NASZE
  GALERIE

  Podróże wokół Białegostoku

  Rozwiń
  Pożegnanie ofiar katostrofy lotniczej pod Smoleńskiem w...

  Pożegnanie ofiar katostrofy lotniczej pod Smoleńskiem w Warszawie i Krakowie (mapa)

  Opr. graf. Marcin Szymaniuk

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  W sobotę na placu Piłsudskiego w stolicy pożegnamy 96 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem. Uroczystości rozpoczną się o godz. 12. W niedzielę, w Krakowie odbędzie się pogrzeb prezydenta i jego małżonki.
  Plan Krakowa

  Plan Krakowa ©Opr. graf. Marcin Szymaniuk

  Msza św. pogrzebowa rozpocznie się w Krakowie w Bazylice Mariackiej o godz. 14. Prezydent i jego żona spoczną na Wawelu.

  Sobotnia msza św. na placu Piłsudskiego, będąca pożegnaniem wszystkich ofiar katastrofy pod Smoleńskiem, rozpocznie się o godz. 13. Będzie ją koncelebrował Episkopat Polski. Wezmą w niej udział rodziny ofiar, przedstawiciele władz państwowych, mieszkańcy stolicy i całego kraju. Na placu Piłsudskiego nie będzie trumien, będą natomiast zdjęcia wszystkich 96 ofiar katastrofy.

  Przed błogosławieństwem modlitwę za tragicznie zmarłych odmówią przedstawiciele Kościołów prawosławnego i ewangelicko-augsburskiego. Na zakończenie zgromadzeni odśpiewają pieśń "Boże, coś Polskę".

  O godz. 18 w archikatedrze warszawskiej św. Jana rozpocznie się msza św. w intencji Lecha i Marii Kaczyńskich. Uroczystości przy wystawionych trumnach z ciałami pary prezydenckiej przewodniczyć będzie metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz. Po mszy rozpocznie się modlitewne czuwanie, które zakończy się w niedzielę o godz. 7.

  W sobotnich uroczystościach żałobnych na placu Piłsudskiego może uczestniczyć nawet milion osób - szacuje stołeczny Ratusz.

  Pogrzeb prezydenckiej pary odbędzie się w niedzielę w Krakowie. Msza św. rozpocznie się w Bazylice Mariackiej o godz. 14. Homilię wygłosi przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Michalik.

  Po mszy św. kondukt pogrzebowy przejdzie do katedry wawelskiej. Liturgię pogrzebową odprawi metropolita krakowski kardynał Stanisław Dziwisz. Trumny z ciałami Lecha i Marii Kaczyńskich zostaną złożone w krypcie.

  Krakowski Rynek Główny podczas pogrzebu pary prezydenckiej będzie podzielony na dwie części. Przed Bazyliką Mariacką znajdzie się sektor dla delegacji i ViP-ów oraz sektor z miejscami stojącymi, do którego wejdą tylko osoby posiadające wejściówki i około 500 niepełnosprawnych.

  Wejściówki będą wydawane w sobotę od godziny 10 do 20 w dwóch punktach informacji turystycznej: na ul. św. Jana i w Pawilonie Wyspiańskiego.

  Druga część rynku przy Wieży Ratuszowej będzie ogólnodostępna, zostanie tam wpuszczonych tylko 40 tys. osób. Reszta będzie oglądać uroczystości na telebimach.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama