MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Jest pomysł, by w mieście stanęły wieże dla jerzyków. Władze miasta są za. Dzięki temu może będzie mniej komarów

Tomasz Mikulicz
Tomasz Mikulicz
Jerzyk potrafi upolować nawet do 20 tys. much komarów i meszek dziennie
Jerzyk potrafi upolować nawet do 20 tys. much komarów i meszek dziennie Anna Kaczmarz
Jerzyki to bardzo pracowite i pożyteczne ptaki. Potrafią upolować nawet do 20 tys. much komarów i meszek dziennie. Jest pomysł, by miasto zbudowało budki czy wieże lęgowe dla tych ptaków. Tak jak ma się stać np. w Tarnowie, gdzie w ramach akcji „Zajerzysty Tarnów” ma powstać 70 budek.

To bardzo dobry pomysł. Z tym, że jerzyki powinny gniazdować na dużych wysokościach. Lepsze od budek są więc wieże - mówi wiceprezydent Adam Musiuk.

Wspomina, że miasto miało już takie plany 2-3 lata temu. - W wieżach lęgowałyby nie tylko jerzyki, ale też i inne ptaki - podkreśla wiceprezydent.

Czytaj też: To przyciąga komary. Jeśli nie chcecie zostać pogryzieni, lepiej tego unikajcie [lista]

O wieże pomniał się ostatnio radny PiS Henryk Dębowski w interpelacji do władz miasta.

- Będziemy się nad tym zastanawiać konstruując budżet miasta na przyszły rok. - Oczywiście najpierw musielibyśmy przeanalizować, czy takie wieże przyniosłyby pożądany efekt - mówi Adam Musiuk.

Czytaj też: [a]https://poranny.pl/zagumienna-8-chca-zamurowac-zywcem-jerzyki-szpaki-i-kawki-ruszamy-na-odsiecz/ar/5209412;Zagumienna 8. Chcą zamurować żywcem jerzyki, szpaki i kawki. Ruszamy na odsiecz.[/a]

Może warto postawić budkę dla jerzyków chociażby na dachu magistratu przy ul. Słonimskiej 1? - To nie takie proste. Trzeba spełnić szereg różnych wymagań, by ptaki zechciały w danym miejscu zamieszkać. Budka zamocowana w złym miejscu będzie po prostu niezamieszkana. Najlepszym rozwiązaniem jest więc postawienie wieży - uważa wiceprezydent.

Plany miasta cieszą zastępczynię Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Białymstoku Elwirę Choińską. - Znaczna większość krajowej populacji jerzyków gniazduje w miastach, dlatego istotna jest ochrona tego gatunku właśnie na obszarach miejskich - podkreśla.

Dodaje, że jerzyk - co niesamowite - jest ptakiem całe życie spędzającym w powietrzu.

Czytaj też: [a]https://poranny.pl/chroniony-jerzyk-zaklinowal-sie-w-szczycie-budynku-straz-miejska-odeslala-mieszkanca-do-strazy-pozarnej-ptak-zdechl/ar/c1-14212177;Chroniony jerzyk zaklinował się w szczycie budynku. Straż miejska odesłała mieszkańca do straży pożarnej. Ptak zdechł[/a]

- Po opuszczeniu gniazda nigdy nie siada na ziemi, nawet śpi krążąc wysoko nad ziemią. Kiedyś gniazdowały w skałach i wysokich drzewach, ale od kiedy człowiek zaczął budować domy, jerzyk na swoje gniazda wybiera ludzkie siedliska. Wykorzystuje różne ich zakamarki – pod dachówkami, za rynnami, w szparach między cegłami lub płytami betonu, ale najchętniej buduje gniazda w wolnych przestrzeniach pod dachami – tzw. stropodachach - wyjaśnia Choińska.

Jerzyki są gatunkiem chronionym. RDOŚ ma prawo wstrzymać prace budowlane jeśli mogą one zagrozić siedliskom tych ptaków.

od 7 lat
Wideo

Ukraina rozpocznie oficjalne rozmowy o przystąpieniu do UE

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny