PLUS
  PORANNY

  Najlepsze na plus.poranny.pl

  Rozwiń
  BTL. Piosenki do zwiedzania, czyli nietypowy przewodnik po...

  BTL. Piosenki do zwiedzania, czyli nietypowy przewodnik po mieście (zdjęcia, wideo)

  Anna Kopeć

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  „Piosenki do zwiedzania” to przykład dobrej współpracy sąsiedzkiej i międzyinstytucjonalnej. Zaangażowali się do niej artyści BTL i opery.
  1/10
  przejdź do galerii

  „Piosenki do zwiedzania” to przykład dobrej współpracy sąsiedzkiej i międzyinstytucjonalnej. Zaangażowali się do niej artyści BTL i opery. ©Wojciech Wojtkielewicz

  Baśniowe opowieści z dobrą muzyką i tekstem w wykonaniu lokalnych artystów powinni polubić nie tylko najmłodsi słuchacze.
  Książę Giedymin, pies Kawelin, Praczki i duch, który nawiedza teatr lalek, operę czy teatr Węgierki - co łączy te postaci? Wszystkie powiązane są z Białymstokiem. Marta Guśniowska - znakomita dramatopisarka pochodząca z Poznania, współpracująca z Białostockim Teatrem Lalek - uczyniła je bohaterami swoich zabawnych wierszyków.

  - Długo zastanawiałam się co zrobić z tą propozycją. Postanowiłam nie opisywać całego miasta, a zawęzić się do miejsc, które najbardziej lubię - opowiada autorka.

  Tak powstały teksty do książki „Piosenki do zwiedzania”. Oprawę graficzną i ilustracje przygotowała Giedrė Brazytė z Wilna. Do książki dołączona jest płyta z muzyką Wojciecha Błażejczyka z Warszawy w wykonaniu na artystów z opery podlaskiej, a teksty śpiewają białostoccy lalkarze.  - To wydawnictwo to pewne spojrzenie nasze miasto, ludzi spoza Białegostoku - mówi Jacek Malinowski, dyrektor BTL oraz autorem koncepcji tej publikacji. - Myślę, że to ciekawa propozycja dla wszystkich entuzjastów miasta i pozycji książkowo-muzyczynych.

  W książce znajdziemy siedem uroczych wierszyków o powstaniu Białegostoku, Domku Napoleona, Bojarach, czy o magicznej kurze z chaty na Bojarach, która znosiła jajka w kilku smakach. Na płycie znalazło się sześć ich wersji muzycznych.

  - 7 to cyfra przewodnia dla tego wydawnictwa. Siedem jest tekstów i siedmiu artystów wzięło udział w nagraniu płyty - mówi Paweł Szymański, jeden z aktorów, który udziela się na tej płycie. - Już je promowałem w domowym zaciszu. Dzieci w wieku 6-17 lat wszystko wychwyciły. Słuchając płyty warto śledzić tekst z książki.

  Książkę „Piosenki do zwiedzania” można kupić w BTL. To pierwszy element większego projektu BTL ma w planach także nagranie teledysku oraz spektaklu z anegdotami o naszym mieście.
  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Udawali policjantów, grozili bronią i okradali bogatych ludzi

  Udawali policjantów, grozili bronią i okradali bogatych ludzi

  Do końca była twarda i odważna. Poznajcie historię łączniczki AK

  Do końca była twarda i odważna. Poznajcie historię łączniczki AK

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  To już wiosna! Teraz prenumerata cyfrowa kosztuje 30% taniej

  Joanna Chacińska i przepis na risotto. Zobacz 2. odcinek Artysty w kuchni!

  Joanna Chacińska i przepis na risotto. Zobacz 2. odcinek Artysty w kuchni!