MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kandydaci na prezydenta odpowiadają na nasze pytania

Redakcja
Czy wspierać Jagiellonię, budować lotnisko, a może zlikwidować straż miejską?

1. Czy gmina powinna wspierać Jagiellonię Białystok?
2. Czy gmina powinna wyłożyć pieniądze na lotnisko na Krywlanach z wybetonowanym pasem startowym?
3. Czy należałoby stworzyć w Białymstoku kolej miejską?
4. Białostoczanie mogą składać projekty uchwał obywatelskich. Projekt o klikaniu w autobusach został jednak odrzucony, przez co ludzie nie wierzą już, że ich zdanie się liczy. Jak to zmienić?
5. Czy należy zlikwidować straż miejską ?
6. Czy powinno być więcej punktów ze sprzedażą alkoholu?

Krzysztof Bil-Jaruzelski, SLD Lewica-Razem

1. Na mój wniosek kilka lat temu miasto zaczęło wspierać kluby sportowe. Jaga walczyła w IV lidze ze Spartą Szepietowo. Dziś gromi Pogoń i walczy o mistrza Polski . To radość należna białostoczanom i promocja lepsza niż wątpliwe spoty. Trzeba rozmawiać o wysokości wsparcia i zadbać, aby inne rodzaje aktywności sportowej nie zostały pokrzywdzone.

2. Żeby się rozwijać musimy mieć lotnisko komunikacyjne. Jedynym realnym miejscem lokalizacji są białostockie Krywlany. Projekt musi uwzględniać możliwość rozwoju lotniska. Finansowanie powinno być wspólne: miasto, województwo, UE. Dosyć już obietnic.

3. SLD postulował ją już kilkanaście lat temu. Mamy to w programie. Należy zbadać czy obecny układ torów i ruch pasażerów uczyni to rozwiązanie sensowną alternatywę. Należy wrócić do idei tramwaju , na który UE gwarantuje potężne środki. Ale niechże wreszcie koś to zrobi, bo ci, którzy rządzą, tylko gadają, że może, że jakoby co…

4. Obecne władze przez lata zniechęcały ludzi do udziału w życiu publicznym. Pozorowane konsultacje, lekceważenie uchwał obywatelskich, skandaliczne namawiane do bojkotu referendum , brak rad osiedlowych przyniosły efekt. Nowa władza koniecznie musi to zmienić. To jest proces na lata, na każdy kolejny dzień każdej władzy.

5. Tak. Wzrost zatrudnienia o kilkaset procent. 10 mln rocznych kosztów utrzymania, wątpliwe efekty działalności. Zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na dodatkowe patrole policji, rozpocząć i zamknąć budowę dwóch koniecznych przedszkoli.

6. Nie .

Jan Dobrzyński, PiS

1. Jagiellonia jest wizytówką miasta i jej sukcesy dobrze wpływają na wizerunek Białegostoku. Niemniej pozostaje prywatną spółką, dlatego zasady współpracy powinny być przejrzyste. Gmina może udostępniać stadion i płacić za konkretne usługi świadczone przez klub, ale powinna brać pod uwagę również potrzeby innych klubów sportowych.

2. Budowę lotniska regionalnego, które obsługiwałoby ruch pasażerski i transport towarowy należy sfinansować ze środków unijnych.

3. Tak, byłoby to uzupełnienie oferty transportu publicznego. Autobus szynowy dowoziłby mieszkańców np. Nowego Miasta w 8 minut, Bacieczek - 4 minuty, Starosielc - 5 minut. Tym samym odciążyłoby to ruch kołowy. W tym celu należałoby zabiegać o fundusze europejskie na rozbudowę infrastruktury kolejowej w Białymstoku.

4. PiS od dawna postuluje o większy szacunek do mieszkańców i ich opinii. Zainicjowaliśmy referendum ws. MPEC, sprzeciwialiśmy się obowiązkowi klikania w autobusach. Prezydent powinien mieć świadomość, że to mieszkańcy go zatrudniają. Dla poprawy dialogu władz i mieszkańców potrzeba silnych organizacji pozarządowych.

