JUWENALIA
  BIAŁYSTOK

  Juwenalia rozpoczęte!

  Rozwiń
  Długowieczne byliny, czyli kwiaty, które warto mieć w...

  Długowieczne byliny, czyli kwiaty, które warto mieć w ogrodzie

  Katarzyna Józefowicz

  Polska

  Aktualizacja:

  Polska

  W ogrodzie warto posadzić trwałe byliny, które będą kwitły przez wiele lat, bez szczególnych wysiłków z naszej strony.
  1/9
  przejdź do galerii

  W ogrodzie warto posadzić trwałe byliny, które będą kwitły przez wiele lat, bez szczególnych wysiłków z naszej strony. ©Hans - pixabay.com

  Byliny to rośliny wieloletnie, ale mają różną trwałość. Polecamy takie, które raz posadzone będą zdobić nasz ogród przez naprawdę długie lata.
  Jednymi z cenniejszych i bardziej wartościowych roślin w ogrodzie są byliny. Na jednym stanowisku mogą pozostawać przez wiele lat, nie wymagając przy tym corocznego odmładzania, wysiewania czy wysadzania. Nie wszystkie byliny są jednak równie wytrzymałe, gdyż niektóre już po kilku latach zaczynają tracić ładny wygląd i walory ozdobne (np. żurawki, nachyłki, dzwonki, jeżówki, ostróżki - co kilka lat wymagają odmładzania).
  Jeśli więc chcemy cieszyć się urodą bylin przez wiele sezonów, powinniśmy zdecydować się na uprawę gatunków długowiecznych. Dzięki nim nie tylko zaoszczędzimy sobie pracy w ogrodzie, ale też będziemy mogli stworzyć doskonałą bazę dla kompozycji rabatowych.

  Kiedy sadzić byliny


  Dobra pora na sadzenie bylin to wiosna. Drugą szansę będziemy mieli wczesną jesienią (od września do początków października). Jedynie w przypadku piwonii chińskich, zaleca się, żeby je sadzić nieco wcześniej, bo w drugiej połowie lata. Pamiętajmy tylko, żeby posadzone jesienią byliny okryć na zimę – pierwsza może być dla nich ciężka.

  Jakie kwiaty posadzić w ogrodzie, żeby kwitły przez długie lata? Polecamy długowieczne i pięknie kwitnące gatunki bylin:

  Liliowce – piękne i odporne


  Jedną z najwdzięczniejszych, najmniej kłopotliwych i najbardziej uniwersalnych bylin długowiecznych jest liliowiec. Jego długie, wąskie liście wspaniale komponują się z innymi gatunkami roślin i doskonale wypełniają wolne przestrzenie. Na jednym miejscu mogą pozostawać przez wiele lat, pięknie się rozrastając. Latem (termin kwitnienia większości odmian), ich dodatkową i niezwykle atrakcyjną ozdoba są wspaniałe, wielokolorowe kwiaty. Rośliny dobrze znoszą przejściową suszę, słabszą glebę i niskie temperatury, a ich jedynym wymaganiem jest jasne, najlepiej słoneczne stanowisko, gdyż w cieniu słabo kwitną i źle się rozwijają.

  Bergenie – do słońca i półcienia


  Nie mniej urocze i równie mało wymagające są też bergenie, których wielkie, okrągłe, mięsiste liście mogą być znakomitym uzupełnieniem wielu kompozycji rabatowych. Dodatkową ozdobą bergenii są atrakcyjne kwiaty, w zależności od gatunku, pojawiające się na roślinie od marca do czerwca. Bergenie, podobnie jak liliowce są mało wymagające i nie sprawiają kłopotów w uprawie. Dobrze znoszą różne stanowiska i mogą rozwijać się zarówno w słońcu jak i w półcieniu.

  Piwonie – wymagająca, ale przepiękne


  Wśród długowiecznych bylin czołowe miejsce zajmuje także piwonia chińska, której okazałe kwiaty są wspaniała ozdobą wiosennych ogrodów, a duże, dłoniaste liście ważnym elementem kompozycji rabatowych. Piwonia chińska to jednak roślina znacznie bardziej wymagająca od dwóch poprzednich gatunków. Będzie dobrze rosła i bujnie kwitła tylko na stanowiskach słonecznych oraz na żyznych, próchniczych, umiarkowanie wilgotnych glebach.

  Funkie i brunery – na cieniste rabaty


  Do grona popularnych i modnych bylin długowiecznych zaliczają się także funkie. W przeciwieństwie do poprzednich gatunków to rośliny cienia, dlatego preferują stanowiska pod koronami drzew i krzewów. Na jednym miejscu mogą pozostawać przez wiele lat, z wiekiem zyskując na atrakcyjności. Aby jednak wyglądały naprawdę pięknie, muszą mieć zapewnione stale lekko wilgotne podłoże, gdyż nie tolerują suszy.
  Podobną trwałością i wymaganiami co funkia, charakteryzuje się także brunera wielkolistna, której piękne, sercowate, duże, biało-zielone liście, rozjaśnią każdy ciemny zakątek ogrodu.

  Jukka karolińska – egzotyczna i mało wymagająca


  Do ciekawszych bylin ogrodowych należy także jukka karolińska. Roślina ma bardzo małe wymagania uprawowe i poza słonecznym stanowiskiem oraz przepuszczalnym, umiarkowanie wilgotnym podłożem, niewiele potrzebuje. Przez cały rok jej główną ozdobą są wąskie, sztywne liście zebrane w okazałą rozetę. Latem roślina jest jednak w stanie przyćmić wszystkie inne kwiaty ogrodowe, wypuszczając długi, gruby, sztywny pęd kwiatowy zwieńczony okazałym kwiatostanem dzwonowatych, biało-kremowych kwiatów.

  Bodziszki – subtelne i różnorodne


  Jeśli nie odpowiada nam egzotyczna uroda jukki, możemy zdecydować się na uprawę bardziej romantycznych i subtelniejszych bodziszków, które mają duże zdolności adaptacyjne i mogą radzić sobie w różnych warunkach. Do wyboru mamy kilka gatunków i wiele odmian, dlatego z pewnością znajdziemy wśród nich rośliny odpowiadające naszym oczekiwaniom.
  Inne długowieczne kwiaty

  Długie lata na jednym stanowisku mogą pozostawać też astry jesienne i chociaż ich uroda ukazuje się w pełnej krasie dopiero jesienią, przez cały sezon ozdobą rabaty są ich gęsto ulistnione pędy.
  Poza wymienionymi roślinami, długowiecznością charakteryzują się również takie byliny jak: słoneczniczek szorstki, dyptam jesionolistny, szałwia omszona, barwinek pospolity, konwalia majowa, języczka pomarańczowa, dzielżan i rozchodnik okazały.

  Czytaj treści premium w Kurierze Porannym Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Poranny.pl poleca

  Białystok w 1999 roku - część 2. Zobacz, jakie zmiany zaszły w mieście

  Białystok w 1999 roku - część 2. Zobacz, jakie zmiany zaszły w mieście

  Prognoza ludności 2050. W którym powiecie będzie najmniej mieszkańców? [ZESTAWIENIE]

  Prognoza ludności 2050. W którym powiecie będzie najmniej mieszkańców? [ZESTAWIENIE]

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Mundial w 4K dla klientów Orange

  Dar Młodzieży wypłynął w rejs dookoła świata.

  Dar Młodzieży wypłynął w rejs dookoła świata.