JUWENALIA
  BIAŁYSTOK

  Juwenalia rozpoczęte!

  Rozwiń
  Eleganckie parzenie herbaty: przydatne akcesoria herbaciane

  Eleganckie parzenie herbaty: przydatne akcesoria herbaciane

  Joanna Turakiewicz

  Gazeta Współczesna

  Gazeta Współczesna

  Wyciskarka to torebek przyda cię zwolennikom herbaty ekspresowej.
  1/11
  przejdź do galerii

  Wyciskarka to torebek przyda cię zwolennikom herbaty ekspresowej. ©Rossi.pl

  W najszybszej wersji biurowo-śniadaniowej wrzucamy do kubka torebkę i zalewamy wrzątkiem. Smakosze z parzenia herbaty, koniecznie liściastej, czynią prawdziwy rytuał.
  Smaczniejsze, bardziej aromatyczne i ogólnie wyższej jakości napary uzyskamy z herbaty liściastej. Jednak i tę w torebkach warto przechowywać w takich warunkach, by zbyt szybko nie zwietrzała. Taki herbaciany pojemnik powinien być przede wszystkim szczelny. Musi chronić zawartość przed utratą aromatu i dostępem wilgoci. Może też być bardzo dekoracyjny i wykonany z różnych materiałów: metalowy, ceramiczny, drewniany lub szklany.


  Dzbanki i zaparzacze do herbaty


  W domach naszych dziadków często zobaczyć można było dostojne samowary. Dziś już rzadkie i raczej traktowane jako ozdoba, kiedyś służyły celebrowaniu rodzinnych spotkań przy filiżance herbaty. Nieczęsto też zobaczymy, by ktoś w imbryku zaparzał herbacianą esencję. Zastąpiły je dzbanki i filiżanki z zaparzaczami.

  Zbyt długo parzona herbata, czy to czarna, zielona, czy też czerwona lub biała staje się mętna i gorzka. Dlatego po wskazanym czasie zaparzania, liście z naparu należy usunąć. Służą temu metalowe lub ceramiczne zaparzacze do herbaty o drobnych oczkach, nie pozwalające nawet najmniejszym listkom przedostać się do klarownego przejrzystego płynu. Jeśli zawartość dzbanka zamierzamy wypić od razu, można wybrać model bez zaparzacza, z filtrem u wejścia szyjki. Filtry jednak na ogół są dość rzadkie, przez co przepuszczają do filiżanki nie tylko herbaciany pył, ale i mniejsze listki.

  Małe zaparzarki służą do przygotowania pojedynczej porcji herbacianego naparu. Wsypujemy listki, szczelnie zamykamy i wkładamy do filiżanki, po czym zalewamy gorącą wodą. Sitka, pływające kulki, przeróżnych kształtów zaparzarki z łańcuszkiem zaczepianym o krawędź filiżanki – wybór jest ogromny.

  Przejrzyste szkło, cienka porcelana... żeliwo?


  W szklanych dzbankach do herbaty z transparentnymi zaparzaczami szczególnie pięknie wyglądają herbaty kwitnące albo te z kolorowymi dodatkami: suszonymi owocami, płatkami kwiatów. Najbardziej klasyczne naczynia do zaparzania i podawania herbaty produkowane są z porcelany. Im cieńsza porcelana, tym lepiej. Takie szklane i porcelanowe naczynia przed użyciem należy przepłukać gorącą wodą, dzięki czemu napój rozwinie głębszy aromat i przez dłuższy czas pozostanie ciepły.
  Można też spotkać dzbanki do herbat wykonane z długo trzymającego temperaturę żeliwa, czy choćby gliniane. Te ostatnie często wyposażone w podgrzewacz. Pamiętajmy jednak, że nie powlekanej gliny i żeliwa nie należy myć w zmywarkach.

  Czas parzenia herbaty i temperatura pod kontrolą


  Od temperatury i czasu zaparzania herbaty, zależą właściwości napoju. Jak często jednak zdarza nam się zalać ją po prostu wrzątkiem, a później zapomnieć o wyjęciu zaparzarki? W efekcie krzywimy się, kosztując pozbawioną aromatu, za to mętną i zdecydowanie gorzką herbatę. Wielbicieli tego napoju nie będzie trudno namówić do zaopatrzenia się w specjalny termometr. Przydatne mogą okazać się też klepsydry do odmierzania czasu parzenia. Żeby tylko nie zapomnieć na nie spojrzeć...

  Nie uroni się nawet kropelka


  Elegancko nakryty stół, cienka porcelana, kunsztownie ułożone ciasteczka. A tu z dzióbka dzbanka: kap, kap, prosto na wypolerowaną taflę stołu lub serwetę. I temu można zapobiec, używając specjalnych wyłapywaczy kropel.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Białystok w 1999 roku - część 2. Zobacz, jakie zmiany zaszły w mieście

  Białystok w 1999 roku - część 2. Zobacz, jakie zmiany zaszły w mieście

  Prognoza ludności 2050. W którym powiecie będzie najmniej mieszkańców? [ZESTAWIENIE]

  Prognoza ludności 2050. W którym powiecie będzie najmniej mieszkańców? [ZESTAWIENIE]

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Dar Młodzieży wypłynął w rejs dookoła świata.

  Dar Młodzieży wypłynął w rejs dookoła świata.