Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pożegnanie ofiar katostrofy lotniczej pod Smoleńskiem w Warszawie i Krakowie (mapa)

Opr. graf. Marcin Szymaniuk
Plan Krakowa
Plan Krakowa Opr. graf. Marcin Szymaniuk
W sobotę na placu Piłsudskiego w stolicy pożegnamy 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12. W niedzielę, w Krakowie odbędzie się pogrzeb prezydenta i jego małżonki.

Msza św. pogrzebowa rozpocznie się w Krakowie w Bazylice Mariackiej o godz. 14. Prezydent i jego żona spoczną na Wawelu.

Sobotnia msza św. na placu Piłsudskiego, będąca pożegnaniem wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, rozpocznie się o godz. 13. Będzie ją koncelebrował Episkopat Polski. Wezmą w niej udział rodziny ofiar, przedstawiciele władz państwowych, mieszkańcy stolicy i całego kraju. Na placu Piłsudskiego nie będzie trumien, będą natomiast zdjęcia wszystkich 96 ofiar katastrofy.

Przed błogosławieństwem modlitwę za tragicznie zmarłych odmówią przedstawiciele Kościołów prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego. Na zakończenie zgromadzeni odśpiewają pieśń "Boże, coś Polskę".

O godz. 18 w archikatedrze warszawskiej św. Jana rozpocznie się msza św. w intencji Lecha i Marii Kaczyńskich. Uroczystości przy wystawionych trumnach z ciałami pary prezydenckiej przewodniczyć będzie metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Po mszy rozpocznie się modlitewne czuwanie, które zakończy się w niedzielę o godz. 7.

W sobotnich uroczystościach żałobnych na placu Piłsudskiego może uczestniczyć nawet milion osób - szacuje stołeczny Ratusz.

Pogrzeb prezydenckiej pary odbędzie się w niedzielę w Krakowie. Msza św. rozpocznie się w Bazylice Mariackiej o godz. 14. Homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Michalik.

Po mszy św. kondukt pogrzebowy przejdzie do katedry wawelskiej. Liturgię pogrzebową odprawi metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Trumny z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich zostaną złożone w krypcie.

Krakowski Rynek Główny podczas pogrzebu pary prezydenckiej będzie podzielony na dwie części. Przed Bazyliką Mariacką znajdzie się sektor dla delegacji i ViP-ów oraz sektor z miejscami stojącymi, do którego wejdą tylko osoby posiadające wejściówki i około 500 niepełnosprawnych.

Wejściówki będą wydawane w sobotę od godziny 10 do 20 w dwóch punktach informacji turystycznej: na ul. św. Jana i w Pawilonie Wyspiańskiego.

Druga część rynku przy Wieży Ratuszowej będzie ogólnodostępna, zostanie tam wpuszczonych tylko 40 tys. osób. Reszta będzie oglądać uroczystości na telebimach.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny