Sprawdzian trzecioklasisty CKE 2012

Sprawdzian trzecioklasisty CKE 2012

Marta Gawina

Kurier Poranny

Aktualizacja:

Kurier Poranny

Nie boimy się testu. Już się do niego przygotowujemy. Mamy dodatkową lekcję matematyki - mówi Dominika (na zdjęciu pierwsza z prawej) uczennica III klasy

Nie boimy się testu. Już się do niego przygotowujemy. Mamy dodatkową lekcję matematyki - mówi Dominika (na zdjęciu pierwsza z prawej) uczennica III klasy w Szkole Podstawowej nr 16 przy ul. Strażackiej w Białymstoku. Jej podstawówka przystąpiła do Ogólnopolskiego Badania Umiejętności Trzecioklasistów. Sprawdzian przygotowuje Centralna Komisja Egzaminacyjna. Ogólnopolski test zostanie przeprowadzony już po raz drugi. Przystąpi do niego ponad 300 podlaskich szkół. W ubiegłym roku nasi uczniowie wypadli lepiej niż średnia krajowa. ©Andrzej Zgiet

Po raz drugi uczniowie klas trzecich w szkołach podstawowych napiszą <b>sprawdzian kompetencji</b> przygotowany przez CKE. Udział w teście jest dobrowolny. Zgłosiło się do niego ponad 300 podlaskich podstawówek.
Nie boimy się testu. Już się do niego przygotowujemy. Mamy dodatkową lekcję matematyki - mówi Dominika (na zdjęciu pierwsza z prawej) uczennica III klasy

Nie boimy się testu. Już się do niego przygotowujemy. Mamy dodatkową lekcję matematyki - mówi Dominika (na zdjęciu pierwsza z prawej) uczennica III klasy w Szkole Podstawowej nr 16 przy ul. Strażackiej w Białymstoku. Jej podstawówka przystąpiła do Ogólnopolskiego Badania Umiejętności Trzecioklasistów. Sprawdzian przygotowuje Centralna Komisja Egzaminacyjna. Ogólnopolski test zostanie przeprowadzony już po raz drugi. Przystąpi do niego ponad 300 podlaskich szkół. W ubiegłym roku nasi uczniowie wypadli lepiej niż średnia krajowa. ©Andrzej Zgiet- Dzięki temu sprawdzianowi otrzymujemy informację, jak uczniowie radzą sobie na zakończenie pierwszego etapu edukacji, co należy poprawić, nad czym trzeba pracować - mówi Anna Zalewska, dyrektorka Szkoły Podstawowej nr 16 przy ul. Strażackiej w Białymstoku.

Ta podstawówka po raz drugi weźmie udział w Ogólnopolskim Badaniu Umiejętności Trzecioklasistów, przygotowanym przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Choć zgłoszenie jest dobrowolne, skorzystało z niego ponad 300 podlaskich szkół. Test, który ma sprawdzić wiedzę uczniów z matematyki i języka polskiego odbędzie się 22 maja.

- My 29 marca przeprowadzimy także testy przygotowane przez wydawnictwo Operon - mówi Bogdan Wróbel, dyrektor SP nr 5 przy ul. Kamiennej.

Sprawdzian kompetencji trzecioklasisty - wyniki

Ubiegłoroczne wyniki sprawdzianu trzecioklasisty z Operonu są dla naszego regionu bardzo korzystne. Województwo podlaskie zajęło pierwsze miejsce w Polsce. Średnio nasi trzecioklasiści zdobyli 32,91 pkt na 40 możliwych.

Lepiej niż średnia krajowa wypadamy też w OBUT. Dotarliśmy do szczegółowych wyników z 2011 roku. Blisko 75 proc. naszych trzecioklasistów nie miało większych problemów z językiem polskim. Najlepiej wypadły zadania gramatyczne. Z pisaniem poradziło sobie ponad 80 proc. przebadanych dzieci, z czytaniem - 73,8 proc. Najgorzej wypadły zadania dotyczące słownictwa.

Jeszcze trudniejsza okazała się matematyka. Największy problem to rozwiązywanie zadań tekstowych. Poradziło sobie z nimi 63,2 proc. uczniów. Nieco więcej, bo 64 proc. przebadanych potrafiło czytać z tekstu dane. Najlepiej wypadły zadania z obliczeniami. Nie sprawiły kłopotów blisko 73 proc. uczniów. Przy czym najlepiej jest z dodawaniem (86,6 proc.), najgorzej z dzieleniem (47,6 proc.).

Wyniki osiągnięte przez uczniów na sprawdzianie kompetencji trzecioklasisty zostaną porównane z rezultatami, które te same dzieci zdobędą na sprawdzianie szóstoklasistów.


Czytaj e-wydanie »

Komentarze

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Poranny.pl poleca

Wideo