5. Tak, w obecnym kształcie jej funkcjonowania. Straż miejska nie może być maszynką do zarabiania pieniędzy ratującą budżet miasta. Jedyną racją jej funkcjonowania jest zasada służyć i chronić. Straż m miejska nie powinna też dublować zadań policji.

6. Nie ma takiej potrzeby.

Artur Milewski, komitet Współpraca i Zaufanie

1. Tak.

2. Tak.

3. Tak.

4. Tak.

5. Tak.

6. Nie.

Tomasz Szeweluk, Nowa Prawica - Janusza Korwin-Mikke

1. Promocja miasta powinna zawierać komponent związany z Jagiellonią Białystok będącą rozpoznawalną marką wśród kibiców w Polsce. Uważam, że każdy przykład sukcesu powinien być pokazywany i wyróżniany jako wzór dla innych, dlatego też każde miękkie formy promocji rozpoznawalnych składników miasta należy promować.

2. Byłoby to by zbytnim obciążeniem dla budżetu miasta i dlatego lepszym rozwiązaniem jest budowa lotniska przez prywatny podmiot. Miasto może w tym zakresie pomagać przy procedurach administracyjnych i tworzyć przyjazny klimat dla tej inwestycji.

3. Nie widzę przeciwwskazań, aby prywatny podmiot stworzył w Białymstoku i ościennych gminach kolej miejską.

4. To politycy przez składanie w wielu przypadkach nierealnych obietnic, doprowadzili do zmniejszenia zaufania społecznego. Najprostszą formą odbudowania tegoż zaufania jest zmiana osób u steru władzy. W najbliższych wyborach, my obywatele możemy dokonać wyboru i przywrócić normalność, zaufanie, godność osobistą, rozwój gospodarczy.

5. Straż miejska nie jest priorytetowym wydatkiem z budżetu Białegostoku. Jak pokazuje rzeczywistość w wielu miastach nie ma tej formacji i również panuje ład i porządek. Myślę, iż lepiej będzie doposażyć policję i sfinansować dodatkowe etaty dla policjantów.

6. Urzędnik nie powinien sterować rynkiem, bo to rynek dokonuje samoczynnych regulacji. Przedsiębiorca powinien sam decydować, czy będzie mu się opłacało rozszerzenie oferty asortymentowej w danym punkcie czy nie.

Tadeusz Truskolaski, Komitet Truskolaskiego

1. Strategia rozwoju miasta przewiduje promocję Białegostoku poprzez różne dyscypliny sportu. W przypadku piłki nożnej, jednej z najpopularniejszych dyscyplin w Polsce, efekty promocji zdecydowanie przewyższają nakłady przeznaczone na ten cel.

2. Dla rozwoju miasta i regionu niezwykle ważna jest komunikacja lotnicza. Budowa lotniska przez samorząd województwa przesuwa się w czasie. Dlatego niezbędne jest utwardzenie pasa startowego na na Krywlanach oraz przekształcenie go w lotnisko użytku publicznego.

3. Uruchomienie kolei miejskiej powinno pozostać jednym ze strategicznych planów inwestycyjnych miasta. Istniejąca infrastruktura nie sprzyja budowie takiego systemu. Dostosowanie jej do potrzeb mieszkańców wymagałoby ogromnych nakładów. To zadanie wykracza poza przyszłą kadencję.

4. Białostoczanie coraz aktywniej angażują się w sprawy miasta. Dowodzi tego zainteresowanie np. budżetem partycypacyjnym. Co więcej, trwają prace nad regulaminem konsultacji społecznych, który w aktualnej wersji zakłada przeprowadzenie konsultacji z inicjatywy 500 mieszkańców.

5. Straż miejska jest potrzebna w 300 tys. mieście, jakim jest Białystok. Rocznie strażnicy interweniują ponad 20 tys. razy na skutek zgłoszeń od mieszkańców. To obrazuje wielość zadań, które realizują. Apele o likwidację straży miejskiej traktuję jako czysto populistyczne hasła.

6. W Białymstoku nie został wyczerpany limit liczby punktów ze sprzedażą alkoholu. O tym, czy kolejne powinny powstawać, decydują przedsiębiorcy, którzy chcą prowadzić tego typu działalność.

Kamil Żebrowski, Podlaski Ruch Samorządowy - Praca i Rozwój

1. Przede wszystkim potrzebna jest współpraca w poszukiwaniu młodych talentów na poziomie szkół oraz odpowiedni program stypendialny. W sprawie finansowania klubu z publicznych pieniędzy, podoba mi się kierunek innych miast, które uważają, że futbol jako działalność komercyjna, musi być finansowana z prywatnego kapitału.

2. Powinniśmy rozpocząć szeroką dyskusję o lotnisku regionalnym oraz jego lokalizacji. Lotnisko ma spełniać oczekiwania mieszkańców województwa, a pas startowy na Krywlanach służyć będzie jedynie prywatnym, małym samolotom zamożnych przedsiębiorców.

3. Dysponujemy odpowiednią infrastrukturą, by połączyć bieguny miejskie z centralną stacją. Jest to rozwiązanie, które eliminuje problem korków miejskich, dodatkowo zmniejsza czas dojazdu do centrum.

4. Obywatelska Inicjatywa Uchwałodawcza jest formą całkowicie martwą. Projekt likwidacji straży miejskiej w Białymstoku w 2012 roku pokazał mi, jak trudno jest taką inicjatywę przeprowadzić, jeśli nie ma się wsparcia ze strony magistratu. Obecnie jedyną skuteczną formą inicjatywy obywatelskiej jest referendum lokalne.

5. Tak. Musi się to odbyć w kilku etapach. Trzeba omówić warunki przejęcia obowiązków przez policję, wprowadzić zmiany w funkcjonowaniu strefy płatnego parkowania. Pieniądze zaoszczędzone powinno się przeznaczyć na dofinansowanie policji i rozwój monitoringu w mieście.

6. Alkohol w Białymstoku jest tak szeroko dostępny, że nie widzę potrzeby zwiększania ilości punktów sprzedaży.

Robert Żyliński, komitet "Rozbudźmy Białystok"

1. Warto wspierać Jagiellonię. To najbardziej rozpoznawalna białostocka marka. Trzeba jednak inaczej określić zasady współpracy. Pamiętajmy też o innych naszych klubach. Skoro lekkoatleci, czy badmintoniści uzyskują światowe wyniki, to wykorzystajmy to.

2. Białystok wraz z ościennymi gminami powinien jak najszybciej zbudować regionalny port lotniczy. Nie tylko chodzi o ruch pasażerki, ale przede wszystkim o powietrzny transport cargo. Rozsądnej wielkości lotnisko, niezbyt drogie w utrzymaniu. Nie rozglądajmy się na innych czy nam je zbudują, sami to zróbmy.

3. Budżet miasta jest w katastrofalnym stanie. W tym momencie rozwój sieci kolejowej w mieście pogrążyłby go ostatecznie. To interesujące rozwiązanie, ale na przyszłość.

4. To był ogromny błąd i teraz widać, kto miał rację. Trzeba bardziej promować tę formę inicjatyw. Mieszkańcy muszą mieć prawo głosu. Muszą mieć możliwość wypowiedzi na sesji rady, nie tylko za zgodą przewodniczącego. Kryterium może być liczba podpisów, albo zgoda grupy radnych. Białystok jest ich, powinni o nim decydować.

5. Tak, albo ją głęboko przeorganizować. To nie może być formacja paramilitarna magistratu. Nie może to być służba ścigania kierowców i osób handlujących pietruszką na chodnikach przy sklepach. Mają nieść realne wsparcie dla mieszkańców.

6. Obecnie nałożony limit 700 takich punktów sprzedaży w mieście nie jest wyczerpany. Tak więc mieszkańcy robiąc zakupy uznali, że tyle wystarczy. Rynek sam się reguluje.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny