Termofor – tak to działa

  Termofor – tak to działa

  Katarzyna Piojda

  Gazeta Współczesna

  Gazeta Współczesna

  Termofor może stanowić ozdobę sam w sobie.

  Termofor może stanowić ozdobę sam w sobie. ©Home&You

  Termofor to połączenie termosu z poduszką. Zobacz, jak ten wynalazek działa i jakie są jego rodzaje. To cenna wiedza nie tylko dla zmarzlaków.
  Termofor może stanowić ozdobę sam w sobie.

  Termofor może stanowić ozdobę sam w sobie. ©Home&You

  Termofor to sposób na ciepło w łóżku, gdy na zewnątrz panuje zimno. Gdy boli ucho, ząb czy brzuch, masz słabe krążenie krwi albo czujesz strzykanie w kościach, też się przyda. Nasze babcie stosowały inne rozwiązanie: do szklanej, litrowej butelki np. po mleku (ewentualnie brały słoik), wlewały gorącą wodę i zakręcały. Wkładały butelkę na poduszkę albo pod stopy. Rozgrzana butelka oddawała powoli ciepło sprawiając, że i nam robiło się ciepło.


  Rodzaje termoforów


  Później rolę butelki przejęły termofory. W środku nadal najczęściej mają gorącą wodę, ale z wierzchu już nie ma szkła. Do najpopularniejszych termoforów zalicza się te gumowe, żelowe i elektryczne. Pierwsze mają pokrowce wykonane z gumy. Są najpopularniejsze, ale mają minus: gdy guma jest nieszczelna, występuje ryzyko poparzenia. To dlatego, że gorąca woda może się wylać.

  Termofory z trochę wyższej półki, niż gumowe, to te żelowe. W środku zawierają specjalny wkład żelowy. Można go podgrzać np. w piekarniku albo kuchence mikrofalowej. Utrzymuje ciepło dłużej niż termofor gumowy. Poza tym działa w drugą stronę. Wstawiony na kilka czy kilkanaście minut do lodówki albo zamrażarki, po wyjęciu będzie chłodził np. obolałe, stłuczone miejsca.

  Termofor elektryczny (niektórzy znają go jako poduszka elektryczna) najdłużej utrzymuje ciepło. Można też w nim regulować temperaturę (np. skala jest 3-stopniowa: delikatnie ciepło, średnio ciepło, gorąco). Trzeba go jednak najpierw podłączyć do prądu. Gdy termofor się naładuje, można odłączyć kabel od wtyczki i cieszyć się ciepłem nawet przez 5–7 godzin.

  Termofory dla dzieci


  W przypadku dzieci sprawdzają się termofory pokryte innym, znacznie przyjemniejszym materiałem. Może to być polar, miękka wełna czy bawełna. „Futrzaste" termofory, np. w postaci zwierzątek czy bohaterów seriali animowanych, tym bardziej z rączkami i nóżkami, też pewnie wpadną w oko najmłodszym użytkownikom. Plusem jest to, że wybrane termofory mają zdejmowane, zapinane na zamek pokrowce, które można wyprać.

  Termofory suche


  Istnieją także termofory suche. To najczęściej bawełniana poduszka albo woreczek, który wewnątrz wypełniony jest specjalnym wkładem – choćby pestkami wiśni, czereśni, winogron, ziarnami pszenicy, grochu. Wyglądem suche termofory przypominają woreczki gimnastyczne, których przed laty używaliśmy na lekcjach wychowania fizycznego. Tyle że suche termofory są większe. Podgrzewa się je przez minutę lub dwie w mikrofali lub w piekarniku. Można zostawić też parę minut na gorącym kaloryferze. Ciepło w suchym termoforze utrzymuje się zazwyczaj niecałe dwie godziny. Krótki okres ogrzewania to wada termofora suchego. Zaletą jest natomiast to, że za sprawą ziarnek lub pestek w środku mamy zafundowany masaż.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Kulinarne wędrówki po Podkarpaciu - podróż śladami tradycyjnych smaków!

  Kulinarne wędrówki po Podkarpaciu - podróż śladami tradycyjnych smaków!

  Ceny w Polsce w 2000 r. Nie uwierzycie! Papierosy za 4 zł, benzyna za 3 złote za litr

  Ceny w Polsce w 2000 r. Nie uwierzycie! Papierosy za 4 zł, benzyna za 3 złote za litr

  Decyduj o tym, co może powstać w Twojej okolicy!

  Decyduj o tym, co może powstać w Twojej okolicy!