MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Endoskopowe zabiegi terapeutyczne także z gastroskopią

Celina Wojda
archiwum
Gastroskopia to nie tylko badanie diagnostyczne, to może być także zabieg terapeutyczny, podczas którego usuwa się np. polipy.

Okazuje się, że gastroskopia jest nie tylko zabiegiem diagnostycznym, podczas którego lekarz może dokładnie ocenić górny odcinek przewodu pokarmowego, to znaczy przełyk, żołądek i dwunastnicę. Można także pobrać wycinki do późniejszego badania histopatologicznego oraz wykonać test w kierunku obecności bakterii związanej z chorobą wrzodową żołądka i dwunastnicy - pylori.

To także badanie terapeutyczne, mówiąc inaczej - metoda leczenia. Podczas badania endoskopowego istnieje bowiem możliwość wykonywania zabiegów.

Gastroskopia umożliwia leczenie różnych schorzeń górnego odcinka układu pokarmowego. Wykorzystywana jest zarówno w nagłych przypadkach, które ratują życie pacjentom (np. podczas tamowania krwotoku wewnętrznego), jaki i podczas zaplanowanych i umówionych wcześniej zabiegów.

Takimi zabiegami są: leczenie krwawiących zmian, jak owrzodzenia, guzy lub zmiany naczyniowe, opaskowanie żylaków przełyku, zakładanie sond żywieniowych (przez-skórna endoskopowa gastrostomia (PEG)), poszerzanie i protezowanie zwężeń, usuwanie ciała obcego, usuwanie polipów, leczenie achalazji. Endoskopowe techniki tamowania krwawienia ze zmian przewodu pokarmowego zdecydowanie zmniejszyły potrzebę leczenia operacyjnego oraz uzupełniania utraty dużej ilości krwi.

Zabiegiem wykonywanym podczas gastroskopii lub innego badania endoskopowego jest np. polipektomia, czyli usuwanie polipów. Dlaczego taki zabieg wykonuje się podczas gastroskopii? Bo polipy najczęściej lokalizowane są w żołądku i podczas badania endoskopo-wego bardzo łatwo jest je zlokalizować. Sam zabieg ich usuwania jest zależny od wielkości polipów. Małe polipy mogą zostać poddane koagulacji lub usunięte standardowymi kleszczykami do pobierania wycinków. Wygląda to tak, że przez endoskop wprowadza się małe szczypczyki, które usuwają zmiany. Nieco inaczej jest, gdy pacjent ma duże polipy. Wtedy przez endoskop wprowadza się specjalną metalową pętlę, którą usuwa się polip przy użyciu prądu elektrycznego. Może się wydawać, że zabieg ten jest bolesny, jednak nic z tych rzeczy. Pacjenci nie powinni obawiać się bólu.

Chorzy, którzy są poddawani zabiegom podczas gastroskopii, przez jakiś czas po ich wykonaniu powinni obserwować, jak zachowuje się ich organizm. Jeżeli będą odczuwać silny ból brzucha, zauważą czarny stolec bądź inną niepokojącą dolegliwość ze strony układu pokarmowego, niezwłocznie muszą o tym poinformować lekarza.

Zabiegi przy wykorzystaniu endoskopów są inwazyjne i trzeba o tym pamiętać. Czasami może się zdarzyć, że organizm źle zniesie taki zabieg. Nie oznacza to jednak tego, że mamy się bać takich zabiegów, jak i samej gastroskopii. Badanie jest bezpieczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny