Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Drapieżne ptaki bronią "Pawilonu pod Orłem" przed gołębiami

Adrian Kuźmiuk
Adrian Kuźmiuk
Gołębie doprowadziły do dewastacji "Pawilonu pod Orłem" znajdującego się w Ogrodach Branickich. Jedną z metod ich przepłaszania jest wypuszczanie drapieżnych ptaków
Gołębie doprowadziły do dewastacji "Pawilonu pod Orłem" znajdującego się w Ogrodach Branickich. Jedną z metod ich przepłaszania jest wypuszczanie drapieżnych ptaków Adam Ludwiczak / UM Białystok
Od dłuższego czasu ogrody Pałacu Branickich w Białymstoku były zanieczyszczane przez gołębie. Szczególnie "Pawilon pod Orłem", który zamiast przyciągać turystów, straszył ptasimi odchodami. Miasto znalazło sposób na pozbycie się uciążliwych lokatorów.

O problemie zanieczyszczonego "Pawilonu pod Orłem" pisaliśmy już w lutym. Jedna z mieszkanek Białegostoku poinformowała nas o zamkniętych klatkach z kukurydzą i parapetach uginających się od ptasiego łajna. Wejścia do pawilonu było zakryte zielonymi przesłonami.

Aby rozwiązać problem miasto zleciło firmie zewnętrznej (WET-FARM Gabinet Weterynaryjny Poznański Dariusz z Sokółki) prace związane z odłowieniem gołębi do pułapek żywołownych i płoszenie ich przy pomocy wyszkolonych ptaków drapieżnych.

Trzeba było też zabezpieczyć i wygrodzić pawilon. Odłowione gołębie są przewożone w odległe miejsca i wypuszczane. Cykliczna obecność ptaków drapieżnych powinna zmusić gołębie do znalezienia innego miejsca na nocleg.

"Pawilon pod Orłem" został odtworzony w 11 roku w ramach rewitalizacji Ogrodu Branickich. Obiekt z kopułą zwieńczoną pozłacanym orłem pojawił się nawet na pocztówkach z opisem historii tego miejsca wydanych przez miasto.

Ogrody Branickich. Rewitalizacja dobiega końca

Pierwowzorem pawilonu była budowla trejażowa, wzniesiona w latach 30. XVIII w., w pierwszym etapie kształtowania przez Jana Klemensa Branickiego pałacowego założenia ogrodowego. Prezentowane na pocztówkach były nie tylko współczesne fotografie, ale też barokowe ryciny i ciekawy opis. Z tego ostatniego wynika, że altana mogła pierwotnie pełnić funkcję woliery, czyli klatki dla ptaków.

Wielki orzeł ozdobił Ogród Branickich

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na poranny.pl Kurier Poranny