POLECAMY
  PORANNY.pl

  Najpopularniejsze w Białymstoku

  Rozwiń
  POLECAMY
  Zwiń

  Najpopularniejsze w Białymstoku

  Najpopularniejsze w Białymstoku: restauracje, pizzerie i hotele. Oceny dokonali użytkownicy największego serwisu turystycznego na świecie.

  Jeżówki, czyli echinacea – kwiaty na zdrowie

  Jeżówki, czyli echinacea – kwiaty na zdrowie

  Marta Jakubik

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Ozdobne odmiany jeżówek mają kwiaty w różnych kolorach. Są prawdziwą ozdobą letnich rabat.
  1/6
  przejdź do galerii

  Ozdobne odmiany jeżówek mają kwiaty w różnych kolorach. Są prawdziwą ozdobą letnich rabat. ©Irenne56 - pixabay.com

  Jeżówki to znana większości echinacea. Są cenionymi roślinami leczniczymi, szeroko stosowanymi w przemyśle farmaceutycznym. Kolorowe jeżówki dodają rabatom uroku.
  Jeżówki z wyglądu przypominają różowe margerytki albo małe gerbery. Wydzielają charakterystyczny, przyjemny aromat i zdobią ogród. Jeżówka pochodzi z Ameryki Północnej. Indianie od wieków wykorzystywali ją do leczenia oparzeń i bólu gardła. Szamani robili z niej maści przyspieszające gojenie ran i specyfiki będące antidotum na jad węży.

  Współczesna medycyna odkryła, że jeżówka ma właściwości wspomagające i wzmacniające układ immunologiczny.
  Jest zatem często wykorzystywana w produkcji leków przeciwko przeziębieniom i preparatów homeopatycznych. W ich nazwie najczęściej stosuje się łacińską nawę jeżówki - czyli Echinacea (od greckiego "echinos", co oznacza "jeż). Zebrane w ogrodzie kwiaty jeżówki warto ususzyć. Napar z nich okaże się niezastąpiony w początkach każdego przeziębienia.

  Echinacea w ogrodzie, czyli rabaty pełne aromatu


  Jeżówka purpurowa to bylina należąca do rodziny astrów. Jest łatwa w uprawie i nie wymaga szczególnych zabiegów pielęgnacyjnych, zatem poradzą z nią sobie nawet niedoświadczeni ogrodnicy. Kwitnie od czerwca do października, niezwykle efektownymi, dużymi kwiatami o intensywnym purpurowo-różowym ubarwieniu. Kwiatostany niektórych odmian osiągają nawet 10 cm szerokości.

  Jeżówka prezentuje się najlepiej w większych grupach, tak więc warto dla niej przeznaczyć rabatę. Można też wykorzystać ją jako górne "piętro" w kompozycjach wielokwiatowych. Bardzo ładnie wygląda z wszelkimi odmianami astrów i płomyków. Mimo że rośliny dorastają do 1,5 metra wysokości, dzięki sztywnym łodygom nie wymagają podpierania. Jeżówka nadaje się na kwiaty cięte i często jest wykorzystywana w jesiennych, suchych bukietach. Osoby uczulone na jad pszczół powinny jednak przemyśleć sadzenie roślin z rodziny echinacea. Swym intensywnym aromatem kwiaty przyciągają pszczoły.

  Jeżówka to roślina mało wymagająca


  Jeżówka najlepiej rośnie w próchniczej, żyznej i lekkiej ziemi. Nie lubi wilgoci, tak więc należy ją podlewać z umiarem. W przypadku tych kwiatów to jednak tylko zalecenia botaników, gdyż rośliny praktycznie nie mają żadnych wymagań. Równie dobrze rosną i kwitną na stanowiskach słonecznych i suchych, jak i w cieniu na podłożu lekko podmokłym. Byliny te są rzadko atakowane przez szkodniki, a ich podatność na choroby jest minimalna.
  Jeżówki są dodatkowo odporne na mróz i dlatego nie trzeba przykrywać rabat na zimę. Jedyne czego echinacea wymaga to nawożenie. Powinno być intensywne i obfite, najlepiej co 14 dni nawozem wieloskładnikowym. Poza tym przekwitnięte kwiaty echinacei należy usuwać, a przed zimą ściąć łodygi tuż przy ziemi.

  Jak rozmnażać jeżówki


  Jeżówki na rozsadę można siać z nasion bezpośrednio do gruntu już w marcu na osłoniętym rozsadniku lub w inspekcie. Nasiona kiełkują po około 30 dniach. Młode rośliny trzeba przepikować. Na rabaty należy je wysadzać we wrześniu. Zalecany przez ogrodników odstęp to ok. 60 x 60 cm. Jeśli chcemy osiągnąć efekt gęstej, kwiatowej kępy dopuszczalne są mniejsze odległości. Jeżówki można również rozmnożyć, wykopując je wiosną i dzieląc rośliny na kilka części. Trzeba jedynie zadbać, by przy każdej został fragment systemu korzeniowego.
  Tradycyjne kwiaty echinacei są ciemnoróżowe. Do niedawna w odmianach jeżówek nie było dużego wyboru, ale to się mocno zmienia. Wprowadzane są na rynek coraz to nowe odmiany o różnych kolorach kwiatów.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Najlepsze restauracje w Białymstoku (zdjęcia)

  Najlepsze restauracje w Białymstoku (zdjęcia)

  Najlepsze firmy rekrutują na Podlasiu. Znajdź pracę dla siebie

  Najlepsze firmy rekrutują na Podlasiu. Znajdź pracę dla siebie

  Cyfrowa prenumerata Kuriera Porannego w świątecznej cenie!

  Cyfrowa prenumerata Kuriera Porannego w świątecznej cenie!

  Mamy pracę dla dziennikarza!

  Mamy pracę dla dziennikarza!