Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jedno z 12 Wielkich Świąt w Cerkwi. Prawosławni świętują Wprowadzenie do Świątyni Bogurodzicy. Uroczystości w białostockim soborze

Piotr Łozowik
Piotr Łozowik
Białystok, 04.12.2023
Białystok, 04.12.2023 Wojciech Wojtkielewicz
Dzisiaj (4.12) wyznawcy prawosławia celebrują jedno z ważniejszych świąt w kalendarzu liturgicznym. Święto Wprowadzenia do Świątyni Najświętszej Marii Panny jest świętem stałym i obchodzone jest 4 grudnia. Uroczystościom w cerkwi św.Mikołaja przewodniczył arcybiskup białostocko-gdański Jakub.

Spis treści

"Wwidienije wo chram Bohorodzicy"

Tradycyjnie, 4 grudnia, wierni Cerkwi prawosławnej wspominają wydarzenie jakim było Wprowadzenie Bogurodzicy do Świątyni. W tym roku przypadło ono na dzień pracujący, ale mimo to na świątecznych nabożeństwach w cerkwiach pojawiło się wielu wiernych. W głównej świątyni diecezji białostocko - gdańskiej, w asyście wielu duchownych, uroczystości celebrował abp Jakub.

Zobacz jak wyglądał świąteczne nabożeństwo w białostockiej cerkwi:

Geneza Święta

Pierwotnie święto "Wwidienija" związane było z poświęceniem Najświętszej Maryi Panny Bogu przez jej rodziców, którzy nie posiadając żadnego potomka, obiecali, że jak urodzi się im dziecko oddadzą je na służbę Bogu do świątyni Jerozolimskiej (obrzędowi temu podlegali zazwyczaj jedynie pierworodni synowie). Bóg wysłuchał ich modlitw i dał im córkę. Kiedy miała trzy lata przyprowadzili ją do świątyni, gdzie została wprowadzona przez arcykapłana Zachariasza, ojca św. Jana Chrzciciela.

Pierwsze wzmianki dotyczące Wprowadzenia Bogurodzicy do Świątyni pochodzą z V wieku, ale zanim rozszerzyło się na całym Wschodzie musiało minąć kilka stuleci. Ogólnie znane i świętowane zostaje ustanowione (różne źródła podają inaczej) przed końcem VII wieku lub na początku IX wieku.

Białostoccy pielgrzymi ruszyli do Supraśla. Wspólnie będą czcić święto Supraskiej Ikony Matki Bożej

Na Zachód święto wprowadzono dopiero pod koniec XIV wieku, a w połowie XV stulecia rozprzestrzeniło się po całej Europie i świętowane jest tego samego dnia.

Obejrzyj film na temat dzisiejszego prawosławnego święta:

Ikonografia

Dla podkreślenia duchowej doskonałości Matki Bożej na ikonie święta przedstawiona jest jako dojrzała kobieta (ubrana w maforion) w centrum ikony, gdzie św. Joachim i św. Anna przedstawiają Marię arcykapłanowi Zachariaszowi u wejścia do Świętego Świętych i po raz drugi – siedzącą na najwyższym stopniu schodów w sanktuarium Świątyni Jerozolimskiej, karmioną przez anioła.

Białystok, 04.12.2023
Białystok, 04.12.2023 sklpe cerkiew.pl

Post "Filipowy"

Od 28 listopada w Cerkwi prawosławnej trwa post, przygotowujący do Świąt Bożego Narodzenia. Nazwa postu pochodzi od apostoła Filipa, a trwa on 40 dni. U wiernych obrządku wschodniego post poprzedzający popularną "Choinkę" jest dłuższy niżu katolików. Święto Wprowadzenia do Świątyni NMP jest momentem kiedy w domach prawosławnych zaczyna się śpiewać kolędy.

Zobacz jak wyglądał świąteczne nabożeństwo w białostockiej cerkwi:

Białostocki sobór

Cerkiew świętego Mikołaja to katedra prawosławna w Białymstoku, główna świątynia diecezji białostocko-gdańskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.

Białystok, 04.12.2023
Białystok, 04.12.2023 Wojciech Wojtkielewicz

Obiekt został wzniesiony w latach 1843–1846. Była to największa z prawosławnych świątyń miasta. Od 1992 przechowywane są w niej relikwie św. Gabriela Zabłudowskiego. W cerkwi przechowywana jest również kopia cudownej białostockiej Ikony Matki Bożej. Sobór mieści się w centrum Białegostoku przy ulicy Lipowej 15. Wpisany jest do rejestru zabytków od 24 stycznia 1957.

Białystok. Cerkiew prawosławna świętuje Wniebowstąpienie Pańskie, jedno z 12 Wielkich Świąt. Wierni wypełnili świątynie

Sobór dostępny jest dla zwiedzających.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny