Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konferencja naukowa Żydzi wschodniej Polski. Na uczestników czekały wykłady i spacer historyczny

Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
W spacerze brali udział uczestnicy 12 konferencji naukowej z cyklu Żydzi wschodniej Polski. Spacer prowadził dr Tomasz Wiśniewski.
W spacerze brali udział uczestnicy 12 konferencji naukowej z cyklu Żydzi wschodniej Polski. Spacer prowadził dr Tomasz Wiśniewski. Wojciech Wojtkielewicz
To już 12 edycja konferencji cieszącej się dużą popularnością wśród uczestników i naukowego świata. W poniedziałek i wtorek, 5 i 6 czerwca w Książnicy Podlaskiej na uczestników czekają ciekawe wykłady. Ale nie tylko. Mogli też wziąć udział w spacerze historycznym czy połączyć się online z Mirą Krum-Ledowską, autorką wspomnień "Królewna z kukurydzy".

- To już 12 konferencja naukowa z cyklu Żydzi wschodniej Polski, tym razem organizowana pod hasłem "Uciekinierzy, ukrywający się, uchodźcy. Żydowskie odyseje" - zapewnia dr Łukasz Zabielski, kierownik działu badań filologiczno-bibliograficznych Książnicy Podlaskiej. - I po raz dwunasty mogę z dumą powiedzieć, że współorganizujemy jako Książnica Podlaska to wydarzenie razem z Uniwersytetem w Białymstoku. Pomysłodawcą i głównym organizatorem jest profesor Jarosław Ławski z Wydziału Filologicznego UwB.

Zabielski dodaje, że temat dziedzictwa żydowskiego oraz dziedzictwa polskiego w aspekcie żydowskim jest tematem nośnym. I wciąż, pomimo dużego zainteresowania różnych ośrodków naukowych, domagającym się ponowionych badań.

- Tym bardziej w kontekście współczesnej historii, współczesnych wydarzeń - mówi doktor Zabielski. - Jeżeli chodzi o uciekinierów, ukrywających się, uchodźców, to teraz wystarczy włączyć telewizję czy jakiekolwiek inne środki masowego przekazu, aby dowiedzieć się o nich nieco więcej. Nasza konferencja jest okazją, by popatrzeć na wszystko również z perspektywy historycznej.

W poniedziałek uczestnicy wysłuchali wykładów naukowców z całej Polski. Nie zabrakło też gości zagranicznych. Odbyło się łączenie z gościnią z Izraela, Mirą Krum-Ledowską.

- Będzie ona opowiadała historię swoją i swojej rodziny z czasów holocaustu - zapewnia prof. dr hab. Jarosław Ławski, z Wydziału Filologicznego UwB. - Należy do tych osób, które jako dziecko doświadczyły wojny. Napisała o tym zresztą książkę.

Spacer historyczny śladami polskich Żydów i ciekawe odczyty

Uczestnicy mogli też uczestniczyć w spacerze z przewodnikiem, organizatorem jest dr Tomasz Wiśniewski, a jego hasło to "Zwiedzanie miejsc żydowskiej pamięci w Białymstoku" - dodaje Łukasz Zabielski. - Nikogo nie trzeba przekonywać, szczególnie z naszego regionu, że żydowskie dziedzictwo historyczne jest u nas bardzo żywe. Postaramy się to pokazać również podczas spaceru.

Konferencja potrwa do wtorku, 6 czerwca.

- Odbiór, jeżeli chodzi o nasze konferencje, jest znakomity - zapewnia profesor Jarosław Ławski. - Gdyby było inaczej, to nie odbywałyby się one od 12 lat. W konferencjach uczestniczą badacze, ale też studenci, nauczyciele i licealiści z białostockich szkół. We wtorek czeka nas cały dzień odczytów w Książnicy Podlaskiej. Wstęp jest wolny, serdecznie zapraszamy.

Wtorkowe wykłady rozpoczną się o godz. 9. Odbywać się będą w gmachu głównym Książnicy Podlaskiej im. Łukasza Górnickiego przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 14a, na VI piętrze w sali audytoryjnej.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny