Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

OiFP. Piotr Pławner i Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus zagrają dziś wieczór przy Podleśnej

(dor)
Piotr Pławner zagra dziś w Filharmonii
Piotr Pławner zagra dziś w Filharmonii K. Zuczkowski
W piątkowy wieczór, 23 lutego w sali koncertowej Opery i Filharmonii Podlaskiej przy ulicy Podleśnej 2 usłyszymy koncert symfoniczny w wykonaniu Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, z udziałem Piotra Pławnera, należącego do najznakomitszych polskich skrzypków swojego pokolenia, laureata Pierwszej Nagrody X Międzynarodowego Konkursu im. Henryka Wieniawskiego (ex aequo z Bartłomiejem Niziołem) w 1991 roku. Orkiestrę poprowadzi Maestro Michaił Jurowski, pierwszy dyrygent gościnny Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus.

W pierwszej części koncertu zabrzmi uwertura koncertowa Karnawał Dvořáka z 1891 roku, stanowiąca najbardziej znaną, drugą część jego tryptyku symfonicznego Natura, życie i miłość. Efektowny, pełen ogromnej energii utwór stanowi barwną, olśniewającą mozaikę motywów tanecznych w słowiańskim duchu przeplecionych epizodami nostalgicznej refleksji.
 
W twórczości Antonína Dvořáka, znanego przede wszystkim jako twórca symfonii, odnajdziemy tylko trzy ukończone koncerty solowe. Pisząc Koncert skrzypcowy a-moll op. 53 kompozytor inspirował się talentem wielkiego skrzypka Josepha Joachima. Pomimo jednak, że Dvořák pisał swój koncert z myślą o nim, to sławny wiolinista wyraził swój sceptycyzm wobec pewnych rozwiązań formalnych i fakturalnych. Efektowny, epatujący wysokiej próby wirtuozerią, pełen romantycznej ekspresji utwór, dziś słyszany bywa rzadziej niż Koncert wiolonczelowy h-moll, tym bardziej więc warto skorzystać z okazji zapoznania się z tym dziełem, zwłaszcza w interpretacji niezrównanego Piotra Pławnera.
 
Koncert na orkiestrę Beli Bartóka, późne arcydzieło węgierskiego kompozytora, miał premierę 1 grudnia 1944 z udziałem sławnej Boston Symphony Orchestra pod dyrekcją S. Kusewickiego i okazał się spektakularnym sukcesem. Przyszedł on jednak późno i nie zmienił trudnej sytuacji kompozytora na emigracji wojennej w USA, rok później Bartók zmarł w biedzie i zapomnieniu. Koncert na orkiestrę okazał się jednym z jego ostatnich i najpopularniejszych dzieł. Nazwa „koncert” wskazuje tu na element solowego, wirtuozowskiego koncertowania, nie powierzony on jednak został jednemu instrumentowi, lecz różnym, a także ich grupom.

Koncert rozpoczyna się dziś o godz. 19.

Program:

Antonín Dvořák (1841–1904)
Uwertura koncertowa „Karnawał” op. 92
 
Antonín Dvořák
Koncert skrzypcowy a-moll op. 53
Allegro ma non troppo
Adagio ma non troppo
Allegro giocoso, ma non troppo
 
Béla Bartók (1881–1945)
Koncert na orkiestrę
Introduzione. Andante non troppo – Allegro vivace
Giuoco delle coppie (Gra par). Allegro scherzando
Elegia. Andante non troppo
Intermezzo interrotto (Przerwane intermezzo). Allegretto
Finale. Presto
 
Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus
Michaił Jurowski dyrygent
Piotr Pławner skrzypce

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny