NASZE
  GALERIE

  Białystok się buduje

  Rozwiń
  Czerwona kropka w Carrefour. Pracownik stoi i czeka, żeby...

  Czerwona kropka w Carrefour. Pracownik stoi i czeka, żeby wyjść do toalety.

  Agnieszka Antoń-Jucha/dziennikwschodni.pl

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  W lubelskim Carrefourze przy ul. Andersa czerwona kropka jest na podłodze przy stoisku z wędlinami i serami

  W lubelskim Carrefourze przy ul. Andersa czerwona kropka jest na podłodze przy stoisku z wędlinami i serami ©Fot. Maciej Kaczanowski

  Pracownicy hipermarketu Carrefour muszą stanąć na czerwonej kropce. Inaczej nie mają szansy na legalne wyjście do toalety w czasie pracy.
  W lubelskim Carrefourze przy ul. Andersa czerwona kropka jest na podłodze przy stoisku z wędlinami i serami

  W lubelskim Carrefourze przy ul. Andersa czerwona kropka jest na podłodze przy stoisku z wędlinami i serami ©Fot. Maciej Kaczanowski

  Widać, że kropka jest starta od częstego używania Fot. Maciej Kaczanowski

  Widać, że kropka jest starta od częstego używania
  (fot. Fot. Maciej Kaczanowski)

  Informację o tych praktykach, na platformę Alarm24, otrzymał wczoraj "Dziennik Wschodni". Chodzi o sklep sieci Carrefour przy ul. Andersa w Lublinie. Czytelnik napisał, że nowe zasady obowiązują od początku tygodnia.

  - Tego się nie da opisać słowami, to trzeba zobaczyć. Bardziej się nie da poniżyć człowieka - żali się.
  - Aby załatwić potrzeby fizjologiczne, pracownicy muszą ustawić się na czerwonej kropce namalowanej na podłodze! Stają się pośmiewiskiem w oczach klientów. Kojarzy się to z obozem czy z więzieniem.

  W Carrefour przy Andersa czerwoną kropkę naklejono na podłodze przy stoisku z wędlinami i serami.

  Pracownicy nie chcą oficjalnie mówić o nowych zarządzeniach. Tym, do których udało nam się dotrzeć, pomysł się nie podoba.

  - Do tej pory, jak chciałam skorzystać z toalety, to zamykałam kasę i szłam zgłosić przerwę głównej kasjerce. Zajmowało mi to kilka minut. Teraz muszę stawać na kropce i czekać na kierownika - mówi jedna z pracownic.

  - To, że musimy sterczeć na tej kropce na oczach klientów, jest upokarzające. Wcześniej odbywało się to w dyskretniejszy sposób - dodaje inna.

  Ale nawet jeśli pracownicy czekają w wyznaczonym miejscu, nie zawsze ich przełożony reaguje.

  - Ostatnio czekałam "na kropce" prawie pięć minut. Kierownik nie przyszedł, bo przecież też ma swoje obowiązki. Wróciłam do swojej pracy - opowiada pracownica lubelskiego Carrefoura.

  W innym lubelskim hipermarkecie sieci Carrefour, przy al. Witosa, są dwie kropki - na podłodze przy stoisku ze słodyczami i artykułami gospodarstwa domowego. Tu jeden z pracowników wyjaśnił nam, że kropki służą do spotkań z kierownikiem. Przekazywane są tu również informacje dotyczące pracy poszczególnych zmian.

  Kropka w Carrefour to mobbing?

  Sytuacją zbulwersowani są członkowie stowarzyszenia zrzeszającego byłych pracowników marketów.

  - To ewidentne naruszenie praw człowieka i mobbing w pracy - stwierdza Jan Bartoszewski, sekretarz Ogólnopolskiego Stowarzyszenie Pracowników Sieci Handlowych "Sieciowcy". - Kiedy byłem kierownikiem Kauflandu w Rudzie Śląskiej nigdy nie dopuszczałem do tego, aby pracownica musiała mi zgłaszać wyjście do toalety.

  Sprawą zainteresowaliśmy lubelską inspekcję pracy. - Coś jest nie tak z organizacją pracy. Wskazywanie takich stref pracownikowi jest niepojęte. Sprawdzimy te informacje - zapewnia Krzysztof Sudoł, zastępca okręgowego inspektora pracy w Lublinie.

  Przedstawiciele biura prasowego Carrefour zapytani o komentarz poprosili o przesłanie pytań e-mailem. Stanowisko sieci mamy poznać dziś - wczoraj nie udało im się zebrać wszystkich potrzebnych informacji. Do sprawy wrócimy.

  Źródło:
  Carrefour: Toaleta dla pracowników tylko, jak staną na kropce - www.dziennikwschodni.pl


  Czytaj e-wydanie »

  Czytaj także

   Komentarze (35)

   Wszystkie komentarze (35) forum.poranny.pl

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Poranny.pl poleca

   Wideo

   Gry On Line - Zagraj Reklama