Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kultura na najbliższe dni. Z "Porannym" za darmo na koncerty

Redakcja
8 edycja Brutal East Festival
8 edycja Brutal East Festival brutaleast.pl
Wystawy, seanse filmowe dla pań, Trójząb Kabaretowy, koncerty muzyki klasycznej. To tylko niektóre z imprez, które odbędą się w Białymstoku w najbliższych dniach. Mamy dla Was bilety!

Requiem Brahmsa za darmo
W piątek, 18 marca o godz. 19 w sali koncertowej przy ul. Podleśnej 2 odbędzie się koncert oratoryjny z udziałem Michaela Zilma oraz solistów Iwony Sobotki i Marcina Bronikowskiego. W programie „Ein deutsches Requiem” op. 45 Johannesa Brahmsa. To płacz kompozytora po stracie matki, a zarazem popis kompozytorskich umiejętności. Dla naszych Czytelników mamy dwuosobowe zaproszenie na to wydarzenie. Otrzyma je osoba, która najciekawiej uzasadni dlaczego piątkowy wieczór chce spędzić w muzyką klasyczną. Na odpowiedzi czekamy do czwartku, 17 marca do godz. 11 pod adresem [email protected]. Należy podać swoje dane i nr kontaktowy.

Brutal East powraca
Podczas 8 edycji Brutal East Festival, który odbędzie się w sobotę, 19 marca, w klubie Fama tradycyjnie już w klubie Fama zagrają: Explozer, Posthumous Blasphemer, Unborn Suffer, Cinis oraz Hate jako headliner. Dla naszych Internatów mamy bilety na to wydarzenie. aby je otrzymać wystarczy krótko uzasadnić który zespół chcielibyście zobaczyć na żywo. Na odpowiedzi czekamy w czwartku, 17 marca do godz. 11 pod adresem [email protected]. W treści maila należy podać imię, nazwisko i nr kontaktowy.

Inna twarz upiora
W niedzielę, 20 marca o godz. 14.30 w Operze i Filharmonii Podlaskiej odbędzie się spotkanie z Damianem Aleksandrem, który odsłoni inną twarz Upiora oraz zaprezentuje zapiski i zdjęcia z wyprawy do Nepalu i Indii. Wykonawca głównej roli białostockiej odsłony tego musicalu przedstawi swoje „Lapidaria podRÓŻNE” –zbiór poetyckich sentencji, które ukazały się nakładem wydawnictwa Papierowy Motyl.
– Zdjęcia to sposób dzielenia się z ludźmi emocjami – mówi Damian Aleksander. – Większość z nich, idąc z duchem czasu, umieszczałem na Facebooku. Często wracam do swoich przemyśleń próbując w ten sposób usłyszeć wewnętrzny głos dający mi możliwość poznania innych i siebie.

W niedzielny wieczór „Upiór w operze” zostanie zagrany po raz 127. i ostatni w tym roku. Niewykluczone, że tytuł wróci na afisz. Bilet na spotkanie kosztuje 1 zł.

Festiwal Kultur i Podróży To Tu To Tam
To pierwsza tego typu impreza w północno-wschodniej Polsce organizowana przez podróżników dla podróżników, osób które chcą lub dopiero zaczynają swoją przygodę z podróżami, oraz dla wszystkich, którzy chcą spędzić czas pełen inspiracji i świetnej atmosfery.

Gośćmi specjalnymi imprezy będą znani podróżnicy, m.in. Mieczysław Bieniek-Hajer (opowie o Kirgistanie na wesoło), Arkadiusz "Arun" Milcarz (poznał mistyczną Syberię), Arkady Paweł Fiedler (wnuk słynnego pisarza i podróżnika przemierzył Afrykę maluchem), Marta Sziłajtis-Obiegło (przeżyła samotność na oceanie). W programie festiwalu jest też konkurs na najciekawszą prezentację (na autora zwycięskiej czekają nagrody) oraz panele dla szkół rozbudzające chęć poznawania świata (poprowadzą je Marcin Obałek i Maciej Sawicki).
Dwa pierwsze dni imprezy - 18 i 19 marca - odbędą się w Zmianie Klimatu. Trzeci (20 marca) jest plenerowy - uczestnicy pojadą nad Biebrzę.

Mielniczanie w BOK
W środę, 16 marca o godz. 18 w Malej Galerii Białostockiego Ośrodka Kultury otwarta zostanie wystawa „Mielniczanie. Obraz pewnej wioski z lat 80.” Ukazuje życie Mielnika, jego okolicy z lat 1979-1986. Ze zdjęć Piotra Cieśli wyłania się świat, który się skończy. Położenie nad malowniczym Bugiem sprawiało wrażenie tworzenia odrębnego mikroklimatu, gdzie funkcjonowały równolegle dwa światy: człowieka i przyrody. Wystawa jest inna niż większość wystaw ukazujących dany region. Zauważalny jest bliski związek autora zarówno z miejscem, jak i bohaterami zdjęć. Fotografuje ich wyrozumiale, życzliwie, przez kolejne lata stając się powoli bardziej „swoim” niż „obcym”.

Pamiętnik Białokoza w Ratuszu
W środę, 16 marca o godz. 17 w białostockim Ratuszu odbędzie się promocja książki wydanej przez Muzeum Podlaskie „Pamiętnik (1861 - 1864) Adolfa Białokoza”. Zawarte w nim informacje rzuciły nowe światło na wydarzenia z lat 1861-1863, lecz równocześnie zmąciły dotychczasową wiedzę o strukturach niepodległościowych w Białymstoku. Jest to źródło specyficzne i nie mogło zostać wydane bez krytycznego komentarza historycznego.

Seans dla pań
W środę i czwartek (16 i 17 marca) w białostockich kinach Helios kolejna odsłona cyklu Kino Kobiet. O godz. 18.30 wyświetlany będzie film „7 rzeczy, których nie wiecie o facetach”.Na godzinę przed seansem w holu kina czekają niespodzianki. Panie będą mogły skorzystać z porad i usług.

Sympozjum o dowódcach
Muzeum Wojska w Białymstoku zaprasza w środę, 16 marca na sympozjum naukowe „Trzej dowódcy w walce o niepodległość Polski”. Józef Haller, Józef Piłsudski i Józef Dowbor-Muśnicki to trzej dowódcy, którzy wnieśli wkład w odzyskanie przez Polskę niepodległości. Każdy obrał inną drogę, ale połączył ich ten sam cel. Pretekstem do zaprezentowania tych postaci będą obchody XVII Dni Kultury Kresowej, w których muzeum czynnie uczestniczy od wielu lat. Podczas spotkania prelekcje wygłoszą:
Józef Waczyński – przedstawi postać marszałka Józefa Piłsudskiego
Edward Ciesnowski – przedstawi postać generała Józefa Dowbor-Muśnickiego
Natalia Andrzejewska – przedstawi postać generała Józefa Hallera
Spotkanie odbędzie się o godzinie 17.00, w Sali Rycerskiej Muzeum Wojska w Białymstoku. Wstęp wolny, ilość miejsc ograniczona.

Wybierz się na Trójząb Kabaretowy
W czwartek, 17 marca o godz. 18, w klubie Fama odbędzie się kolejny Trójząb Kabaretowy. Atrakcjami będą: Oscarowe Poprawiny, czyli przyznanie nagród za najlepsze kabaretowe filmy roku oraz gwiazda wieczoru - kabaret Róbmy Swoje z Krakowa.

Dialogi poetyckie
Galeria im. Sleńdzińskich w czwartek, 17 marca o godz. 17 zaprasza na dialogi poetyckie Jerzego Binkowskiego i Waldemara Smaszcza. Bohaterem będzie Władysław Syrokomla nazywany „lirnikiem wioskowym z kresowego dworku”. W jednej ze swoich gawęd poetyckich napisał: „Ten słowik umie śpiewać – on słuchał Adama”. Każde słowo owego sześciowersu można odnieść do samego autora, urodzonego dokładnie w ćwierć wieku po Adamie Mickiewiczu. Od dzieciństwa Syrokomla żył w kręgu jego poezji, nie przypuszczając, że po latach jego własne wiersze i gawędy poetyckie staną się równie popularne, nie tylko wśród współczesnych. Wstęp wolny.

Konferencja z koncertem
W dniach 17- 18 marca w Zespole Szkół Muzycznych im. Ignacego Paderewskiego w Białymstoku odbędzie się Europejska Konferencja dla Nauczycieli Szkół Muzycznych realizowana w ramach projektu „ Polsko – Norweski Inkubator Muzyczny”. W trakcie konferencji uczestnicy z Polski i zaproszeni goście z Norwegii rozmawiać będą m.in. o formach nauczania muzyki w obydwu krajach, specyfice pracy z uczniem wybitnie zdolnym, o kompetencjach oczekiwanych (pożądanych) na rynku pracy od absolwentów szkolnictwa muzycznego w Norwegii i Polsce.
Na zakończenie pierwszego dnia konferencji, w czwartek 17 marca odbędzie się koncert w wykonaniu polskich uczniów i nauczycieli oraz artystów norweskich. Wydarzenie pod nazwą „Muzyczny Most Białystok – Bergen - koncert na 10 klawiatur” rozpocznie się w Auli koncertowej na II piętrze Zespołu Szkół Muzycznych o godzinie 19. Podczas koncertu usłyszymy m.in. utwory na trzy fortepiany, sześć rąk, organy i klawesyn oraz organy i fortepian. Wstęp jest bezpłatny.

Wernisaż w Ratuszu
W czwartek, 17 marca o godz. 18 w białostockim Ratuszu odbędzie się wernisaż wystawy „Szukając natchnienia. Malarstwo Piotra Januszkiewicza”. Artysta urodził się we wsi Klinczany na Grodzieńszczyźnie. W 1988 roku ukończył Białoruską Państwową Akademię Sztuk Pięknych w Mińsku, od tego czasu jest członkiem Związku Malarzy Białoruskich. Należy także do Towarzystwa Plastyków Polskich działającego przy Związku Polaków na Białorusi. Twórczość artysty jest bardzo zróżnicowana, obejmuje: malarstwo, przede wszystkim olejne, grafikę, a także sztukę monumentalno – dekoracyjną (witraże, freski, mozaikę). Artysta corocznie uczestniczy w krajowych i zagranicznych plenerach malarskich (w Polsce od 1992 roku – udział w Międzynarodowym Plenerze Białowieża oraz Międzynarodowym Interdyscyplinarnym Plenerze organizowanym przez stowarzyszenie Stopka z Łomży w 1993). Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą. Wystawa czynna do 17 kwietnia.

Koncert kameralny
W piątek, 18 marca o godz. 18.00 w białostockim Ratuszu wystąpi TuliPanna Piano Trio w składzie: Maria Orzeł - fortepian, Maria Sosnowska - skrzypce, Karolina Szczechowicz - wiolonczela. Usłyszymy kompozycje Bedricha Smetany i Antona Arensky'ego. Trio fortepianowe rozpoczęło swoją współprace w 2014 roku. Obecnie rozwija się pod kierunkiem dr hab. Witolda Holtza i dr hab. Macieja Łabeckiego w Akademii Muzycznej w Łodzi. Swoją działalność artystyczną prowadzi poprzez uczestnictwo czynne w masterclassach z tak znakomitymi profesorami kameralistyki jak prof. Maryla Szwajgier-Kułakowska czy prof. Anna Prabucka-Firlej.

Świat akwarelą malowany w Spodkach
Prawie setka obrazów autorstwa 44 artystów z całej Polski – tak prezentuje się najnowsza wystawa Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury.

Romantyczne pejzaże, delikatne postacie i kwiaty, martwa natura i architektura z różnych zakątków świata – takie tematy pojawiają się na wystawie „Świat akwarelą malowany”, którą organizuje Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury.
Zobaczymy na niej 100 prac autorstwa aż 44 współczesnych polskich akwarelistów. W Białymstoku to pierwsza tak duża wystawa skupiającą prace akwarelistów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Akwarelistów Polskich
– Wystawa z pewnością nie jest kwestią przypadku. Spotkanie nad Bugiem grupki znajomych i przyjaciół, w tym z jedną z akwarelistek Joanną Sołtan, a przede wszystkim ogromna chęć poznania tak wielkiej akwarelowej przestrzeni zaowocowało współpracą – mówi Lila Wyszkowska z WOAK, inicjatorka wystawy.
Ryszard Rogala – prezes Stowarzyszenia Akwarelistów Polskich – twierdzi, że to wystawa unikatowa.
– Takich ekspozycji w Polsce organizowanych jest ich niewiele – mówi malarz. – Faktycznie akwarela jest jedną z popularniejszych technik malarskich, ale jednocześnie jest trudną i nieprzewidywalną dziedziną. Nie znosi powtórzeń. Tych obrazów nie można poprawiać, domalować lub zetrzeć pewnych szczegółów. Wymaga dobrej znajomości rysunku i umiejętności warsztatowych. Dlatego akwarelowe obrazy są unikatowe. To rodzaj przygody, sterowania przypadkiem. To też rodzaj uzależnienia w bardzo dobrym tego słowa znaczeniu – twierdzi.
Do stowarzyszenia należy ponad 60 osób, z których większość przyjedzie do Białegostoku na wernisaż bezpośrednio z pleneru w Zaborku. Dla wielu z nich nasz region jest szczególnie bliski, o czym można się przekonać, oglądając prace. Wystawa zostanie otwarta w piątek, 18 marca o godz. 18 w białostockich Spodkach. Niektóre z obrazów będzie można kupić. Na wernisażu pojawią się informacje na temat ich cen. Wystawa czynna będzie do 11 kwietnia.

Koncert młodych talentów w Supraślu
Fundacja Pro Musica i Centrum Kultury i Rekreacji w Supraślu zapraszają na koncert zespołów kameralnych i solistów z Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina i Zespołu Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku z cyklu Festiwal i
Warsztaty „Muzykuj". Koncert Młodych Talentów odbędzie się w sobotę, 19 marca 2016 o godz. 18.00 w Domu Ludowym w Supraślu, ul Piłsudskiego 11. Wstęp wolny.

Maluchy w krainie sztuki
W niedzielne południe (20 marca o godz. 12) warto z dziećmi wybrać się do białostockiego Ratusza na wspólną podróż w świat sztuki "Kolory wiosny". Jakie są zwiastuny wiosny i charakterystyczne dla niej kolory? Co zmienia się w przyrodzie wraz z nadejściem tej pory roku? Na zajęciach dzieci dowiedzą się, w jaki sposób wiosnę przedstawiali na swoich obrazach artyści malarze. Następnie poszukamy wiosennych inspiracji na Galerii Malarstwa Polskiego. W części plastycznej maluchy stworzą własne wyobrażenie wiosny. Zajęcia trwają ok. 60 min. Informacje i zapisy pod nr tel. kom. 509 336 740.

Pisanki - Kraszanki
Białostockie Muzeum Wsi zaprasza w niedzielę, 20 marca o godz. 12 zaprasza na rodzinne warsztaty o tematyce wielkanocnej. Każdy uczestnik przynosi dwa ugotowane jajka. Udział w cenie biletu spacerowego: 3 zł. Informacje i zapisy: 509 336 816; 85 7 436 082, [email protected].

Koncert na Niedzielę Palmową
W niedzielę, 20 marca 20 marca, o godz. 12:00 Galeria im. Sleńdzińskich zaprasza do siedziby przy ul. Waryńskiego 24a na koncert kameralny z cyklu: Twórcza moc dźwięku – koncerty w samo południe. Wystąpią: Bożena Bojaryn-Przybyła (sopran), Anna Urszula Kucharska (klawesyn), Radosław Koper (altówka) i aktor Jerzy Łazewski (interpretacja tekstów poetyckich). Zabrzmią kompozycje: Françoisa Couperina (1668-1733), Jeana-Henriego d’Angleberta (1629 -1691), Dietricha Buxtehude` go (1637-1707) i Johanna Jacoba Frobergera (1616-1667). Wplecione pomiędzy muzykę utwory poetyckie wprowadzą słuchaczy w dynamikę emocjonalną Niedzieli Palmowej i refleksyjną aurę nadchodzącego Tygodnia. Wstęp wolny.

Zakazany Bóg w Forum
Podlaska Akademia Kultury przy Białostockim Ośrodku Kultury oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej zapraszają w niedziele o godz. 16 do kina Forum na film "Zakazany Bóg". Film opisujący okrutne prześladowania Kościoła w XX wieku. Podczas wojny domowej w Hiszpanii w latach 1936-1939 zniszczono i splądrowano 2000 kościołów, zakazano praktyk religijnych i dokonywano rzezi na katolikach. Bestialsko zamordowano ponad 8000 osób duchownych. Byli wśród nich biskupi, zakonnice, klerycy. Przez cały czas krwawych prześladowań obiecywano im darowanie życia pod warunkiem wyrzeczenia się wiary, a jednak nie odnotowano żadnego przypadku apostazji. "Zakazany Bóg" to piękna i wzruszająca historia 51 błogosławionych męczenników z Barbastro: mężnych księży i kleryków, ofiar nienawiści do wiary w Boga. Ich cudem ocalałe notatki z więzienia są jednymi z najpiękniejszych świadectw wiary w dziejach chrześcijaństwa.

Koncert z historią
W niedzielę 20 marca o godz. 17.00 w białostockim Ratuszu wystąpi Grand String Quartet, czyli Joanna Pomykała - I skrzypce, Katarzyna Kielska - II skrzypce, Laura Szafrańska - altówka, Jakub Jakubowski - wiolonczela. Wykonają utwór "Siedem Ostatnich Słów Chrystusa Na Krzyżu" Józefa Haydna. Koncert z gawędą historyczną poprowadzi Andrzej Lechowski. Kierownictwo artystyczne sprawuje prof. Leszek Sokołowski. Wstęp wolny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny