trwale zapisuje chwile drastyczne, stanowiąc tym samym dokument o niepodważalnej i ponadczasowej treści.
W Centrum im. Ludwika Zamenhofa w Białymstoku zobaczymy różne oblicza wojny w Afganistanie, Iraku, na Bliskim Wschodzie oraz afrykańskie wybory. Wystawa prezentowana była w warszawskiej Galerii Związku Artystów Fotografików Polskich i w kilku miastach Polski.

Jej tegoroczna białostocka odsłona została specjalnie wzbogacona nowymi fotografiami.

Wystawa powstała w wyniku współpracy Centrum im. Ludwika Zamenhofa i Thomson Reuters (Markets) Europe SA Spółka Akcyjna Oddział w Polsce.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny