Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kraków: Nie chcą prezydenta na Wawelu. 35 tysięcy osób protestuje na Facebooku. (zdjęcia)

Aleksandra Parzyszek/MM Kraków
Kraków nie chce prezydenta na Wawelu
Kraków nie chce prezydenta na Wawelu Fot. Łukasz Żółądź/MM Kraków
Hańba! Profanacja! Kardynalny błąd! - z takimi hasłami na ustach kilkuset krakowian protestowało przeciw pochówkowi pary prezydenckiej na Wawelu.

[galeria_glowna]

W czasie protestu pojawili się też zwolennicy decyzji o pochówku pary prezydenckiej na Wawelu
W czasie protestu pojawili się też zwolennicy decyzji o pochówku pary prezydenckiej na Wawelu Fot. Łukasz Żółądź/MM Kraków

W czasie protestu pojawili się też zwolennicy decyzji o pochówku pary prezydenckiej na Wawelu
(fot. Fot. Łukasz Żółądź/MM Kraków)

Pogrzeb pary prezydenckiej budzi wiele kontrowersji. Widać to wyraźnie w komentarzach pod artykułami w MM Kraków i na serwisie społecznościowym Facebook, gdzie już ponad 35 tysięcy Polaków (i liczba ta ciągle rośnie) wpisało się do grupy "Nie dla pochówku Kaczyńskich na Wawelu". To właśnie tam padła propozycja protestu pod kurią metropolitalną, na który przyszło ok. 400 osób.

Od godz. 20 pod oknami siedziby kardynała Dziwisza gromadzili się ludzie, by mimo deszczu i chłodu, jasno, wyraźnie i przede wszystkim głośno powiedzieć, co myślą na temat decyzji pochowania pary prezydenckiej w Katedrze Wawelskiej. W rękach parasole i tabliczki: "Nie Przenoście nam stolicy do Krakowa". Dość duży transparent z pytaniem "Czy na pewno godzien królów?" wzbudził największe zainteresowanie. Wydawać by się mogło, że protestować będą głównie młodzi ludzie, ale najgłośniej krzyczeli ci dojrzali wiekiem. - Hańba! Kardynalny błąd!, Profanacja! Kraków mówi nie! Kardynale, co się dziwisz?! - z takimi hasłami na ustach protestowali krakowianie.

Gdzieniegdzie zbierały się grupki zaciekle dyskutujących ze sobą przedstawicieli dwóch stron - popierającej pochówek na Wawelu i przeciwnej temu pomysłowi. - Co macie przeciwko pogrzebowi? - krzyczała poruszona pani Krystyna - to był dobry prezydent, patriota, kochał Kraków i Polskę, miejsce na Wawelu mu się należy! - Niech pani głupot nie opowiada - odpowiedziały jej dwie 50-latki. - Czym się zasłużył, żeby leżeć obok królów?

Stanisław przyjechał z Prądnika Białego, gdy tylko córka powiedziała mu, że jest okazja do publicznego wyrażenia sprzeciwu. - Niech mi pani powie - pytał - dlaczego o tym, kto ma leżeć na świętym Wzgórzu Wawelskim, tak ważnym dla Polaków, ma decydować Jarosław Kaczyński, z megalomańskimi zapędami, i kardynał Dziwisz, co papieżowi kapcie podawał? To miejsce zasługuje na szacunek, to nie jest cmentarz dla wszystkich - dodał pan Stanisław - może i prezydent Kaczyński powinien spocząć na Wawelu, ale nie teraz, nie dlatego, że dwie czy trzy osoby mają taką wolę.

W podobnej atmosferze odbyła się cała ta akcja. Niektórzy najwyraźniej zapomnieli, że od katastrofy nie minął nawet tydzień. Już skaczą sobie do gardeł, licytując się na argumenty za i przeciw, a wszystko dalekie jest od spokojnej, dyplomatycznej wymiany poglądów. Stojąc w deszczu, po kostki w błocie, obrzucali się werbalnie tym błotem, nie zważając na to, że podobne zachowanie może być po prostu niestosowne.

- To reakcja ludzi na prowokację, jaką zafundowali nam ci, którzy wymyślili pochówek na Wawelu - tak Marek z Nowej Huty tłumaczy całe zajście oraz gorącą atmosferę pod kurią, i pyta: - Jak można wpaść na taki absurdalny pomysł, by trzy dni po śmierci decydować, że za trzy dni złoży się ciało prezydenta w miejscu tak ważnym, jak krypty wawelskie?

Decyzja rzeczywiście jest kontrowersyjna. Biorąc pod uwagę fakt, że część grobów w katedrze nie stanowi pierwotnych miejsc pochówku, ponieważ szczątki czy ciała zostały tam przeniesione, to jest ona nawet wyjątkowa. Czy prezydent Lech Kaczyński i jego żona Maria zasługują na takie wyróżnienie? Czy decyzji nie podjęto zbyt pochopnie? Te pytania zadaje sobie każdy, kto przyszedł wczoraj na Franciszkańską 3 i był świadkiem tak ostrego sprzeciwu.

Na szczęście, obyło się bez zamieszek, które jedynie dolałyby oliwy do ognia. Protestujący zapowiedzieli, że spotkają się pod oknami kurii jeszcze raz, w środę, 14 kwietnia, o godz. 20, by dalej zgłaszać sprzeciw wobec decyzji podjętych bez ich udziału, pytania o zdanie czy racjonalnej analizy osoby prezydenta.

Czy Prezydent Lech Kaczyński powinien zostać pochowany na Wawelu? Zagłosuj w naszej internetowej sondzie. Znajdziesz ją z prawej strony artykułu.

O kontrowersjach wokół pochówku Prezydenta Lecha Kaczyńskiego na Wawelu czytaj także w czwartkowym papierowym wydaniu Kuriera Porannego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny