Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pamięci nie da się zgładzić. Wystawa o Zbrodni Katyńskiej w białostockim Muzeum Wojska.

Anna Kopeć
Katyń, zarys masowych grobów
Katyń, zarys masowych grobów fot. Smolensk Memoryal (Alyeksyey Melkin)/Wikipedi
Ciemne pomieszczenie a w nim strzały i odgłosy kroków. Od piątku białostoczanie będą mogli zwiedzać niecodzienną wystawę poświęconą pomordowanym w Katyniu polskim oficerom.

Chcieliśmy pokazać, że w Katyniu zginęły konkretne osoby, a nie bezimienni ludzie - mówi Łukasz Radulski z Muzeum Wojska w Białymstoku, organizator wystawy.

W 70. rocznicę mordu dokonanego przez Sowietów na polskich oficerach, pracownicy Muzeum Wojska przygotowują niecodzienną ekspozycję "Pamięci nie da się zgładzić", która łączy ze sobą dźwięk i obraz.

- Chcieliśmy to wydarzenie przedstawić w nieco innej i zdecydowanie nietradycyjnej formie - mówi Łukasz Radulski. - Tak, żeby każdy zwiedzający, mógł poczuć atmosferę tego makabrycznego wydarzenia.

W ciemnym pomieszczeniu na ścianach umieszczone będą plansze z personaliami zamordowanych oficerów. Będzie także kilka eksponatów związanych z mordem, m.in. pistolet Walther PP, płaszcz oficerski.

Elementem, który ma budować klimat grozy, będą odgłosy kroków i strzelania.

- Podanie samej liczby ofiar tak naprawdę niczego nie obrazuje. Dopiero tysiące nazwisk pokazanych na wystawie może uzmysłowić, z jaką skalą mordu mamy do czynienia. Zastosowanie tego zabiegu wraz z surową scenerią i dźwiękiem ma oddziaływać na emocje zwiedzających - podkreśla Łukasz Radulski.

W 1940 roku Sowieci zamordowali tysiące polskich obywateli, którzy - po wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski - zostali wzięci do niewoli lub aresztowani. Ofiary grzebano w zbiorowych mogiłach.

- Bardzo dobrze, że w Białymstoku powstaje taka wystawa. Trzeba pamiętać, że do niewoli trafiło bardzo dużo osób właśnie z terenów wschodnich - mówi Krystyna Zawadzka, prezes Stowarzyszenia Rodzina Katyńska w Białymstoku. - Wszystkie wydarzenia związane z upamiętnieniem stalinowskich ofiar są dla nas i naszych rodzin niezwykle ważne. To istotna część historii naszego narodu, którą powinniśmy przekazać przyszłym pokoleniom.

Otwarcie wystawy "Pamięci nie da się zgładzić" już w piątek o godz. 18 w Muzeum Wojska przy ul. Kilińskiego 7. Czynna będzie dwa miesiące.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny