Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Orkiestra klezmerska Cukunft zagra na żywo w kinie Forum do filmu Jewish Luck

(ak)
Założeniem projektu Cukunft jest kontynuowanie tradycji muzyki żydowskiej Europy Wschodniej z całym jej bogactwem oraz we wszelkich odmianach
Założeniem projektu Cukunft jest kontynuowanie tradycji muzyki żydowskiej Europy Wschodniej z całym jej bogactwem oraz we wszelkich odmianach fot. mat. organizatora
Dyskusyjny Klub Filmowy "GAG" działający przy Białostockim Ośrodku Kultury zaprasza na unikalny pokaz filmu: Jewish Luck (reż. Alexander Granovsky), do którego na żywo zagra "orkiestra klezmerska" Cukunft z Warszawy. Wstęp 10 zł.

Jewish Luck/Żydowskie szczęście/Yevreiskoye Schastye/Menakhem Mendl reż. Alexander Granovsky, ZSSR, 1925, 100'

Zabawna komedia "Jewish Luck" to jeden z najciekawszych i najlepszych filmów jidysz zrealizowanych w latach 20tych XX w. w Związku Radzieckim.

Fabuła została oparta na serii opowieści pokazujących postać Menakhema Mendla - rozmarzonego żydowskiego przedsiębiorcy, który specjalizuje się w skazanych na niepowodzenie, szybkich próbach wzbogacenia się...

Film w niezwykły wręcz "chagallowski" sposób pokazuje żydowskie społeczności m.in. w Oddesie, Berdyczowie - ich codzienne życie i tradycje.

Film przeszedł do historii światowej kinematografii również z tego powodu, że praca nad nim była inspiracją dla operatora Eduarda Tissé, który wykorzystał miektóre ujęcia w późniejszym projekcie "Pancernik Potiomkin" Siergieja Eisensteina (m.in. słynne zdjęcia schodów oddeskich). Film został odrestaurowany przez The National Center for Jewish Film w USA.

Cunkunft (w języku Jidish "Przyszłość")
Założeniem projektu jest kontynuowanie tradycji muzyki żydowskiej Europy Wschodniej z całym jej bogactwem oraz we wszelkich odmianach. Wykonując utwory przedwojenne muzycy odtwarzają je i interpretują, komponując utwory własne robią to w ramach całego spektrum muzyki żydowskiej, która dla zespołu jest wciąż żywa.

Tańce "frejlaks", "turkiszer", czy "voleks" przetwarzając się przez oryginalne brzmienie zaspołu, stają się współczesnym repertuarem dla współczesnej "orkiestry klezmerskiej".

W chwili obecnej skład zespołu to kwartet:
Raphael Rogiński - gitara elektryczna,
Paweł Szamburski - klarnet,
Paweł Szpura - perkusja,
Michał Górczyński - klarnet basowy, saksofon

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny