UWAGA!
  WYPADEK

  Tragiczniejsze wypadki w Białymstoku

  Rozwiń
  UWAGA!
  Zwiń

  Tragiczniejsze wypadki w Białymstoku

  Do śmiertelnych wypadków w Białymstoku dochodzi rzadko. Przypominamy te najtragiczniejsze

  Opera i Filharmonia Podlaska w piątek inauguruje nowy sezon

  Opera i Filharmonia Podlaska w piątek inauguruje nowy sezon

  (ak)

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Światowej sławy pianiści, kompozycje Fryderyka Chopina w wersji klasycznej i jazzowej, utwory Krzysztofa Pendereckiego oraz festiwal muzyki współczesnej to główne atrakcje jakie do końca roku przygotowali dla melomanów filharmonicy.
  Obchody urodzin Chopina są dla nas jednym z ważniejszych wydarzeń w tym roku – mówi Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlask

  Obchody urodzin Chopina są dla nas jednym z ważniejszych wydarzeń w tym roku – mówi Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej ©Fot. sxc.hu

  Obchody urodzin Chopina są dla nas jednym z ważniejszych wydarzeń w tym roku - mówi Marcin Nałęcz-Niesiołowski, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej. - Jednak w nowym sezonie artystycznym nie ograniczamy się tylko do tego repertuaru.

  W piątek białostoccy filharmonicy rozpoczynają 56. sezon artystyczny. Na inauguracji melomani będą mogli wysłuchać koncertu z udziałem Chóru i Orkiestry Opery i Filharmonii Podlaskiej. Jako solista wystąpi wybitny skrzypek Krzysztof Jakowicz. Zaśpiewają też Marta Boberska, Agnieszka Piass i Rafał Bartmiński. Artyści wspólnie wykonają trzy utwory: uwerturę - fantazję "Romeo i Julia" Piotra Czajkowskiego, Koncert skrzypcowy op. 44 Nikolaja Miaskowskiego oraz II Symfonię B-dur "Lobgesang" op. 52 Feliksa Mendelssohna. Całość poprowadzi Marcin Nałęcz-Niesiołowski.

  - Utwór Miaskowskiego jest niezwykle pięknym i wartościowym dziełem, bardzo przystępnym w odbiorze - mówi dyrygent. - Do tej pory jeszcze nie graliśmy tej kompozycji. W piątek w Białymstoku będzie miała swoją premierę.

  Po raz pierwszy w mieście zabrzmi także tryptyk "Polskie Requiem" Krzysztofa Pendereckiego. Utwór ten nasi filharmonicy zagrają 29 października.

  Pierwszy w tym sezonie koncert z muzyką Fryderyka Chopina zaplanowano na 17 września. W sali koncertowej gościć będzie pochodzący z Wielkiej Brytanii Kevin Kenner. Muzyk wystąpi ze specjalnym recitalem fortepianowym. W listopadzie nasi filharmonicy nagrają z tym pianistą płytę z koncertu, który odbędzie się z okazji Święta Niepodległości. Na albumie znajdą się kompozycje Ignacego Paderewskiego

  - W tym roku obchodzimy także 150. rocznicę urodzin tego kompozytora, o której nie wszyscy pamiętają - mówi Marcin Nałęcz-Niesiołowski. - Nagranie płyty z tak wspaniałym pianistą to dla nas ważne wydarzenie.

  Kolejną płytę nagra również Chór Opery i Fiharmonii Podlaskiej. Pod koniec roku powinien się ukazać album z muzyką współczesną Marcina Gumieli. Do końca roku białostoccy chórzyści z dziełami oratoryjnymi będą występować zarówno w Białymstoku, ale także w innych miastach - głównie w Warszawie.

  Miłośnicy jazzu także znajdą coś dla siebie. 22 października na specjalnym koncercie wystąpi Adam Makowicz, który razem z muzykami naszej orkiestry wykona kompozycje Chopina w wersji jazzowej. Na koncertach chopinowskich w sali koncertowej będziemy gościć kilku innych wybitnych pianistów. Wśród nich prawdziwe gwiazdy światowego formatu: Jeffrey Swann, Ivo Pogorelić czy Denise Trudel.

  W listopadzie przez sześć dni odbywać się będzie festiwal Laboratorium Muzyki Współczesnej. Z dziełami współczesnej muzyki klasycznej wystąpi Orkiestra Symfoniczna z Trondheim. Natomiast w styczniu białostoccy filharmonicy pod batutą Marcina Nałęcz-Niesiołowskiego będą mieli okazję koncertować w norweskiej sali koncertowej Olavshallen.

  Opera sprzedaje karnety na koncerty abonamentowe. Bilety w abonamencie są tańsze niż w regularnej sprzedaży. W terminie od 10 września do 17 grudnia białostoccy filharmonicy zagrają 15 koncertów. W sektorze A karnet normalny kosztuje 375 zł a ulgowy 330 zł. Za miejsca w sektorze B za normalny karnet zapłacimy 405 zł, a ulgowy 360 zł.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama