Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podlaska Oktawa Kultur przyciągnęła wielu widzów. Centrum miasta znów rozkwitło.

Anna Kopeć
Podczas wczorajszego koncertu finałowego organizatorzy szczególnie podziękowali publiczności, która w tym roku tłumnie przychodziła na koncerty i do późnych godzin wieczornych bawiła się przy muzyce folkowej
Podczas wczorajszego koncertu finałowego organizatorzy szczególnie podziękowali publiczności, która w tym roku tłumnie przychodziła na koncerty i do późnych godzin wieczornych bawiła się przy muzyce folkowej fot. Wojciech Oksztol
Tradycyjny śpiew, taniec i piękne stroje niemal z całego świata to prawdziwa wizytówka Podlaskiej Oktawy Kultur. We środę zakończyła się jedna z ważniejszych letnich imprez w naszym mieście.

Przez sześć festiwalowych dni plac przed Ratuszem zapełniony był zachwyconą publicznością. Rozkochaną w muzyce folkowej.

Jesteśmy niezmiernie szczęśliwi, że wszystko tak pięknie udało się nam zorganizować - mówi z zadowoleniem Andrzej Dyrdał, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury, który organizuje festiwal. - Mamy nadzieję, że w przyszłości poziom występów będzie równie wysoki.

Nie tylko organizatorzy są zadowoleni z tegorocznej, trzeciej już edycji Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru. Koncertami zachwycona była także publiczność.

- Urlop zaplanowałam w rodzinnym Białymstoku właśnie w tym czasie ze względu na odbywające się letnie festiwale muzyczne - mówi Agnieszka Kondracka z Warszawy, która przyszła na plac w sobotę. - Taki festiwal to dla mnie wyjątkowa gratka, ponieważ interesuję się tzw. muzyką świata i regionów. To, co tu usłyszałam przekroczyło moje oczekiwania.

Pierwotnie ambicją festiwalu była prezentacja kultur ośmiu mniejszości narodowych zamieszkujących Podlasie: polskiej, białoruskiej, rosyjskiej, litewskiej, ukraińskiej, romskiej, żydowskiej i tatarskiej. W tym roku jednak organizatorzy postawili też na zespoły nie wpisujące się do tej oktawy.

- Zależało nam na tym żeby także zespoły z innych krajów pokazały swój dorobek artystyczny i aby poznały naszą kulturę - tłumaczy Andrzej Dyrdał.

Na tegorocznej oktawie wystąpiło ponad 700 wykonawców z kilkunastu państw świata m.in. z Litwy, Rosji, Białorusi, Ukrainy, Polski, a nawet z dalekiej Adygeji, Turcji czy Chorwacji.

- Zespoły dobraliśmy tak, żeby pokazać jak najwyższy poziom i całą paletę rozmaitości - mówi Zygmunt Ciesielski, przewodniczący Międzynarodowej Rady Artystycznej, która wyłoniła najlepsze grupy.

Festiwal w dużej części sponsorował urząd marszałkowski. Na organizacje tej imprezy w tym roku przeznaczył 500 tys. zł. Prezydent miasta dofinansował te inicjatywę w kwocie 90 tys. zł.

- Jestem przekonany, że to bardzo potrzebna impreza w naszym regionie i warto ją wspierać - mówi Jarosław Dworzański, marszałek województwa podlaskiego. - Cieszę się, że festiwal tak bardzo podoba się publiczności i reprezentuje wysoki poziom nie tylko europejski, ale i światowy.

Podlaska Oktawa Kultur ma już swoją renomę. Pierwsza edycja otrzymała miano Podlaskiej Marki Roku w kategorii przedsięwzięcie. W zeszłym roku internauci portalu Pochwalmy się!20latRP.pl., w głosowaniu na najważniejsze wydarzenia ostatnich 20 lat wolnej Polski, uznali festiwal za imprezę, która najlepiej promuje nasz region.

- Mam nadzieję, że festiwal będzie się nadal rozwijał i stanie się jedną z flagowych inicjatyw kulturalnych miasta i regionu. - komentuje Agnieszka Kondracka. - Brawa należą się zarówno wspaniałym wykonawcom, jak i organizatorom.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny