Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Książnica Podlaska czeka na budowę u zbiegu ul. Sienkiewicza i Złotej (wizualiazacja)

Tomasz Mikulicz
Tak wyglądał pierwotny projekt Książnicy Podlaskiej. Najnowszego nie ma, bo jak twierdzą warszawscy architekci, brakuje im jeszcze na wizualizacjach ostatecznej kolorystyki elewacji.
Tak wyglądał pierwotny projekt Książnicy Podlaskiej. Najnowszego nie ma, bo jak twierdzą warszawscy architekci, brakuje im jeszcze na wizualizacjach ostatecznej kolorystyki elewacji. ArchiStudio
Białystok nie miał dotąd szczęścia do tej inwestycji. Karta może się odwrócić przy nowym podziale unijnych pieniędzy. Urząd Marszałkowski właśnie się do tego przygotowuje.

Białostocki magistrat rozpoczął proces wydawania decyzji środowiskowej dla budowy Książnicy Podlaskiej. Budynek miałby stanąć u zbiegu ul. Sienkiewicza i Złotej. Mówi się o tym już od ponad dwóch lat.

- Od planów nie odstąpiono, ale pieniędzy ciągle brak. Jest nadzieja w następnej perspektywie podziału funduszy unijnych. Właśnie ze względu na wymogi Unii wystąpiliśmy o ponowną ocenę oddziaływania na środowisko - mówi Jan Kwasowski, rzecznik marszałka województwa.

A inwestycja jest potrzebna, bo dyrekcja Książnicy twierdzi, że placówka nie ma już miejsca na swoje bogate zbiory. Poza tym, Białystok zasługuje na siedzibę wojewódzkiej biblioteki z prawdziwego zdarzenia.

Tyle, że nie mamy szczęścia do tej inwestycji. Na początku 2010 roku wiele kontrowersji wywołał sam projekt budynku. W środowisku białostockich architektów mówiło się, że możemy mieć do czynienia z plagiatem. Zaprojektowany przez Pas Projekt ArchiStudio z Warszawy budynek, przypominał niektórym szkołę designu na terenie kopalni Zollverein w Niemczech.

- Kiedy pierwszy raz zobaczyłem projekt Książnicy Podlaskiej od razu skojarzył mi się z tą bardzo znaną realizacją - mówił w rozmowie z "Porannym" Mirosław Siemionow, szef białostockiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich.

Warszawscy architekci zmienili więc projekt. W najnowszej wersji okna mają już inny układ, a elewacja jest ciemna. Zdobią ją wielkie, pomalowane na jasny kolor litery. - Podejrzenie plagiatu nie potwierdziło się w praktyce, a zmiany dokonano z ostrożności - twierdzi Jan Kwasowski.

W zeszłym roku okazało się też, że aby zbudować Książnicę, urząd marszałkowski planuje zburzyć kamienicę przy ul. Sienkiewicza 86. Co ciekawe, jeszcze dwa lata temu ten budynek był w ewidencji zabytków. Służby konserwatorskie stwierdziły jednak, że przez pomyłkę. Marszałek wystąpił więc do białostockiego magistratu o dokonanie korekty w planie miejscowym. Sprawa jest w toku.

Tymczasem, okazuje się, że to nie ostatnie rozbiórki jakie czekają tę część miasta. Zburzone ma być pomieszczenie gospodarcze budynku Centrum Edukacji Nauczycieli przy ul. Złotej 4 i stojący obok garaż.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny