Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kawiarnia Fama. Rafał Pietrzak i Gang Śródmieście rozgrzali słuchaczy (zdjęcia, wideo)

(dor)
Kawiarnia Fama. Gang Śródmieście, gościnnie Rafał Pietrzak
Kawiarnia Fama. Gang Śródmieście, gościnnie Rafał Pietrzak Jerzy Doroszkiewicz
Karolina Czarnecka, Magda Dubrowska i Nela Gzowska, czyli Gang Śródmieście choć mogą być uznane za ikony feminizmu nie wahały się zaprosić na scenę Rafała Pietrzaka. Zagrał jedną z głównych ról w filmie "Łap pajaca".

To był koncert - uzupełnienie premiery filmu "Łap pajaca". A że w krótkometrażowym obrazie w reżyserii Pauli Czarneckiej muzyka Gangu Śródmieście odgrywa niepoślednią rolę - trzy młode kobiety zagrały swoje piosenki w całości w kawiarni Fama. Była energia i przezabawne teksty tworząc przekaz Gangu Śródmieście na kształt rockowego kabaretu. Trudno się temu dziwić, skoro Karolina Czarnecka jest w ekipie legendarnego Pożaru w Burdelu.

W filmie niepoślednią rolę odgrywa piosenka "Lakierki" Gangu Śródmieście. Panie do zaśpiewania tego utworu na scenie Famy zaprosiły Rafała Pietrzaka. Dlaczego? Odpowiedź tkwi w filmie.

Gang Śródmieście - historia

Zespół Gang Śródmieście powstał 8 marca 2017 r. w Dzień Kobiet. Tworzą go: muzyczka i aktorka Karolina Czarnecka, basistka i wokalistka Magda Dubrowska oraz multiinstrumentalistka Nela Gzowska. Dziewczyny kontynuują tradycję kobiecego gangu, który grasował po Warszawie na początku XX w. W jego kodeksie zapisane było: bronić przed przemocą, wymierzać sprawiedliwość, walczyć o swoje prawa. Członkinie gangu spotykały się na tajnych zebraniach, podczas których pisały hymny i zaangażowane pieśni. Gang Śródmieście tworzy współczesne protestsongi na podstawie historii, które wysyłają mu w mailach kobiety, dzieląc się swoimi przeżyciami. Są to osobiste wyznania, m.in. dziewczyny, która decyduje się zmniejszyć piersi; basistki, konfrontującej się na co dzień z muzycznym światem zdominowanym przez mężczyzn czy kobiety, która lubi oglądać pornografię.

Gang Śródmieście działa w myśl idei DIY. Dziewczyny same komponują muzykę i piszą teksty, tworzą bity i teledyski.

"Feminopolo" to kalejdoskop kobiecości, ironia miesza się z powagą, liryczność z drapieżnością, punk z techno, a szanty z hip-hopem. Podstawą są bity Gzowskiej, wszystko spajają mocne gitarowe brzmienia i mieniący się głos Czarneckiej. Całości dopełnia brudny wokal Dubrowskiej.

Gang powstał z potrzeby siostrzeństwa. To próba odczytania na nowo definicji kobiecości i rytuałów związanych z płcią.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny