JUWENALIA
  BIAŁYSTOK

  Juwenalia rozpoczęte!

  Rozwiń
  Teatr Dramatyczny. Adam Białous i Konrad Szczebiot tworzą...

  Teatr Dramatyczny. Adam Białous i Konrad Szczebiot tworzą „Obławę”. Było czytanie performatywne (zdjęcia)

  Zdjęcie autora materiału

  Jerzy Doroszkiewicz

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Teatr Dramatyczny. "Obława" - czytanie performatywne tekstu Adama Białousa i Konrada Szczebiota w reżyserii Rafała Matusza
  1/27
  przejdź do galerii

  Teatr Dramatyczny. "Obława" - czytanie performatywne tekstu Adama Białousa i Konrada Szczebiota w reżyserii Rafała Matusza ©Jerzy Doroszkiewicz

  Adam Białous i Konrad Szczebiot na podstawie stworzonej przez Białousa opowieści „Śmierć przyszła w lipcu” stworzyli podwaliny pod sceniczną adaptację zbeletryzowanej historii Obławy Augustowskiej.
  Twórcy tekstu posłużyli się sprawdzonym konceptem retrospekcji. Tu w roli narratora postawili nie ofiary, ale ich kata. Zaś reżyserujący czytanie performatywne Rafał Matusz, wykorzystując ten pomysł, rozpisał głos owego negatywnego bohatera na wielogłos.

  - W ten sposób powstała opowieść o rozmywaniu odpowiedzialności – tłumaczył Matusz podczas spotkania z widzami. Nawiązywał do typowego dla PRL-u wymazywana białych plam historii z pamięci Polaków. Bo rzeczywiście, do roku 1987 o Obławie Augustowskiej słyszeli nieliczni. Dopiero wówczas, tu w regonie, miesięcznik „Kontrasty” a później już i prasa lokalna mogły o niej pisać.

  Autorzy scenicznej „Obławy” w formie fleszy – sprawdzonej zresztą w przypadku „Popiełuszki”, pokazują dzieje oddziału sierżanta Władysława Stefanowskiego „Groma”. Wspominają spektakularne akcje, odbijanie więźniów, zdobywanie bydła, broni. Jest też młody entuzjasta walki z komuną. Adam Białous nie ukrywał, że nawiązywał do postaci i wspomnień Mariana Tananisa, który do oddziału „Groma” dołączył jako 16-latek w kwietniu 1945 roku. Żyjący jeszcze żołnierz wyklęty przekazał mu około 20 stron wspomnień, kiedy jako dziennikarz zbierał w rejonie Augustowa wspomnienia osób, które Obława dotknęła bezpośrednio.

  W performatywnym czytaniu nie zabrakło sugestywnych scen przesłuchania, ale też egzekucji na młodym Polaku – konfidencie, który miał donosić NKWD. Można było poznać niesławną historię tzw. Domu Turka w Augustowie,który po II wojnie światowej stał się ubecką katownią.

  Stworzony ze wspomnień i świadectw mieszkańców fresk uzupełniony został o postać generała Wiktora Abakumowa, szefa sowieckiego kontrwywiadu Smiersz, który miał odpowiadać za przeprowadzenie Obławy Augustowskiej. Jego kwestia o tym, by nie powtórzyć błędu z Katynia, dobitnie podkreślała grozę tej niebywałej w powojennej Polsce czystki, nota bene przeprowadzonej rękoma obcych wojsk.

  - To świetny temat dla Pasikowskiego – mówił z uśmiechem reżyser czytania. Rafał Matusz podkreślił, że tekst stworzony został językiem obrazu i apelował do twórców, by poszerzyli portrety psychologiczne swoich bohaterów i dodali nieco dialogów. Rzeczywiście – skąd młodzi ludzie mają wiedzieć, dlaczego część Żołnierzy Wyklętych zwyczajnie nie mogła wrócić do cywila. Chcieliby też pewnie poznać motywy bardzo młodych ludzi, którzy decydowali się w warunkach pokoju iść do lasu, by walczyć z komunistami zamiast uczuć się i liczyć na sukcesy zawodowe.

  Czytanie uważnie obserwowała pani Halina Ślimko, córka jednej z ofiar Obławy. Dziękowała, że ktoś wreszcie potrafił tak przedstawić przez tyle lat zakazywany temat. I podkreślała, że pamięć o ojcu, którego praktycznie nie zdążyła poznać, żyje w niej do dziś.

  - Spektakl piękny, tylko najgorsze, że to była prawda – skwitowała smutno Teresa Stefańska, wnuczka jednej z ofiar Obławy. Prawdopodobnie już jesienią tego roku na deskach Teatru Dramatycznego pojaw się sceniczna wersja udoskonalonego tekstu.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (2)

  Wszystkie komentarze (2) forum.poranny.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Białystok w 1999 roku - część 2. Zobacz, jakie zmiany zaszły w mieście

  Białystok w 1999 roku - część 2. Zobacz, jakie zmiany zaszły w mieście

  Prognoza ludności 2050. W którym powiecie będzie najmniej mieszkańców? [ZESTAWIENIE]

  Prognoza ludności 2050. W którym powiecie będzie najmniej mieszkańców? [ZESTAWIENIE]

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Dar Młodzieży wypłynął w rejs dookoła świata.

  Dar Młodzieży wypłynął w rejs dookoła świata.