Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Grabówka. Uroczystość 80. rocznicy masowej egzekucji ludności. Niemcy zabili tam tysiące ludzi

Olga Goździewska-Marszałek
Olga Goździewska-Marszałek
Uroczystość 80. rocznicy masowej egzekucji w Grabówce
Uroczystość 80. rocznicy masowej egzekucji w Grabówce Wojciech Wojtkielewicz
Minęło 80 lat od masowej egzekucji w Grabówce. Historycy podają, że to miejsce największej na ziemi białostockiej zbrodni hitlerowskiej. Przyjmuje się, Niemcy w czasie II wojny światowej rozstrzelali tam ok. 16 tys. ludzi. Mieszkańcy, samorządowcy i duchowni w niedzielę (20 czerwca) złożyli hołd poległym.

Mija 80 lat od niezwykle bolesnych wydarzeń z czasów II wojny światowej. Kilkanaście tysięcy mieszkańców naszego regionu zostało rozstrzelanych przez żołnierzy niemieckich w podbiałostockiej Grabówce. Historycy podają, że esesmani zabili tam w latach 1941-1944 około 16 tys. osób. Polaków, Białorusinów, Żydów i jeńców wojennych.

Hołd poległym złożyli w niedzielę (20 czerwca) podlascy samorządowcy, duchowni i mieszkańcy. W miejscu pamięci w Grabówce odbyła się msza polowa. Później, w miejscu zbrodni, delegacje składały kwiaty i znicze. Uroczystość zainicjowali wspólnie burmistrz Supraśla, prezydent Białegostoku, ks. Proboszcz Parafii w Grabówce i przedstawiciele IPN Oddział w Białymstoku.

Organizatorom zależało na tym, aby pamięć o ofiarach oraz sprawcach była przekazywana kolejnym pokoleniom. To jest bolesna, ale niezwykle ważna lekcja historii.

Również z myślą o przyszłych pokoleniach, miejsce pamięci w Grabówce, gdzie znajduje się cmentarz z mogiłami zbiorowymi, zostanie wyremontowane. W planach jest zupełnie nowa aranżacja przestrzeni.

Zobacz też: Grabówka: Niewybuch znaleziony na budowie. Ewakuowano 80 mieszkańców, saperzy podjęli bombę (zdjęcia)

Projekt przygotowany przez gminę przewiduje remont istniejących ogrodzeń, grobów i ciągu pieszo-rowerowego. W planach jest również budowa pomnika, obiektów małej architektury, linii elektroenergetycznej, oświetlenie terenu. We współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej burmistrz Supraśla chce również stworzyć aleję pamięci. Szacuje się, że całość będzie kosztować niemal 1,8 mln zł. Większość tej kwoty zarezerwowała w swoim budżecie gmina Supraśl. Znaczącą rolę w pokryciu wydatków odegra wsparcie Województwa Podlaskiego. Wsparcie zadeklarowało również Miasta Białystok.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny