Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Wertep znów w plenerze

Redakcja
Luigi Ciotta to włoski aktor, artysta uliczny, komik, prezenter różnorodnych wydarzeń artystycznych i malarz. W najbliższych dniach wystąpi we wszystkich festiwalowych miejscowościach.
Luigi Ciotta to włoski aktor, artysta uliczny, komik, prezenter różnorodnych wydarzeń artystycznych i malarz. W najbliższych dniach wystąpi we wszystkich festiwalowych miejscowościach. Mat. organizatora
Przed nami drugi weekend na pograniczu z teatrem wędrownym, czyli festiwal Wertep. Dziś w Policznej stanie długi stół z podlaskimi przysmakami.

- Wierzę, że ten festiwal ważny jest dla tego regionu nie tylko ze względów artystycznych, ale i społecznych: łącząc różne pokolenia, osobowości, kultury. Uczy otwartości, tolerancji, otwiera nas na sztukę i artystów - mówi Dariusz Skibiński, dyrektor artystyczny festiwalu.

Przed nami druga odsłona ósmego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep. Tym razem wędrowne teatry zawitają do Policznej, Dubicz Cerkiewnych, Orli i Hajnówki. Wydarzeniem tego weekendu będzie wyjątkowy koncert w Orli. W sobotni wieczór w budynku po dawnej Synagodze będzie niepowtarzalna szansa zobaczenia przedstawienia „Mistrz Manole. Legenda Rumuńska”. Opowieść o dramacie rozdartego między miłością i wielkością człowieka ujęta jest w formę tradycyjnego ludowego śpiewu, któremu towarzyszą dźwięki takich instrumentów jak gadułki, cymbałki czy skrzypce. Spektakl ma charakter swego rodzaju obrzędu scenicznego balansującego na pograniczu koncertu, performensu i działania teatralnego.

Tegorocznej edycji patronuje sztuka teatru wędrownego południa Europy. Poza wątkiem rumuńskim widzowie będą też mieli możliwość wyruszyć we włoską podróż z Luigim Ciotta i jego spektaklem „Wszystko w walizce”. Artysta, jako ekscentryczny portier hotelowy, zaprasza publiczność do wspólnej zabawy z walizkami, kuframi i innymi pakunkami, które kryją w sobie wspaniałe, a często zaskakujące skarby.

Słowackie teatry wędrowne reprezentować będzie Teatr Kontra, który przywiezie „Hamleta” ale w wersji zupełnie innej niż ta znana nam z desek teatrów. Zobaczymy Hamleta poprzez grę dwóch aktorów, u których każdy smutek, każde rozczarowanie ma inny odcień, bo przecież każdy cierpi i wątpi inaczej.

I jak zwykle będzie mnóstwo ciekawych i pięknych wizualnie przedstawień dla najmłodszej publiczności. Tegoroczna edycja powinna zadowolić nawet najbardziej wybredne gusta milusińskich. „Bajka Samograjka”, „Impresje z baniek mydlanych”, „Bałwanki” (przygotowane przez polsko-ukraińsko-francuski zespół wolontariuszy) - to tylko niektóre propozycje dla dzieci.

- Nasz festiwal tworzymy przede wszystkim dla publiczności. O jego sile w dużej mierze stanowi też bliskość między artystami i widzami, a przede wszystkim lokalną społecznością - podkreśla Dariusz Skibiński.

Kulminacją tych spotkań jest tradycyjny już „Długi stół - tradycja spotkań”, który odbędzie się dziś w świetlicy w Policznej. To taki stół, przy którym nawiązując do starego powiedzenia „przez żołądek do serca” skupiamy uwagę na wielokulturowości regionu widzianej przez pryzmat kulinariów typowych dla Podlasia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny