Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

ZAiKS chroni sztukę Tomaszuka. Ale nie musi być oryginalna

Redakcja
Radosław Kulaszewicz/Teatr Wierszalin
ZAiKS przyjął pod ochronę „Wziołowstąpienie”, w którym wykorzystano fragmenty książki „Szeptem”. Proces o plagiat wciąż jest możliwy.

Stowarzyszenia Autorów ZAiKS w dniu 13 stycznia 2016 roku przyjęło utwór „Wziołowstąpienie” pod ochronę, tym samym przyznając pełnię praw autorskich do tego utworu Piotrowi Tomaszukowi. Zarzuty plagiatu są zatem niesłuszne, a „Wziołowstąpienie” jest utworem oryginalnym, nota bene utworem znakomitym, o czym świadczą przede wszystkim widzowie Teatru Wierszalin, którzy mieli przyjemność obejrzeć to przedstawienie – twierdzi Radosław Kuleszewicz z Teatru Wierszalin, który na polecenie dyrektora wysłał „Porannemu” oświadczenie ZAiKS-u.

Jest w nim mowa jedynie o tym, że związek przyjął pod ochronę sztukę Piotra Tomaszuka. Zdaniem prawników takie oświadczenie – objęcie jakiegoś dzieła ochroną ZAiKS-u – nie oznacza, że nie zostały naruszone prawa autorskie innych osób. Tego samego zdania jest też Vital Voranau – autor książki „Szeptem”, której fragmenty pojawiają się w sztuce „Wziołowstąpienie”.
– To o niczym nie świadczy. ZAiKS zapewne zgodnie z procedurą przyjął zgłoszony utwór, ale nie musiał go weryfikować pod kątem praw autorskich – mówi pisarz. – To oświadczenie nie zmienia moich planów. Nadal konsultuję ten problem z prawnikami i jestem gotowy do procesu sądowego.

Szczególnie zawiódł się na tym, że nikt nie poinformował go o zamiarze wykorzystania fragmentów jego pracy w innej formie. Podkreślał, że z na pewno udzieliłby stosownej zgody, ale nikt nawet nie próbował się z skontaktować z nim, wydawcą czy tłumaczką. Piotrowi Tomaszukowi zarzuca plagiat.

– „Wziołowstąpienie” mniej więcej w jednej trzeciej składa się z fragmentów z mojej książki – oceniał Vital Voranau.
Sprawę tę nagłośnił „Poranny”. W trakcie premierze sztuki Piotra Tomaszuka, która obyła się pod koniec listopada, publiczność zauważyła podobieństwa do książki Vitala Voranaua, która została wydana w 2014 roku w ramach stypendium artystycznego prezydenta Białegostoku.

Dopiero po naszej publikacji na stronie internetowej Teatru Wierszalin umieszczono szczegółowy program z nazwiskami wszystkich twórców oraz z listą utworów literackich i muzycznych wykorzystanych w tym spektaklu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny