Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hajnówka akademicka

Redakcja
Podczas uroczystości inaugurujących rok akademicki 2008/2009 na zamiejscowym wydziale Politechniki Białostockiej w Hajnówce. Indeksy wręcza prof. Andrzej Seweryn, prorektor do spraw nauki PB, hajnowianin z urodzenia.
Podczas uroczystości inaugurujących rok akademicki 2008/2009 na zamiejscowym wydziale Politechniki Białostockiej w Hajnówce. Indeksy wręcza prof. Andrzej Seweryn, prorektor do spraw nauki PB, hajnowianin z urodzenia.
Od 1 października w Hajnówce można studiować na dwóch kierunkach - zarządzania środowiskiem oraz leśnictwie.

Studenci zamiejscowego wydziału zarządzania środowiskiem Politechniki Białostockiej w Hajnówce rozpoczęli kolejny rok akademicki.
Kiedy w 2002 roku po raz pierwszy w Hajnówce zabrzmiało "Gaudeamus igitur", chyba nikt się nie spodziewał, że studiowanie w naszym mieście będzie aż tak atrakcyjne. Zamiejscowy wydział zarządzania środowiskiem PB doczekał się już 240 absolwentów. Wśród nich 148 osób ukończyło studia w systemie dziennym, a 98 - zaocznym. W tym roku akademickim na wydziale studiuje 181 studentów, z niemal całej Polski. Ochronę zasobów przyrodniczo cennych zgłębia 36 osób na studiach dziennych i 31 na studiach zaocznych. Nowo utworzony kierunek, jakim jest leśnictwo, przyciągnął jeszcze więcej chętnych - 28 na studiach stacjonarnych i 86 na zaocznych.

Dlaczego tutaj?
Studiowanie w Hajnówce wybierają z wielu powodów. Dla Krzysztofa Wilamowskiego, studenta II roku ochrony środowiska, hajnowska uczelnia stała się szansą na rozwój nie tylko naukowy. Jest radnym Młodzieżowej Rady Miasta, członkiem Programowej Rady Gazety Hajnowskiej. Od tego roku pełni funkcję przewodniczącego Wydziałowej Rady Samorządu Studenckiego.
- Zawsze interesowała mnie ochrona środowiska, a skoro mam taki kierunek na miejscu i nie muszę płacić, to dlaczego nie studiować tutaj? - dowodzi Wilamowski. - Po drugie, z własnego doświadczenia wiem, że nauka w szkole o mniejszej liczbie słuchaczy jest lepsza, gdyż wykładowcy mają więcej czasu dla studenta. Również lokalizacja uczelni miała wpływ na mój wybór, gdyż łatwiej czegoś się nauczyć w miejscu zwanym "zielonymi płucami Podlasia", gdzie mogę uczyć się nie tylko teorii, ale także praktyki. Uczelnia posiada bogato wyposażone zaplecze badawcze, gdzie odbywają się ćwiczenia. Zajęcia terenowe, jakie mamy w ramach studiów, odbywają się w Białowieskim Parku Narodowym, byliśmy również w Siemianówce na spotkaniu edukacyjnym "Kraina Żubra". Po roku studiowania mogę powiedzieć, że jestem bardzo zadowolony, iż studiuję właśnie tutaj.

Mocna kadra, dobre laboratoria
Na wydziale zarządzania środowiskiem i wydziale leśnictwa wśród kadry dydaktycznej jest 16 wykładowców zatrudnionych na etacie i 10 osób na umowę-zlecenie. Pięć osób, to pracownicy administracyjni dziekanatu, biblioteki i techniczni. Łącznie na hajnowskiej uczelni jest zatrudnionych 31 osób. Nowocześnie wyposażone są laboratoria. Zamiejscowy wydział PB jest znany z dobrze pracujących kół naukowych, których osiągnięcia zostały docenione na forum kraju.
O istnienie wydziału walczyła kierująca nim od początku prof. dr hab. inż. Elżbieta Malzahm. Jej zdecydowanym działaniom zawdzięczamy, iż Hajnówka już bodaj na stałe wpisała się do grona miast akademickich. Nowym dziekanem, który od 1 listopada obejmie pieczę nad zamiejscowym wydziałem PB w Hajnówce, będzie dr hab. prof.Politechniki Białostockiej, Marcin Smoleński, absolwent wydziału leśnego SGGW w Warszawie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny