MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Galeria im. Sleńdzińskich. Zlatka Andreeva pokaże "Złamane marzenia". Georgi Andreev we wspomnieniach (zdjęcia)

Jerzy Doroszkiewicz
Jerzy Doroszkiewicz
Galeria im. Sleńdzińskich. Zlatka Andreeva pokaże "Złamane marzenia"
Galeria im. Sleńdzińskich. Zlatka Andreeva pokaże "Złamane marzenia" Jerzy Doroszkiewicz
Zlatka Andreeva, córka Georgi Andreeva, postanowiła stworzyć wystawę poświęconą pamieci ojca, znanego białostockiego plastyka pochodzącego z Bułgarii. Wernisaż dziś, o godz. 18.

- Podstawową techniką jaką posługuje się Zlatka Andreeva, to technika gobelinowa – mówi Katarzyna Renata Hryszko, kuratorka wystawy „Złamane marzenia” w Galerii im. Sleńdzińskich. - Oprócz tego połączyła technikę własną, dodaje falbany, sznury, pętle. - Są też panele tekstylne, na pewno została zastosowana nić tekstylna, jakieś włókna, płatki złota, które tworzą tkaniny – tyle że nie tkane a klejone – takie kolaże. Jest też papier czerpany – wykonywany z tego, co twórca uważa za ważne i do niego są dodawane różne elementy. Też często dodaje włókna tkaninowe i nagle powstają z tego i pejzaże, i formy zupełnie abstrakcyjne. Jest zastosowany kolor, ale jest to bliższe kompozycji niż malarstwu.

- Wykonując te prace stosowałam swoją autorską technikę – przyznaje Zlatka Andreeva. - Bardzo lubię eksperymentować, wykorzystując wszystko, co wpadnie mi w ręce. Lubię malować, rzeźbić, wykonywać papier czerpany. Wcale nie jest łatwo stworzyć takie kompozycje z papieru czerpanego, potrzeba wielu eksperymentów, wiele pracy. Wykorzystuję farby, pigmenty, włókna. Ekologia jest mi bliska, to bardzo ważny temat, dlatego sama robię papier czerpany, wykorzystuję różne pozostałości – tkanin, nici.

Wystawę dedykowała swemu ojcu. Georgi Andreev od 1971 mieszkał i tworzył w Białymstoku.

- Ta wystawa jest dla taty, bardzo go kochałam i jako człowieka i jako malarza - mówi Zlatka Andreev. - Nie spędziłam zbyt wiele czasu, bo on mieszkał w Białymstoku, a ja w Bułgarii. Moje myśli wciąż powracają do taty, jego rodziny. Kiedyś byłam w jego białostockiej pracowni, pokazywał mi swoje prace.

Oprócz gobelinów, tkanin, papieru czerpanego jest też instalacja.

- Czarno białą instalacją nawiązuję do rzeźby, do wyobrażeń czczonych postaci, wręcz do antyku - tłumaczy Andreev. - Moja mama była rzeźbiarką i ceramikiem, tata grafikiem,, malarzem, plakacistą i te wszystkie techniki połączyłam w instalacji. To dla upamiętnienia rodziny. Tu wykorzystałam metal i włókno.

Są też rysunki na papierze z nałożonymi płatkami złota.

- Lubię złoto i czerń – to moje ulubione kolory - przyznaje plastyczka. - To i jestem Zlatka – czyli złota – śmieje się Andreev. I potwierdza, że złoto, to ważny element wystroju każdej prawosławnej świątyni. - To wszystko jest powiązane – przyznaje.

Kim jest Zlatka Andreev?

Zlatka Andreevaukończyła Państwową Akademię Sztuk Pięknych w Sofii (Bułgaria), specjalność w zakresie tekstyliów i akcesoriów odzieżowych (1985); członkini sekcji włókienniczej Związku Artystów Bułgarskich (UBA); nauczycielka sztuk pięknych w School of Fine Arts w Sliven (1985–1987) i w School of Fine Arts w Sofii (1989–1990); pedagog i wykładowczyni języka niemieckiego w Liceum nr 91 w Sofii (2001–2016).

Kim był Georgi Andreev?

Urodzony w 1936 r. w Svilengradzie w Bułgarii, artysta, grafik, malarz. Ukończył studia, pod kierownictwem profesora Aleksandra Popliłowa, jego specjalizacją była grafika użytkowa.

Od 1971 roku mieszkał i tworzył w Białymstoku. Fascynację Białymstokiem można dostrzec w jego pracach: "Białostocczyzna w malarstwie, grafice i plakacie" (1977) oraz "Białystok w grafice i rysunku" (1983).

Jego prace wystawiano nie tylko w Białymstoku (między innym w Galerii Arsenał), ale i w Warszawie, Toruniu, Opolu, Hajnówce, Augustowie. Twórczość Andreeva pokazywana była także poza granicami naszego kraju, w Wilnie, Sofii czy Phenianie. Georgi Andreev jest wielokrotnie nagradzanym i wyróżnianym uczestnikiem konkursów plastycznych. W Akademii Sztuk Pięknych otrzymał nagrodę za najlepszy rysunek - „Akt”. W 1968 roku zdobył kolejną nagrodę na Międzynarodowym Festiwal Młodzieży w Sofii.

Jest przedstawicielem stylu realistycznego w sztuce. Tworzy przede wszystkim rysunki portretowe, pejzaże i szkice. Jest także twórcą prac z zakresu sztuki użytkowej – plakatów, ilustracji książek, projektantem cerkiewnego malarstwa ściennego. W swoich pracach Andreev posługuje się przede wszystkim akwarelą, tuszem i kredkami. Artysta zmarł w 2014 roku.

Do najważniejszych wystaw, w których pokazywano jego prace, należy zaliczyć: "Kopernik i jego myśl" (1973), "Bułgaria widziana z Polski" (1982), "Rysunki, ilustracje, portrety" (1988, 1986), cykl "Sen kobiety" (1998). W 2005 roku ukazała się książka „Droga Krzyżowa. Eucharystia, a tajemnice Męki Pańskiej”, do której Georgi Andreev stworzył ilustracje.

Georgi Andreev zmarł w 2014 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny