Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Historia kultowej Trójki okiem Magdy Jethon

Redakcja
Tytuł książki nawiązuje do autorskiej audycji Magdy Jethon, która przyniosła jej popularność.
Tytuł książki nawiązuje do autorskiej audycji Magdy Jethon, która przyniosła jej popularność. mat. wydawnictwa Znak
„Państwu pierwszym opowiem o Trójce” to swoista spowiedź byłej dyrektorki Polskiego Radia Programu Trzeciego, która nie tylko opowiada o radiu, zdradza wiele ciekawostek, ale też tłumaczy swoje decyzje.

„Dobra zmiana" w mediach publicznych, która dotknęła Magdę Jethon zaowocowała ciekawą książką. "Państwu pierwszym opowiem o Trójce" to wciągająca monografia słynnej radiostacji.

Odwołana w styczniu 2016 roku ze stanowiska dyrektorki programu III powody napisania tej książki tłumaczy we wstępie: „Świeżo powołana pani prezes, odwołując mnie ze stanowiska dyrektora, powiedziała, że przyszła do radia po to, by je naprawić, aby ona wreszcie było rzetelne, obiektywne, bezstronne, wolne od nacisków, uczciwe, mądre, profesjonalne, niezależne od polityków, po prostu lepsze. A na moje pytanie, czy Trójka taka nie była, odpowiedziała: »Nie interesuje mnie przeszłość, myślę wyłącznie o przyszłości«. Szkoda, bo gdyby… byłby to jakiś punkt odniesienia”. Takim właśnie ma być ta książka.

Fantastycznie, że wydawnictwo Znak zdecydowało się ją opublikować. To opowieść o najważniejszych ludziach tworzących Trójkę. W książce tej Magda Jethon wspomina m.in. Marię Czubaszek, Macieja Zembatego, Agnieszkę Osiecką. Opowiada o Arturze Andrusie, Piotrze Baronie, Grzegorzu Miecugowie, Marku Niedźwieckim, Piotrze Kaczkowskim, Monice Olejnik i Wojciechu Mannie. Dla wiernych Trójkowiczów to nie lada gratka. Książka ta obfituje w niezwykłe anegdoty o ludziach, których znają tylko z głosu.

O tym, że Trójka była marką samą w sobie, radiem wyjątkowym, społecznym, różnorodnym z oryginalnym programem, skupiającym wielkie osobowości, wiernych słuchaczy specjalnie przekonywać nie trzeba. W książce „Państwu pierwszym opowiem o Trójce" była dyrektorka w krótkich rozdziałach nie tylko oprowadza po radiowych w zakamarkach. Z czytelnikami dzieli się także swoją wizją radia publicznego, zdradza kulisy wielu akcji promocyjnych, które były co prawda różnie oceniane, ale zawsze jednak były zauważone. Samotny rejs Kuby Strzyczkowskiego przez Atlantyk, obraz "Panorama Myśliwiecka", akcja "Orzeł może", która otarła się o skandal, a także plebiscyt "Wielkie interpretację", w którym znani politycy czytali kultowe teksty - to tylko niektóre z kampanii znanych słuchaczom Trójki, a które bardzo skrupulatnie opisuje w swojej książce była dyrektora Trójki, a często także ich pomysłodawczyni.

Magda Jethon w książce, której tytuł nawiązuje do jej autorskiej audycji, pisze nie tylko o swojej odwzajemnionej miłości do radia, ale też o niełatwej sytuacji dziennikarzy. To fantastyczna lektura, która rzuca inne światło na to, co się dzieje w mediach publicznych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny