Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Galeria Alfa. Wszyscy przychodzą na zakupy, mało kto zna historię tego miejsca.

Tomasz Mikulicz
Dawniej mieściła się tu fabryka Beckera.
Dawniej mieściła się tu fabryka Beckera. Fot. Anatol Chomicz
W budynku dzisiejszej Galerii Alfa działała kiedyś jedna z największych fabryk w Białymstoku. Poznaj jej tajemnice.

Podziel się z nami wiedzą

Rycina zamieszczona była na firmowym druku zakładów Beckera. Doskonale oddaje ona gabaryty fabryki, która na początku XX wieku była największa w mie
Rycina zamieszczona była na firmowym druku zakładów Beckera. Doskonale oddaje ona gabaryty fabryki, która na początku XX wieku była największa w mieście.

Rycina zamieszczona była na firmowym druku zakładów Beckera. Doskonale oddaje ona gabaryty fabryki, która na początku XX wieku była największa w mieście.

Podziel się z nami wiedzą

Wszystkich, którzy znają historię białostockich fabryk, ciekawe anegdoty czy wydarzenia z nimi związane, zapraszamy do współtworzenia rozpoczętego w zeszłym tygodniu cyklu. Swoje informacje prosimy przysyłać na adres mailowy: [email protected]. Najciekawsze opowieści będą cytowane w tekstach.
Następny odcinek cyklu poświęcimy fabryce Nowika.

Jedną z największych białostockich fabryk była ta należąca do Eugeniusza Beckera. Ten niemiecki przemysłowiec, pojawił się tu w 1883 roku. Na lokalizację swego zakładu wybrał działkę przy ulicy Prudskiej, czyli dzisiejszej Świętojańskiej.

Zaczął od tkalni wełny i jedwabiu. Szkielet przyszłej, już o wiele większej fabryk jedwabnych pluszów, ukształtował się jednak dopiero po 1895 roku. Wtedy to Eugeniusz Becker wszedł w spółkę z fabrykantem Augustem Moesem. Firma zaczęła rozbudowywać zakład, który stał się z czasem potężnym kompleksem. Były tu magazyny, tkalnie, farbiarnie, wykańczalnie, a nawet stajnia.

Budynek położonym najbliżej ulicy zyskał zaś swój najbardziej charakterystyczny element - rzeźbę Merkurego. Ponoć powstała jako pamiątka po tragicznie zmarłym synu Beckera. Chłopiec przez nieuwagę wypadł z okna.

W latach 1902-1905 wybudowano zaś budynek zarządu, który określany jest mianem pałacyku Beckera. I rzeczywiście, styl jego wykonania wyraźnie nawiązuje do francuskiego renesansu i do dziś cieszy oko przechodniów.

Zanim powstała Galeria Alfa

W 1915 fabryce groził upadek. Otóż wycofujące się z miasta wojska rosyjskie chciały zabrać ze sobą maszyny fabryczne. Becker oszukał jednak okupantów i zamiast urządzeń, zapakował do skrzyń złom. Podczas II wojny światowej, fabryka nie miała już takiego szczęścia. W 1944 roku Niemcy zniszczyli bowiem większość zabudowań fabrycznych.

Po wojnie, odbudowana fabryka przeszła na własność państwa. W latach 70. zmieniła nazwę na Fabrykę Wyrobów Runowych Biruna. Produkcja trwa do 2007 roku, kiedy Biruna przeniosła się do Wasilkowa, a w pofabrycznych budynkach powstała Galeria Alfa.

Czytaj e-wydanie »

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny