Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dni Sztuki Współczesnej 2018. „Belfer” Pszoniak spotka się z widzami

(dor)
Wojciech Pszoniak to pamiętny rzutki przedsiębiorca Moryc Welt z „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy, ale też lekko sfiksowany Felicjan Zuppe z „Excentryków, czyli po słonecznej stronie ulicy” Janusza Majewskiego.
Wojciech Pszoniak to pamiętny rzutki przedsiębiorca Moryc Welt z „Ziemi obiecanej” Andrzeja Wajdy, ale też lekko sfiksowany Felicjan Zuppe z „Excentryków, czyli po słonecznej stronie ulicy” Janusza Majewskiego. Witold Popiel/Piotr Kłosek
Zanim do spotkania dojdzie, genialny aktor przez 90. minut będzie musiał przekonać do siebie widzów niełatwą rolą. Na scenie będzie tylko on – Belfer i tekst belgijskiego dramaturga Jeana Pierre’a Dopagne’a. To jeden ze spektakli Dni Sztuki Współczesnej 2018.

Sztuka „Belfer” to historia nauczyciela wykładającego literaturę w szkole dla trudnej młodzieży. Praca wykonywana do tej pory w poczuciu misji, zmienia się stopniowo w pełną nerwów grę, gdy codziennie przychodzi mu stawiać czoło uczniom mającym za nic wszelkie ideały. Jego poetycka natura musi zmierzyć się z zachowaniem młodzieży ogołoconej z jakiegokolwiek autorytetu.

Wojciech Pszoniak ma na scenie do wykonania niezwykle trudne zadanie. Warto pamiętać, że to monodram. Jest tylko aktor, głos, tekst, kilka rekwizytów. Nie ma ani chwili wytchnienia. I choć w regionie nie pierwszy raz będzie wcielał się w rolę Belfra, na pewno grono jego wielbicieli szczelnie wypełni salę kina Forum.

Bo sam aktor w wywiadach podkreśla, że jego monodram mówi o tym, jak kształtują się relacje między mentorem a uczniem oraz o degradacji naszej kultury i cywilizacji europejskiej. A to temat niezwykle aktualny, mimo że polska premiera spektaklu miała miejsce w 2004 roku. Od tej pory aktor zjeździł z nim kilkadziesiąt państw, nie wahał się też grać przedstawień w mniejszych polskich miasteczkach, jak choćby dwa lata temu w łapskim domu kultury.

Białostocki „Belfer” rozpocznie się w środę, 23 maja, o godz. 19.30. Po spektaklu spotkanie z aktorem poprowadzi Konrad Szczebiot.

Wcześniej, w środę, w teatrze szkolnym Wydziału Sztuki Lalkarskiej będzie można zobaczyć świetny monodram Natalii Sakowicz „Pobudka”. W opowieści o dojrzewaniu i istocie współczesnej kobiecości, inspirowanej baśniami braci Grimm nie brakuje zaskakujących rekwizytów i technik lalkowych.

Przedstawienie włączone do programu tegorocznych Dni Sztuki Współczesnej rozpocznie się w środę o godz. 18.

Sprawdź program: 33. Dni Sztuki Współczesnej

Spotkanie z Wojciechem Pszoniakiem

Źródło: gk24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny