Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Indeks Start2Start. Studenci mogą dostać 1300 zł stypendium

Marta Gawina
Gdyby nie stypendium, nie byłoby mnie stać na studia w Białymstoku - mówi Patrycja Wiesiołek
Gdyby nie stypendium, nie byłoby mnie stać na studia w Białymstoku - mówi Patrycja Wiesiołek Anatol Chomicz
Wysokie stypendium przez całe studia. Taka oferta czeka na tegorocznych, zdolnych maturzystów, którzy zgłoszą się do programu Indeks Start2Start. Rekrutacja chętnych potrwa do 16 maja.

Patrycja Wiesiołek jest studentką czwartego roku stomatologii na Uniwersytecie Medycznym w Białymstoku. Od czterech lat jest też stypendystką programu Indeks Start2Start, który prowadzi Fundacja 2065 im. Lesława A. Pagi.

- Gdyby nie te pieniądze, nie byłoby mnie stać na wymarzone studia w Białymstoku. Stypendium przeznaczam na stancję, wyżywienie czy kserowanie potrzebnych na studiach opracowań - wymienia Patrycja.

Studentka pochodzi z niewielkiej miejscowości Więcbork w województwie kujawsko-pomorskim.

- Uczyłam się w przeciętnym liceum, postanowiłam jednak zgłosić się do programu stypendialnego. Niewielu wierzyło, że mi się uda. A jednak. Dlatego zawsze warto próbować - uważa Patrycja.

Szansę na zdobycie 1300 złotych miesięcznie i to przez całe studia mają też tegoroczni maturzyści. Właśnie ruszyła kolejna edycja Indeks Start2Start.

- Celem tego projektu jest inwestowanie w zdolnych, młodych ludzi w trudnej sytuacji materialnej. Żeby zostać stypendystą nie wystarczą same dobre wyniki w nauce, należy wykazać się również aktywnością społeczną, przedsiębiorczością czy zaangażowaniem w wolontariat - informuje Anna Mieleszko, koordynatorka projektu Indeks Start2Star.

Przypomina, że w tym roku został zmieniony warunek finansowy. Przez ostatnie dwa lata dochód na osobę w rodzinie nie mógł przekroczyć 800 zł, teraz jest to tysiąc złotych netto. Kolejny ważny warunek - średnia w przedostatniej klasie szkoły ponadgimnazjalnej musi przekraczać 4,0.

Rekrutacja tegorocznych maturzystów potrwa do 16 maja. Na początek należy wejść na stronę www.paga.org.pl i wypełnić w internecie formularz zgłoszeniowy. Trzeba też napisać esej z uzasadnieniem wyboru danego kierunku studiów oraz opisać m.in. działalność społeczną.

Zainteresowani muszą pamiętać o jeszcze jednym koniecznym warunku. Po zakończeniu studiów przez pięć lat nie można pracować za granicą.

- Dla mnie to nigdy nie był problem. Nie wyobrażam sobie życia i pracy poza Polską - podkreśla Patrycja Wiesiołek.

W tym roku komisja konkursowa przyzna 20 stypendiów. Finaliści będą znani 6 czerwca. Do tej pory z programu stypendialnego skorzystały cztery osoby z naszego województwa. Dodatkowe informacje można uzyskać drogą mailową: [email protected]

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny