Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kamienica przy Sienkiewicza 3 do poprawki

Tomasz Mikulicz
Kamienica przy Sienkiewicza 3
Kamienica przy Sienkiewicza 3 Wojciech Oksztol/ archiwum
Inwestor musi poprawić swój projekt. Taka jest konkluzja posiedzenia miejskiej komisji urbanistyczno-architektonicznej w sprawie generalnego remontu budynku w centrum.

Nie dla łuku na rynku

Nie dla łuku na rynku

Na ostatnim posiedzeniu, członkowie komisji debatowali też nad pomysłem powstania na Rynku Kościuszki instalacji artystycznej Leona Tarasewicza. - Inicjatywa, aby w przestrzeni miejskiej prezentować dzieła wybitnych twórców jest bardzo cenna. Wydając opinię, nie odnosiliśmy się do twórczej wypowiedzi artysty, lecz do możliwości stworzenia tej instalacji na rynku - mówi Waldemar Jasiewicz, szef MKUA.
Dodaje, że dla tego typu stałych budowli powinno się wybierać trafniejsze lokalizacje. - Instalacja mogłaby stanąć np. w otoczeniu opery, czy na Rynku Siennym. To miejsca, które już niedługo będą bardzo kulturotwórcze - uważa Jasiewicz.
Ostateczna decyzja co do łuku należy do władz miasta.

Dokonując generalnego remontu tej kamienicy należy uszanować ład przestrzenny, przede wszystkim pierzei przy Rynku Kościuszki - mówi Waldemar Jasiewicz, szef Miejskiej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej.

To członkowie tego - działającego przy prezydencie miasta - ciała opiniodawczego wyrazili swoje zdanie co do projektu remontu kamienicy przy Sienkiewicza 3. Pod koniec zeszłego roku obiekt ten od Zarządu Mienia Komunalnego wynajęła firma Tofra Invest Tomasza Frankowskiego. Nowy najemca zapowiedział, że zrobi tu generalny remont.

- Wskazane byłoby, by ingerencja w obecny wyraz architektoniczny budynku była jednak jak najmniejsza. Chodzi o to, że odnowiony budynek powinien nawiązywać do wartości obiektu z lat 50. XX wieku - mówi Waldemar Jasiewicz.

Dodaje, że gdyby nie uwarunkowania prawne wiążące dzierżawcę z ZMK, to dla tak ważnego miejsca w przestrzeni Białegostoku, najlepsze byłoby ogłoszenie konkursu architektonicznego na przebudowę tego obiektu.

- Przedstawione wówczas propozycje pozwoliłyby na wybór najkorzystniejszego rozwiązania - podkreśla Jasiewicz.
Podobnie uważa Mirosław Siemionow, szef białostockiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich. - Konkurs jest o wiele lepszym rozwiązaniem niż przetarg. W tym ostatnim przypadku decyduje cena, za którą ktoś wykona projekt, a w pierwszym - jakość pracy - podkreśla.

Tomasz Frankowski z firmy Tofra Invest twierdzi, że warunki zaproponowane przez ZMK wykluczały przeprowadzenie konkursu. - Projekt musi być uzgodniony z władzami miasta. Na razie nie chcę prezentować publicznie jego obecnej wersji, bo nie jest ona jeszcze ostateczna - podkreśla Frankowski.

Inwestor chciałby rozpocząć generalny remont latem tego roku.

Czytaj e-wydanie »

Nieruchomości z Twojego regionu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny