Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Karol Halicki z Białegostoku reprezentował Podlasie na IX Europejskim Szczycie Miast i Regionów Unii Europejskiej w Marsylii

OPRAC.: red
Karol Halicki (w środku) podczas szczytu miast i regionów Unii Europejskiej
Karol Halicki (w środku) podczas szczytu miast i regionów Unii Europejskiej Archiwum własne
Karol Halicki reprezentował Podlasie na – IX Europejskim Szczycie Miast i Regionów Unii Europejskiej, który odbył się w Marsylii we Francji w dniach 3-4 marzec 2022 r. Szczyt jest organizowany co 2 lata przez Europejski Komitet Regionów.

W jakim charakterze uczestniczył Pan w tegorocznym Szczycie?
Karol Halicki: Zostałem zaproszony na tegoroczne wydarzenie przez komitet organizacyjny jako aktywista ruchów miejskich reprezentujący pokolenie 20 i 30 latków. Nie ukrywam, że zaproszenie na tak ważne wydarzenie Unii Europejskiej jest dla mnie szczególnych wyróżnieniem i potwierdzeniem tego, że co robię na co dzień jest dostrzegane i odbierane pozytywnie na arenie unii europejskiej. Cieszę się, że młode pokolenie, które reprezentują miało swojego przedstawiciela w tym ważnym miejscu.

Jak wyglądał przebieg tegorocznego Szczytu w Marsylii?

Jeszcze parę dni temu program IX Europejskiego Szczytu Regionów Miast i Regionów wyglądał zupełnie inaczej. W planach mieliśmy rozmawiać przede wszystkim o przyszłości Europy, m. in. cyfrowej ewolucji, zmianach klimatycznych i dekarbonizacji, klęskach żywiołowych, współczesnej demokracji, ewolucji systemu opieki zdrowotnej i społecznej, prawach kobiet, planowaniu rozwoju miast i wsi. Jednakże agresja militarna Federacji Rosyjskiej przy wsparciu Białorusi na Ukrainę sprawiła, że najważniejszym tematem Szczytu stała się sytuacja u naszych wschodnich sąsiadów, którzy teraz przeżywają niezwykle ciężkie chwile. .

Jakie decyzje i ustalenia zapadły podczas tegorocznego Szczytu względem Ukrainy i tamtejszych miast?

Przedstawiciele władz regionalnych i lokalnych Unii Europejskiej mówili jednogłośnie „Jesteśmy solidarni z Ukrainą i domagamy się dalszych surowych sankcji w stosunku do Rosji!” - W podjętej deklaracji wzywają UE do stworzenia mechanizmu wsparcia dla walczących, uchodźców oraz regionów UE graniczących z Ukrainą. Chcą też zmobilizować wszystkie unijne miasta regiony do pomocy.
Unia Europejska i świat zachodni mają odpowiednie narzędzia i środki, żeby pomóc Ukrainie. W swojej deklaracji dotyczącej solidarności z Ukrainą Komitet Regionów postuluje, żeby Komisja Europejska uruchomiła unijny mechanizm ochrony ludności przy użyciu pomocy humanitarnej. Ważnym wsparciem byłyby też przyspieszenie procedur nadzwyczajnych i przyznanie osobom uciekającym przed wojną statusu uchodźcy na mocy prawa azylowego UE. Komitet postuluje też kolejne surowe sankcje i wzywa unijne regiony oraz miasta, żeby wesprzeć Ukrainę, a także regiony wschodnie UE, które przyjmują uchodźców.

Brał Pan udział w pokojowej demonstracji zorganizowanej przez władze Francji i lokalny samorząd Marsylii przeciwko wojnie na Ukrainie?
Tak, to prawda. Zostałem na nią zaproszony przez Prezydenta Marsylii. To była pokojowa demonstracja, która odbyła się 3 marca 2022 r. Zgromadziła nie tylko uczestników Szczytu, ale także mieszkańców Marsylii i regionu Prowansji. Na pikiecie tłum ludzi skandował hasło „Walczymy o wolną i praworządna Europę dla wszystkich!” To pokazuje, że sprawa wojny ukraińska jest ważna nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Tragedia dotyka obywateli Ukrainy nie tylko na jej ziemi, ale także poza granicami.

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny