Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Tkactwa Podlaskie Sploty z dofinansowaniem z ministerstwa. V edycja imprezy już niebawem. Zobaczcie co się będzie działo

OPRAC.:
Urszula Śleszyńska
Urszula Śleszyńska
W tym roku odbędzie się już piąta edycja Festiwalu Tkactwa Podlaskie Sploty realizowanego przez Podlaski Instytut Kultury
W tym roku odbędzie się już piąta edycja Festiwalu Tkactwa Podlaskie Sploty realizowanego przez Podlaski Instytut Kultury PIK w Białymstoku
Festiwal Tkactwa Podlaskie Sploty z dofinansowaniem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego! W tym roku odbędzie się już piąta edycja tego wydarzenia, realizowanego przez Podlaski Instytut Kultury. W czerwcu czeka nas wiele wydarzeń, które pokażą jak ważna jest pamięć o tradycjach.

Podlaskie Sploty to przedsięwzięcie, które chroni tradycyjne tkactwo w najbardziej skuteczny obecnie sposób - upowszechniając to dawne rzemiosło. Podlaski Instytut Kultury od wielu lat przekonuje mieszkańców regionu i Polski, że dawne wzory i techniki tkackie są piękne, cenne, warto je poznawać, uczyć się ich i kontynuować stare rzemiosło. W ten sposób z roku na rok powiększa się grono osób, które potrafią tkać.

Bardzo cieszy fakt, że do tkactwa garną się młode osoby mówi Krystyna Kunicka z Podlaskiego Instytutu Kultury, koordynatorka projektu. - To one zapisują się na warsztaty, kupują krosna. Wiele młodych tkaczek, które przez dwa, trzy lata uczestniczyły w naszych zajęciach, teraz otwiera swoje pracownie, wiąże swoją przyszłość właśnie z tkactwem, Dla nas to znak, że tradycyjne tkactwo w naszym regionie ma się dobrze, nie zginie i że nasza praca przynosi efekty.

Tegoroczna edycja Festiwalu Tkactwa Podlaskie Sploty już w czerwcu

Festiwal Tkactwa Podlasie Sploty to warsztaty, pokazy, wystawy, konkursy i publikacje - a wszystko z tradycyjnym tkactwem w roli głównej. Już od pięciu lat PIK zaprasza mieszkańców nie tylko Białegostoku i województwa podlaskiego, ale całej Polski do udziału w wielkim święcie tkactwa. W tym roku odbędzie się ono w dniach 8-9 czerwca. W centrum Białegostoku stanie kilkadziesiąt stoisk tkackich, w których tkaczki z regionu i Polski zaprezentują swoje dywany, obrusy, narzuty i krajki oraz pokażą jak pracują na krosnach. Każdy będzie mógł może zasiąść przy warsztacie tkackim i spróbować swoich sił. A jeśli uzna, że chce się uczyć tego dawnego rzemiosła – będzie mógł wziąć udział w kilkudniowych warsztatach. Do wyboru: tkanina dwuosnowowa, radziuszka, perebory, sejpak i kilim. Oprócz pikniku tkackiego będzie można obejrzeć pokaz mody inspirowany tradycyjnym tkactwem, wystawę aranżacji wnętrz z motywami tkackimi, a także dwie wystawy: kilimów ze zbiorów Podlaskiego Muzeum Kultury Ludowej oraz radziuszek powstałych w ramach konkursu.

Planujemy wiele różnorodnych działań – zapowiada Wiktoria Wnorowska, dyrektor Podlaskiego Instytutu Kultury - Dzięki dofinansowaniu z ministerstwa, a dostaniemy 105 tysięcy złotych, uda się nam zrobić dużo dobrego na rzecz ochrony tradycyjnego tkactwa. Jeszcze kilka lat temu w regionie było tylko kilka tkaczek, które obawiały się, że nie będą miały komu przekazać wiedzy i umiejętności. Dzięki między innymi naszym działaniom tradycyjnym tkactwem zajmują się obecnie tkaczki w ponad dwudziestu pracowniach. O podlaskich mistrzyniach tkackich jest głośno nie tylko w Polsce, ale i na świecie, a to dla nas ogromna radość i powód do dumy.

Śmiało można powiedzieć, że tradycyjne tkactwo stało się w ostatnich latach uznaną marką województwa podlaskiego, a Podlaski Instytut Kultury został ambasadorem tego cennego, pięknego i inspirującego rzemiosła.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny