NASZE
  QUIZY

  Sprawdź swoją wiedzę

  Rozwiń
  NASZE
  Zwiń

  Sprawdź swoją wiedzę

  Jeśli zastanawiałeś się nad wzięciem udziału w teleturnieju sprawdzającym Twoje wiadomości, rozwiąż nasz test.

  Politechnika Białostocka. Prawie milion złotych na...

  Politechnika Białostocka. Prawie milion złotych na studenckie projekty

  Anna Kopeć

  Kurier Poranny

  Aktualizacja:

  Kurier Poranny

  Studenci politechniki (na zdjęciu od lewej): Maciej Wysocki, Ewelina Moczulska i Bartosz Pawłow nie mają wątpliwości, że prezentacje ich konstrukcji
  1/3
  przejdź do galerii

  Studenci politechniki (na zdjęciu od lewej): Maciej Wysocki, Ewelina Moczulska i Bartosz Pawłow nie mają wątpliwości, że prezentacje ich konstrukcji za granicą zaprocentują w przyszłości ©Wojciech Wojtkielewicz

  Zainwestują w lepsze wersje pojazdów i robotów, zbudują bezzałogowy statek powietrzny. Pieniędzy starczy także na start w międzynarodowych zawodach
  Studenci i kadra Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej znów może chwalić się sukcesem. Ich dokonania doceniło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. W konkursie „Najlepsi z najlepszych!” na cztery projekty przyznało prawie 1 mln zł. Za te pieniądze studenci będą mogli kupić materiały i aparaturę niezbędną do przygotowania swoich projektów, a także wziąć udział w międzynarodowych zawodach, konkursach czy konferencjach.


  Wśród docenionych jest drużyna Cerber Motorsport - konstruktorzy wyścigowych bolidów. Otrzymali 250 tys. zł. Dzięki nim nie tylko ulepszą swój pojazd, ale w maju 2018 roku wystartują w zawodach Formula Student Michigan w Stanach Zjednoczonych.

  - To spełnienie naszych marzeń - mówi Ewelina Moczulska, jedna z konstruktorek bolidu. - To najstarsze i najważniejsze zawody, dotąd wystartowała w nich tylko jedna drużyna z Polski. Liczy się w nich nie tylko to, które miejsce zajmie się w wyścigu. Oceniane są także rozwiązania technologiczne pojazdu.

  Zanim bolid poleci za ocean, będzie ścigał się na torach w Europie: za dwa tygodnie na zawodach we Włoszech, a w sierpniu w Czechach i na Węgrzech.

  Sprawdź:Wiemy ile zarabiają absolwenci Politechniki Białostockiej. To nie są kokosy, ale i nie drobne

  Z kolei ekipa SumoMasters 225 tys. zł będzie mogła przeznaczyć na ulepszenie autonomicznych robotów sumo oraz na udział w międzynarodowych zawodach. Najbliższe już w sierpniu w Chinach, jesienią w Rumunii. Pod koniec roku studenci z Białegostoku staną w szranki z konstruktorami z całego świata w zawodach International All Japan Robot-Sumo Tournament w Tokio.

  - To najbardziej prestiżowe spotkanie konstruktorów robotów sumo. Specjalne zaproszenie otrzymaliśmy wygrywając wcześniejsze zawody eliminacyjne w różnych krajach - mówi Bartosz Pawłow z ekipy SumoMasters. W 2018 roku mają zaplanowane wyjazdy na zawody do Hiszpanii, USA i ponownie do Rumunii.

  Resort nauki wsparł budowę kolejnych trzech konstrukcji: Pneumobilu - ekologicznego pojazdu z napędem pneumatycznym, IMAV - bezzałogowego statku powietrznego oraz ulepszenie Bobota - mobilnego kołowego robota, który ma pomóc personelowi w szpitalach dziecięcych.

  Studenci Politechniki Białostockiej nie mają wątpliwości, że praca w kołach naukowych ma przełożenie na ich dalsze życie zawodowe. - Szczególnie procentują zagraniczne wyjazdy - nie ma wątpliwości Maciej Wysocki, jeden z konstruktorów robotów sumo. - Dzięki międzynarodowym kontaktom łatwiej znaleźć satysfakcjonującą pracę czy praktykę na kontrakcie.

  - Wyjazd na zawody zagraniczne to najlepszy sposób na podpatrzenie technicznych nowinek - dodaje Ewelina Moczulska.

  Z osiągnięć swoich studentów bardzo dumny jest prof. Andrzej Seweryn. - Dzięki tym pieniądzom możemy rozwijać projekty z dziedziny mechaniki, mechatroniki, automatyki czy inżynierii biomedycznej, np. związane z dronami, łazikami marsjańskimi, bolidami, robotami czy urządzeniami terapeutycznymi dla dzieci autystycznych - mówi dziekan Wydziału Mechanicznego.

  Politechnika Białostocka i Cerber Motorsport skonstruowali czwartego bolida CMS-04

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Najczęściej czytane

   Poranny.pl poleca

   Wideo