Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komisja Europejska przyjęła Regionalny Program Operacyjny Woj. Podlaskiego do roku 2020

(peż)
Efekty negocjacji przedstawił jeszcze urzędujący marszałek woj. podlaskiego Jarosław Dworzański w towarzystwie Daniela Górskiego, dyr. Dep. Rozwoju Regionalnego i Małgorzaty Żynel, z-cy dyrektora (oboje byli negocjatorami w rozmowach z KE).
Efekty negocjacji przedstawił jeszcze urzędujący marszałek woj. podlaskiego Jarosław Dworzański w towarzystwie Daniela Górskiego, dyr. Dep. Rozwoju Regionalnego i Małgorzaty Żynel, z-cy dyrektora (oboje byli negocjatorami w rozmowach z KE).
Choć najważniejsze negocjacje mamy już za sobą, na pierwsze konkursy o fundusze unijne przyjdzie jeszcze poczekać do kwietnia czy maja.

Rozmowy w KE toczyły się w dwóch departamentach: ds. zatrudnienia i ds. rozwoju regionalnego. W tym pierwszym omawiane były problemy, które finansowane będą z Europejskiego Funduszu Społecznego, a w tym drugim - finansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Bo nowy RPO na lata 2014-2020 będzie taki właśnie "dwufunduszowy". W poprzednim rozdaniu pieniędzy europejskich EFS był zarządzany centralnie, a findusze w ramach RPO - na szczeblu regionu. W latach 2014-2020 oba są zarządzane regionalnie. 

Te - najistotniejsze - negocjacje trwały kilka miesięcy i teraz KE  ma jeszcze 5 dni na przyjrzenie się naszemu projektowi Regionalnego Programu Rozwoju Regionalnego przez inne departamenty. I w końcu na początku stycznia nasz program powinien być ostatecznie zatwierdzony. Podpisywać go będzie najprawdopodobniej już nowy marszałek województwa, a wdrażać go będzie nowy zarząd.  

Kwota wsparcia dla woj. podlaskiego została taka sama - to  1,2 miliarda euro. 

247,4 mln euro trafi na wzmacnianie potencjału i konkurencyjności gospodarki, 84 mln euro na przedsiębiorczość i aktywność zawodową, 129,8 mln euro na kompetencje i kwalifikacje, 208 mln euro na transport, 180,5 mln euro na gospodarkę niskoemisyjną, 57 mln euro na ochronę środowiska i racjonalne gospodarowanie jego zasobami, 59 mln euro na poprawę spójności społecznej 179,3 mln euro na infrastrukturę dla usług użyteczności publicznej i 29 mln euro na rozwój lokalny.

Zmiany, jakie wniosły do dokumentu negocjacje z KE, to np.:

  • w ramach RPO będzie można wspierać tylko te inwestycje wodno-kanalizacyjne, które są ujęte w Krajowym Programie Oczyszczania Ścieków Komunalnych (nie ma zgody na finansowanie takich przedsięwzięć na terenach wiejskich)
  • samorząd, który otrzyma dotację na utworzenie terenów inwestycyjnych, nie będzie mógł tam wprowadzić dużych przedsiębiorstw (ale samorząd regionu ma do dyspozycji parę mechnizmów, które w razie pojawienia się tak interesującego inwestora umożliwią mu skorzystanie z tych terenów)
  • zwiększono pulę finansowania Rozwoju Lokalnego Kierowanego przez Społeczność - innymi słowy bardzo wzrosła rola Lokalnych Grup Działania.

Na pierwsze konkursy o fundusze unijne przyjdzie jeszcze poczekać do kwietnia czy maja 2014 roku. Nie znana jest jeszcze kolejność, w jakiej będą one proponowane, bo po zatwierdzeniu RPO trzeba jeszcze powołać tzw. Komitet Monitorujący, który m.in. ustali system zarządzania i kontroli dla RPO, w tym kryteria konkursowe. Doprecyzowane będą także jeszcze instrumenty finansowe, które będą proponowane w regionie, czyli w jakim zakresie będą to pożyczki a w jakim dopłaty. Niemniej KE już zdecydowała, że w zakresie walki z bezrobociem bezzwrotnymi grantami wspierane będą tylko osoby długotrwale bezrobotne, bez kwalifikacji, kobiety oraz osoby niepełnosprawne. Natomiast osoby w korzystnej sytuacji na rynku pracy - mężczyźni w wieku 35-50 lat, z wykształceniem co najmniej średnim - będą wspierane tylko pożyczkami. 

Ze słów Daniela Górskiego, dyrektora Dep. Rozwoju Regionalnego wynika, że na pewno jako jedne z pierwszych będą uruchomione pieniądze dla WUP i PUP na walkę z bezrobociem i ubóstwem. 

Jednym ze specyficznych działań, które znalazły się w podlaskim RPO, jest wsparcie dla przedsiębiorców z terenu gmin, które na swym obszarze mają obszary cenne przyrodniczo objęte siecią Natura 2000. Jak poinformował Daniel Górski na tworzenie przez przedsiębiorców w tych gminach miejsc pracy przewidziano 14 mln euro.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na poranny.pl Kurier Poranny