NASZE
  GALERIE

  Podróże wokół Białegostoku

  Rozwiń
  Doktor Mabuse i NP przed BOK-iem

  Doktor Mabuse i NP przed BOK-iem

  (adek)

  Kurier Poranny

  Kurier Poranny

  Poznańscy hip-hopowcy zaśpiewają do niemego filmu z lat 20-tych.
  Doktor Mabuse i NP przed BOK-iem

  ©Mat. Forum

  Dyskusyjny Klub Filmowy "GAG" zaprasza na NP, avant (hiphopową formację z Poznania, wcześniej znaną pod szyldem Napszykłat), która odwiedzi Białystok, aby zilustrować muzyką na żywo plenerowy pokaz arcydzieła niemego kina, czyli kultowy film sensacyjny "Doktor Mabuse: Gracz - portret naszych czasów".

  Pokaz odbędzie się 21 sierpnia o godz. 22 na placu przed Białostockim Ośrodkiem Kultury. Wstęp jest darmowy.

  Doktor Mabuse to kino sensacyjne z lat 20. To adaptacja popularnego czytadła policyjnego o pojedynku genialnego prokuratora z Geniuszem Zbrodni. Doktor Mabuse (demoniczny hipnotyzer), wcielenie czystego zła, pragnie władzy za wszelką cenę.
  Podlega mu gang morderców i fałszerzy pieniędzy. Swoimi intrygami doprowadza ludzi do załamania psychicznego. Przeciwstawia mu się wybitna postać - człowiek silnego charakteru - prokurator von Wenk.

  O czym film

  - Film utrzymany jest w estetyce ekspresjonizmu, dodatkowo charakteryzuje się niezwykłym montażem, rytmem, tempem opowiadania. To kultowy obraz kina sensacyjnego, na którym wzorują się kolejne pokolenia twórców filmowych kryminałów - mówi Maciej Rant z kina Forum. - Film ten nie posiada żadnych słabych punktów, w szczególności należy zwrócić uwagę na grę aktorską. Tytułowa postać wykreowana przez Rudolfa Klein-Rogge jest jedną z tych, których nigdy się nie zapomina.

  Maciej Rant dodaje, że przypomina rolę Anthony'ego Hopkinsa jako Hannibala Lectera, Mabuse jest bowiem człowiekiem bezdusznym, któremu żadnych problemów nie sprawia morderstwo na najbardziej oddanych towarzyszach. Twierdzi, że jedyną rzeczą, jaka mu się nigdy nie znudzi i nadaje sens życiu, jest "gra z ludźmi i ich przeznaczeniem". Ciekawą kreację stworzył również Bernhard Goetzke jako inspektor Norbert von Wenk. Jest to wzorcowy stróż prawa. Nie posiada żadnych słabości. To postać, z której emanuje ogromna siła.

  Hip-hop z Poznania

  NP wygrali konkurs w Jarocinie, a dzięki płytom "Plenum", "NP" i koncertom kolekcjonują entuzjastyczne recenzje. Czysta energia, świeżość, oryginalne podejście i bezpretensjonalność. W swej muzyce koncentrują się wokół jednej myśli formalnej zmierzającej do swobody kompozycji i zasady kontaktu psychicznego współgrających, zmierzając do skuteczniejszej realizacji zamysłu.

  - Działający na poznańskiej scenie od ponad 10 lat, avant - hiphopowo - postrockowy band poruszający się w estetyce modern hiphopu wypełnionego całą gamą alternatywnych dźwięków - w muzyce NP znaleźć można żywą energię, zakurzone brzmienie i podszyte absurdem, niebanalne teksty - mówi Maciej Rant. - Ich muzyka to magiczna podróż do krainy zgiełkliwej psychodelii, owadziej elektroniki i wonnych avant - hiphopowych pejzaży.

  www.myspace.com/napszyklat

  Pokaz zrealizowany dzięki wsparciu finansowemu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama