III Międzynarodowy Kresowy Festiwal Szachowy Sokółka 2012

Martyna Tochwin
Najlepsza trójka turnieju głównego (od lewej): Andrzej Olszewski, Stanisław Kostyra i Stanisław Szczepaniec Martyna Tochwin
W turnieju rozgrywanym w Sokólskim Ośrodku Kultury rywalizowało 46 zawodników, w tym 10 szachistów z Białorusi. Na zakończenie zawodów Barbara Chmielecka, prezes sokólskiego klubu podpisała porozumienie z Grodzieńską Federacją Szachową. Zawarta umowa pozwala na wspólne organizowanie zawodów i obozów, zarówno u nas, jak i na Białorusi.

Festiwal rozpoczął się symultaną z arcymistrzami Barbarą i Pawłem Jaraczami, którzy do Sokółki przyjechali z Jeleniej Góry. Przeciwko nim zagrało 43 szachistów, przeważnie młodych.

- Po 150 minutach zmagań arcymistrzowie wygrali na 40 szachownicach, przegrali jedynie z Kamilą Szwajkowską z KSz. Maraton Łomża oraz zremisowali z Dmitrijem Drugamilem z Grodna i Leszkiem Reszutą z Sokółki - mówi Barbara Chmielecka, kierownik zawodów.

Przez tydzień w trzech grupach turniejowych rywalizowało w sumie 46 zawodników z 9 klubów szachowych. Tempo gry wynosiło po 90 minut na całą partię i dodatkowo po 30 sekund na każdy ruch od początku partii. Grano systemem szwajcarskim na dystansie 9 rund.

Najmłodszą miłośniczką królewskiej gry była 6-letnia Anna Sawczuk, zaś najstarszym 85-letni Stanisław Szczepaniec.

- Co do wyników sportowych festiwalu, na podkreślenie zasługuje fakt, iż wyższe kategorie szachowe zdobyło sześciu zawodników: Aleksandra Kozaczyńska (pierwsza norma na tytuł kandydata na mistrza), Daria Szymaniuk (II kategoria), Gracjan Kopeć (III), Karina Miron i Szymon Zajkowski (IV) oraz Szymon Miroń (V) - wylicza szefowa zawodów.

Turniej główny zgromadził na starcie 20 zawodników. Zdecydowanie zwyciężył tam Stanisław Kostyra, który nie zaznał goryczy porażki. Ponadto w najlepszej trójce znaleźli się: Stanisław Szczepaniec i Andrzej Olszewski.

W grupie zawodników z rankingiem lokalnym do 1600 (20 graczy) bezapelacyjnie triumfował Władysław Żigulicz, który wygrał 8 pojedynków i 1 zremisował. O punkt mniej zdobyła Daria Szymaniuk. Na najniższym stopniu podium stanęła Valeria Fimonowa (5,5 pkt.).

Grupę dzieci do 8 lat wygrał Szymon Zajkowski (8 pkt. z 10 partii) przed Kacprem Galejem i Marcinem Kułakiem (obaj po 7).

Organizatorzy festiwalu dla uczestników przygotowali dodatkową niespodziankę czyli turniej szachów błyskawicznych.

- Bezapelacyjnie triumfował Stanisław Kostyra, który w 18 partiach stracił tylko 2 punkty. Kolejne miejsca zajęli: Radosław Oleksza (12,5), Patryk Szwajkowski i Stanisław Szczepaniec (obaj po 12) - mówi Barbara Chmielecka.

Zwycięzcy festiwalowych bojów otrzymali puchary, medale, dyplomy, nagrody pieniężne i rzeczowe oraz nagrody specjalne dla najlepszego juniora i juniorki z Sokółki a także dla najstarszego i najmłodszego zawodnika turnieju.

Na zakończenie zawodów zostało podpisane porozumienie pomiędzy LUKSz Orient Sokółka a Grodzieńską Federacją Szachową. W imieniu swoich organizacji podpisały je Barbara Chmielecka, prezes zarządu klubu w Sokółce oraz Tatiana Dabkus z Grodna.

- Na mocy porozumienia dojdzie do organizacji wspólnych zawodów i obozów szachowych, zarówno na terenie Polski, jak i Białorusi - zapewnia Barbara Chmielecka.

Organizatorem III Międzynarodowego Kresowego Festiwalu Szachowego "Sokółka 2012" był LUKS Orient Sokółka przy współudziale: Sokólskiego Ośrodka Kultury, Sokólskiego Funduszu Lokalnego, Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz Zespołu Szkół Ogólnokształcących.