MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koalicja Obywatelska chce wsłuchać się w głos młodzieży. Startuje inicjatywa Polska Młodych

Adam Kupryjaniuk
Adam Kupryjaniuk
- Mówi się, że polityka nosi krawat. My dziś te krawaty ściągamy. Będziemy dla was. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dla młodych osób, ostre spory polityczne są nieistotne - mówiła posłanka Aleksandra Gajewska z Koalicji Obywatelskiej.
- Mówi się, że polityka nosi krawat. My dziś te krawaty ściągamy. Będziemy dla was. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dla młodych osób, ostre spory polityczne są nieistotne - mówiła posłanka Aleksandra Gajewska z Koalicji Obywatelskiej. Adam Kupryjaniuk
Sześciu posłów KO ogłosiło start programu Polska Młodych. To cykl spotkań z młodzieżą, podczas których mają być poruszane ważne dla nich tematy takie jak mieszkalnictwo, ekologia czy edukacja. Pierwsze z nich odbyło się na terenie parku przy Pałacu Branickich w Białymstoku. - Chcemy, żeby młodzi ludzie podczas tych spotkań na skwerach, na leżakach, w luźnej atmosferze opowiedzieli nam o swoich potrzebach - mówił poseł Koalicji Obywatelskiej, Krzysztof Truskolaski.

- Prezentujemy dziś nasz projekt Polska Młodych. Planujemy wsłuchiwać się w potrzeby młodych ludzi. Właśnie odbyliśmy pierwsze takie spotkanie z licealistami oraz studentami. Poruszyliśmy na nim wiele kwestii. Między innymi ekologię, finanse i infrastrukturę. Głównym tematem było jednak mieszkalnictwo. Młodzi ludzie żalili się, że nie mają możliwości wejść na rynek pracy i zamieszkać w swoich czterech kątach. Chcemy to zmienić - opowiadał poseł Krzysztof Truskolaski.

Oprócz niego w spotkaniu wzięli udział posłowie KO z różnych polskich miast:

  • Aleksandra Gajewska z Warszawy,
  • Aleksander Miszalski z Krakowa,
  • Arkadiusz Marchewka ze Szczecina,
  • Konrad Frysztak z Radomia,
  • Michał Krawczyk z Lublina.

- Rolą odpowiedzialnych, nowoczesnych polityków jest słuchanie ludzi. Przyjechaliśmy tu rozmawiać z młodymi, gdyż w nich upatrujemy przyszłość. To oni będą wpływali na to, jak kiedyś będzie wyglądała Polska. Młodzi są zaangażowani, aktywni i odpowiedzialni za to, co dzieje się wokół nich. Chcą wpływać na rzeczywistość. Naszym zadaniem jest pytać ich, o to, jakiej chcą Polski - mówiła posłanka Aleksandra Gajewska.

Podczas konferencji wypowiedziała się także jedna z uczestniczek spotkania.

- Myślę, że w imieniu wszystkich obecnych mogę podziękować za taką inicjatywę. Mieliśmy okazję wspólnie podyskutować na tematy polityczne, ale nie tylko. Zobaczyliśmy, że posłowie to są też ludzie i chcą nas słuchać. Myślę, że każdy z nas jest zadowolony z merytorycznej wartości rozmowy - mówiła Marta z Białegostoku.

Teraz posłowie mają zamiar ruszyć z inicjatywą w Polskę.

- To było pierwsze spotkanie w ramach Polski Młodych. Następne odbędą się w Krakowie, Warszawie, Radomia, Lublina i Szczecina. Chcemy, żeby młodzi ludzie na takich spotkaniach w parkach, na skwerach, na leżakach w luźnej atmosferze powiedzieli nam o swoich potrzebach. Będziemy spotykać się nimi także w miastach powiatowych, nie tylko w największych metropoliach. Skupiamy się na tym, żeby dostać się do wszystkich młodych osób w Polsce. To jest najważniejsze. W Warszawie młodzież myśli inaczej niż w Białymstoku - zapowiadał poseł Krzysztof Truskolaski. - Po tych spotkaniach chcemy przygotowywać konkretne projekty ustaw. Oczywiście jesteśmy w opozycji. Będziemy próbować przekonywać większość rządzącą, że to nie są nasze, polityczne inicjatywy, a osób, które się z nami spotkały. My dzisiaj gwarantujemy i obiecujemy, że te projekty zostaną złożone, a jeśli przejmiemy władze, będziemy robić wszystko, aby weszły one w życie.

- Mówi się, że polityka nosi krawat. My dziś te krawaty ściągamy. Będziemy dla was. Doskonale zdajemy sobie sprawę, że dla młodych osób, ostre spory polityczne są nieistotne. Nie ważne jest to, czy ktoś jest z prawicy, czy lewicy. Ważne są cele wartości i idee i to, co chcemy realizować. Jednoczymy się dziś pod tymi hasłami. Padło tu dziś wiele ważnych postulatów. Rozmawialiśmy o imporcie śmieci, o komunikacji miejskiej, poziomie edukacji. Politycy mają taką tendencję, że stawiają młodych do zdjęcia, ściskają ich dłonie, a potem jak przychodzi co do czego, to ich głos się nie liczy. Chcemy to odwrócić i pokazać nową jakość w polityce - dodała Aleksandra Gajewska.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny