NASZE
  GALERIE

  Białystok się buduje

  Rozwiń
  Krzysztof Putra, wicemarszałek Sejmu nie żyje. Straciliśmy...

  Krzysztof Putra, wicemarszałek Sejmu nie żyje. Straciliśmy wybitnego polityka.

  (mw)

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Zginął Krzysztof Jakub Putra, wicemarszałek Sejmu. Miał 53 lata.
  Krzysztof Jakub Putra, wicemarszałek Sejmu

  Krzysztof Jakub Putra, wicemarszałek Sejmu ©Fot. Archiwum

  [galeria_glowna]
  Byliśmy umówieni na telefon. Dzwoniłem do Krzysztofa z rana. Nie wiedziałem, że on miał lecieć. Niestety, już nie odebrał telefonu - mówi Tadeusz Łukian, szef Solidarności w Bison-Bialu.
  To właśnie tam, w białostockich Uchwytach, zanim został politykiem, Krzysztof Putra przepracował prawie dwadzieścia lat.

  Pochodził z Suwalszczyzny. Urodził się 4 lipca 1957 roku we wsi Józefowo. Był synem rolnika. Opowiadał kiedyś, że jako młody chłopak regularnie wkradał się do sadów i ogrodów sąsiadów: - Chodziliśmy na papierówki, truskawki, groch. Nieraz gonił nas pies sąsiada i rwało się spodnie na sztachetach.

  W połowie lat 70., kiedy Krzysztof Putra skończył szkołę zawodową w Suwałkach, chciał zostać stoczniowcem i spawać statki.
  Ale zamiast nad morze, w 1975 roku trafił do Białegostoku. Ukończył tu technikum mechaniczne. Wtedy pracował już w Uchwytach. Najpierw jako robotnik, a od 1983 roku jako mistrz na wydziale doświadczalnym.

  - Z naszego wydziału Krzysztof poszedł prosto do Sejmu i zaczęła się jego polityczna droga - wspomina Andrzej Kornaś. On i Putra pracowali razem w Uchwytach w latach 80.

  - Jak już trafił do Warszawy, też zawsze mogliśmy liczyć na Krzysztofa. Zawsze, gdy potrzebowaliśmy wsparcia, to on był, pomagał - dodaje Kornaś.

  W 2001 roku Krzysztof Putra był współzałożycielem Prawa i Sprawiedliwości. Przez siedem lat zasiadał w sejmiku województwa podlaskiego. We wrześniu 2005 roku został senatorem. Miesiąc później wybrano go na wicemarszałka Senatu. W wyborach parlamentarnych 21 października 2007 roku, jako jedynka na białostockiej liście PiS, uzyskał najlepszy wynik w okręgu podlaskim: 53 651 głosów.

  5 listopada 2007 roku klub parlamentarny PiS zgłosił kandydaturę Krzysztofa Putry na stanowisko marszałka Sejmu. Przegrał jednak rywalizację z Bronisławem Komorowskim z PO. Dzień później został wybrany wicemarszałkiem Sejmu.

  Krzysztof Putra należał do grona najbardziej zaufanych współpracowników prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

  - Znam go od wielu lat. Nigdy nie zawiodłem się na nim jako na działaczu politycznym i koledze - tak o wicemarszałku Sejmu mówił Jarosław Kaczyński. Wielokrotnie podkreślał, że Putra był jednym z tych, którzy przetrwali z nim najcięższe chwile.

  Był niewątpliwie wyrazistym politykiem. Nie tylko z powodu bujnych wąsów, które były jego znakiem rozpoznawczym, ale i niekonwencjonalnych wypowiedzi. - 170 milionów złotych długu publicznego wypracowanego przez PO to coś niebywałego. Edward Gierek to przy Tusku pikuś - powiedział niedawno w mediach.

  Tragiczna śmierć wicemarszałka była szokiem dla jego kolegów polityków. - Był dla mnie prawie ojcem. Czuję się jego wychowankiem - wyznał Mariusz Kamiński, jego bliski współpracownik.

  - Zawsze go sobie ceniłem. Dyskusje z nim były dla mnie bardzo ważne - przyznał Józef Klim z PO.

  - Jeszcze we wtorek jechałem z marszałkiem Putrą pociągiem. Wymienialiśmy poglądy na temat naszego województwa. Jest mi bardzo przykro, że więcej takich rozmów nie będzie - powiedział Jarosław Matwiejuk.

  W to, co się stało, nie mogą uwierzyć także sąsiedzi Krzysztofa Putry z białostockich Dziesięcin. Od soboty przychodzą przed jego dom i palą znicze.

  - Cały dzień popłakuję - przyznaje pani Barbara. - Był sympatycznym, fajnym sąsiadem. Zapamiętam go, jak jeździł z dziećmi rowerami, spacerował z żoną.

  - Pamiętam, jak się tu przeprowadzili. Krzysztof sam remontował elewację domu. Prosił mnie wtedy o jakieś budowlane rady. Już nigdy nie porozmawiamy - mówi Henryk Jakubowicz.
  Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra zostawił żonę i osierocił ośmioro dzieci.

  Tu możesz złożyć kondolencje

  Czytaj także

   Komentarze (9)

   Wszystkie komentarze (9) forum.poranny.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Gwara młodzieżowa lat 70. Czy rozpoznasz te słowa? [QUIZ]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Oto najpiękniejsze dziewczyny z Woodstocku! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Pilnie zatrudnię. Sprawdź, kto aktualnie oferuje pracę

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Gry On Line - Zagraj Reklama