Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jaświły. Szkoła bez przemocy: Gimnazjaliści przygotowali najlepszy projekt wolontaryjny

Adrian Kuźmiuk
Wolontariusze z Gimnazjum w Jaświłach często organizują kiermasze charytatywne. Uczniowie tym chętniej kupują ciastka, gdy wiedzą, że pieniądze zbierane są na szczytny cel.
Wolontariusze z Gimnazjum w Jaświłach często organizują kiermasze charytatywne. Uczniowie tym chętniej kupują ciastka, gdy wiedzą, że pieniądze zbierane są na szczytny cel.
Uczniowie z Gimnazjum w Jaświłach wygrali wyjazd na wakacyjne warsztaty dla liderów. Ich projekt wolontaryjny okazał się najlepszy.

- Praca na rzecz wolontariatu sprawia nam ogromną radość - mówi Agata Wróbel, uczennica Gimnazjum w Jaświłach. - Szczególnie, gdy na twarzach osób, którym pomagamy, zagości uśmiech.

- Od dzieciństwa byłam uczona, że pomaganie innym to rzecz całkowicie naturalna - dodaje Anna Dudar. - Wolontariat jeszcze lepiej ukazał mi, jak wielu potrzebujących ludzi żyje wokół nas.

Projekt wolontaryjny przeprowadzony przez gimnazjalistów z Jaświł znalazł się wśród trzech najlepszych z całego regionu razem ze Szkołą Podstawową w Poddubówku i Zespołem Szkół Mechanicznych w Łapach. W nagrodę dwoje uczniów z każdej placówki wyjedzie na warsztaty Letniej Szkoły Liderów Wolontariatu.

- Oprócz atrakcji wypoczynkowych uczniowie poznają na warsztatach idee pomagania - mówi Elżbieta Ostrowska, koordynatorka projektu w Gimnazjum w Jaświłach. - W naszej szkole wolontariat to działanie nowatorskie, więc przyda się bardzo.

Razem z Anną Dekarz, opiekunem Szkolnego Koła Wolontariatu w gimnazjum, zmobilizowały uczniów do działania. Choć koło działa tu dopiero od roku, gimnazjaliści w tym czasie nie próżnowali. Z okazji Dnia Babci i Dziadka odwiedzili Dom Pomocy Społecznej w Szpakowie. Przygotowali szopkę świąteczno-noworoczną, wykonali kartki z życzeniami. Organizowali też kiermasze, z których dochód przekazali dla podopiecznych Domu Małego Dziecka w Krasnym. W ramach akcji jałmużna wielkopostna zebrali fundusze na zakup wózka inwalidzkiego koleżance z Knyszyna.

Zbierają pieniądze, pomagają chorym

- Zorganizowaliśmy też wieczornicę dla społeczności lokalnej, z okazji rocznicy śmierci Jana Pawła II - dodaje Elżbieta Ostrowska. - Dochód ze sprzedaży kremówek przeznaczymy także na wózek dla Marty.

Wolontariusze udzielali też pomocy w nauce swoim kolegom, opiekowali się miejscami pamięci narodowej, a także przydrożnymi krzyżami. Za pośrednictwem strony www. marzycielskapoczta.pl nawiązali kontakt z chorymi rówieśnikami. Na stronę www. marzycielskapoczta.pl zgłaszają się niepełnosprawne dzieci, które oczekują od uczniów kilku ciepłych słów na kartce papieru, na forum lub poprzez e-mail.

Program Szkoła bez Przemocy prowadzi "Kurier Poranny" i Fundacja Orange. Jego partnerem jest Wydawnictwo Pedagogiczne Operon, Partnerem Honorowym Prezydent RP.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny