Jakub Jeniec zdobył brąz w dziesięcioboju. To jedyny Podlasianin z medalem na 55 mistrzostwach Polski do lat 18 w Chorzowie

Adrian Kuźmiuk
Jakub Jeniec (po prawej) zdobył brąz w dziesięcioboju. To jedyny Podlasianin z medalem na 55 mistrzostwach Polski do lat 18 w Chorzowie archiwum prywatne
Jakub Jeniec z Białegostoku przywiózł brązowy medal z 55 mistrzostw Polski do lat 18 rozegranych podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Chorzowie.

- Zupełnie nie spodziewałem się tego medalu - mówi Jakub Jeniec. - Konkurencja była bardzo wymagająca, podobnie jak przeciwnicy, ale walczyłem do samego końca.

16-latek reprezentujący Uczniowski Klub Sportowy "Czwórka" działający przy IV LO w Białymstoku jako jedyny Podlasianin przywiózł medal z 55 mistrzostw Polski do lat 18 rozegranych podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w Chorzowie. W dziesięcioboju zajął trzecie miejsce, pobił własny rekord a także rekord województwa podlaskiego.

Jak na trenującego niespełna dwa lata nastolatka to duże osiągnięcie. Jednak jest on zdeterminowany i wierzy w sukces.

- Moim celem jest zdobycie wyniku gwarantującego stypendium na którejś z uczelni w Stanach. Teraz zostało mi przygotować się do sezonu zimowego i na starty w nowej kategorii do lat 20 - mówi Jakub Jeniec. - Podczas tych mistrzostw widać było, kto miał warunki, aby przygotowywać się zimą.

Według nastolatka w Białymstoku nie ma gdzie trenować zimą, ponieważ brakuje bazy. Wieloboista Krzysztof Wojszko przygotowuje go w szkole, natomiast w domu wspiera go ojciec, który kupił niezbędny sprzęt, a także przygotował w miarę możliwości teren do ćwiczeń. Nastolatek trenuje tam z oszczepem, kulą i dyskiem. I choć nie są to profesjonalne warunki, to póki co muszą wystarczyć. Jakub Jeniec twierdzi, że nie powiedział jeszcze ostatniego słowa.

Przeczytaj też: Ogólnopolska Olimpiada Młodzieży w lekkiej atletyce. Były "życiówki" podlaskiej młodzieży. Zabrakło tylko medalu