Dom w Twoim stylu
  NASZE
  QUIZY

  Sprawdź swoją wiedzę

  Rozwiń
  NASZE
  Zwiń

  Sprawdź swoją wiedzę

  Jeśli zastanawiałeś się nad zmianą zawodu, ale nie miałeś odwagi podejść do egzaminu, rozwiąż nasz test. Sprawdź swoje predsyspozycje

  Jak uprawiać floksy duże i małe – na rabaty i skalniaki

  Jak uprawiać floksy duże i małe – na rabaty i skalniaki

  Katarzyna Józefowicz

  Gazeta Współczesna

  Aktualizacja:

  Gazeta Współczesna

  Floksy wiechowate nie znoszą przesuszenia, są też podatne na chorobę grzybową - mączniaka.
  1/10
  przejdź do galerii

  Floksy wiechowate nie znoszą przesuszenia, są też podatne na chorobę grzybową - mączniaka. ©Magdalena Kmita-Kulesza

  Do wyboru mamy floksy okazałe, dorastające do ok. 1-1,5 i tworzące duże kępy, idealne na kwiatowe rabaty, niewielkie, poduszkowate byliny, doskonałe do obsadzania skalników i murków oraz rośliny o ciekawych kwiatach, nadające się do uprawy zarówno w ogrodzie jak i w pojemnikach.

  Floksy wiechowate – nie tylko do wiejskiego ogródka


  Do najbardziej lubianych i najchętniej uprawianych obecnie floksów należą wspaniałe floksy wiechowate.
  Dawniej często spotykane w przydomowych ogródkach, na pewien czas odeszły w zapomnienie, by ponownie powrócić do łask w wielkim stylu. Ich duże, okazałe kwiatostany, rozwijające się latem (lipiec-sierpień, kwitnienie można przedłużyć, systematycznie usuwając przekwitłe kwiatostany) na długich, często ponad metrowych, sztywnych pędach, coraz częściej stają się ważnym elementem rabat kwiatowych. Z racji swoich rozmiarów, nadają się do sadzenia jako górne piętro rabaty, tworzenia jednogatunkowych grup oraz do wykorzystania na kwiat cięty.

  Jak uprawiać floksy wiechowate - wymagania


  Mimo swojej urody i rosnącej popularności, te floksy nie są łatwe w uprawie. Ze względu na intensywny wzrost oraz bujne kwitnienie, oczekują żyznych, zasobnych w składniki pokarmowe i dostatecznie wilgotnych gleb. Nie znoszą przesuszenia, dlatego podczas okresów bezdeszczowych wymagają podlewania. Najlepiej rosną i najobficiej kwitną na stanowiskach słonecznych lub lekko półcienistych, dlatego nie powinny być sadzone pod koronami drzew, gdzie ich kwiaty stają się mniejsze i mniej liczne.
  Floksy wiechowate są też bardzo podatne na choroby grzybowe (m.in. mączniaka prawdziwego), dlatego rośliny należy często kontrolować pod kątem pojawienia się pierwszych oznak choroby i w razie potrzeby jak najszybciej zastosować odpowiedni preparat ochrony.

  Floksy szydlaste – idealne na skalniaki


  Mniej wymagające i łatwiejsze w uprawie są natomiast dużo bardziej niepozorne floksy szydlaste. Te niewielkie byliny, dorastające do wysokości 10-20 cm, mocno się krzewią, tworząc duże, gęste, poduszkowate kępy, złożone z licznych, cienkich, mocno ulistnionych pędów. W przeciwieństwie do floksa wiechowatego, ich liście są malutkie i wąziutkie, ale ze względu na dużą ilość, mogą sprawiać wrażenie większych i gęstszych. Floksy szydlaste kwitną bardzo obficie, wiosną obsypując się mnóstwem niewielkich kwiatów (kwiecień-maj), w kolorach fioletowych, różowych lub białych, a czasami również dwubarwnych (np. odm. „Candy Stripes”).
  Floksy szydlaste są mniej wymagające od swoich wysokich kuzynów, ale również preferują stanowiska słoneczne oraz żyzne, przepuszczalne, dość wilgotne podłoża. Aby na długo zachowały ładny wygląd, co kilka lat powinny być odmładzane, gdyż z wiekiem tracą walory ozdobne (od środka kępy zaczynają się ogałacać). Floksy szydlaste to idealne rośliny do obsadzania murków i skalniaków.

  Inne, ciekawe odmiany floksów


  Do mniej popularnych gatunków floksa należy natomiast bardzo ciekawy floks kanadyjski, którego nieduże, zebrane w szczytowe, dość luźne wiechy kwiaty mają niespotykaną, błękitno-niebieską barwę. Bylina dorasta do wysokości ok. 30-50 cm i zakwita wiosną (maj-czerwiec). Najlepiej rośnie na stanowiskach słonecznych oraz na żyznych, próchniczych, stosunkowo wilgotnych podłożach o obojętnym odczynie pH, ale może być też sadzony w półcieniu i na słabszych glebach. Nie mniej ciekawy jest także jednoroczny floks Drummonda. Ta niewielka, dorastająca do ok. 30-40 cm roślina, zachwyca urodą licznych kwiatów, zebranych w nieduże wiechy i posiadających szerokie, lekko zaostrzone na szczycie płatki. Jedną z jego ciekawszych odmian jest „Sternenzauber” („Twinkle”), o fantazyjnych, gwiazdkowatych kwiatach i oryginalnych barwach. Floks Drummonda kwitnie obficie i długo (czerwiec-wrzesień), ale oczekuje żyznych, zasobnych, próchniczych, stosunkowo wilgotnych i przepuszczalnych podłoży oraz słonecznego stanowiska. W ogrodzie nadaje się do sadzenia w postaci jednogatunkowych grup lub niskich obwódek, ale może być też uprawiany w pojemnikach na balkonach i tarasach.

  Czytaj także

   Komentarze

   Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

   Najnowsze wiadomości

   Zobacz więcej

   Poranny.pl poleca

   16-kilogramowy szczur zabity pod Białymstokiem

   16-kilogramowy szczur zabity pod Białymstokiem

   Biskup płakał gdy konsekrował: Najbrzydsze kościoły w Polsce. Jest i z Podlasia

   Biskup płakał gdy konsekrował: Najbrzydsze kościoły w Polsce. Jest i z Podlasia

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Nowoczesna bankowość jest mobilna

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent

   Dołącz do naszego newslettera i odbierz prezent