MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ilustracje do Lisa Przechery i innych bajek u Karnego

(ak)
Ilustracja Janusza Stannego do bajki "Lis Przechera"
Ilustracja Janusza Stannego do bajki "Lis Przechera" mat. organizatora
Muzeum Rzeźby zaprasza w piątek, 27 stycznia na ciekawą wystawę prac Janusza Stannego.

Muzeum Rzeźby im. Alfonsa Karnego otwiera w piątek ciekawą wystawę, która powinna zwrócić uwagę nie tylko najmłodszych. Prezentowane będą dwa cykle ilustracji autorstwa Janusza Stannego do "Bajek", Jean'a de La Fontaine oraz "Lisa Przechery" Johanna Wolfganga Goethego.

Janusz Stanny zajmuje się ilustracją książkową, grafiką, plakatem, filmem animowanym oraz rysunkiem satyrycznym. Jako karykaturzysta debiutował w 1951 roku na łamach "Szpilek". Następnie rysunki zamieszczał w "Dookoła Świata" i tygodniku "Świat". Był asystentem Jana Marcina Szancera - współpracownika Jana Brzechwy. Współpracował z wieloma wydawnictwami.

Zilustrował ponad 200 książek dla dzieci i młodzieży, m.in. Biblię, "Pana Tadeusza", "Don Kichota". Ma w swoim dorobku także książki autorskie, do których sam napisał teksty "Kot i koń", "Baśń o królu Dardanelu" i najnowsza "O malarzu rudym jak cegła".

Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień zdobytych w kraju i za granicą, m.in. trzykrotnie Srebrna i dwukrotnie Złota Szpilka, Grand Prix w konkursie zorganizowanym przez Muzeum Karykatury z okazji 400-lecia stołeczności Warszawy w 1996 roku.

Wystawie towarzyszy archiwalne nagranie spektaklu "Lis Przechera", Białostockiego Teatru Lalek z 2002 roku według scenariusza i w reżyserii Wojciecha Kobrzyńskiego. Johann Wolfgang Goethe pisał tę bajkę w 1793 roku. Praca nad poematem miała "oderwać od minionego kwartału poświęconego obserwowaniu przetargów światowych", jak je nazywa w jednym ze swoich listów - wydarzeń rewolucji francuskiej, oblężenia i upadku Moguncji, a tym samym klęski pierwszego demokratyczno-republikańskiego rządu w Niemczech.

Obserwacje owych przetargów prowadzą do wniosku, że satyra sprzed 400 lat nic nie straciła na aktualności w odniesieniu do współczesnych Goethemu stosunków społecznych i politycznych.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny